Odłączenie sćiany od sufitu

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Bamber
Posty: 16
Rejestracja: 21 lip 2014, 22:08

Odłączenie sćiany od sufitu

Post autor: Bamber »

Witam,
wykonałem dach za pomcą funkcji " dach według wyciągnięcia". Następnie za pomocą "dołącz górę/ podstawę" podwyższyłęm ściany.
I tutaj moje pytanie. Chciałbym usunąć dach a zostawić ściany tak jak są. Tylko, że gdy kasuje dach to ściany wracają do stanu sprzed przyłączenia. Czy można jakoś wyłączyć zależność ściany od dachu po uzyciu funkcji "dołaćz górę/ podstawę"?
Awatar użytkownika
PijPiwo
Posty: 212
Rejestracja: 17 maja 2011, 22:31
Lokalizacja: Gdansk/Chicago

Re: Odłączenie sćiany od sufitu

Post autor: PijPiwo »

Nie ma takiej opcji, ale przy dachu kopertowym, mozesz dolaczyc sciany do ref. planes (zamiast do dachu), ktore narysujesz wedlug kata jego nachylenia. Przy dachu dwuspadowym, do scian szczytowych, uzyj narzedzia ‘edit profile’.
Załączniki
dach.JPG
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Odłączenie sćiany od sufitu

Post autor: Marek K »

A nie można np. ukryć dach (ukryj elment). Efekt na załaczonym obrazku.
Załączniki
Dach ukryty.jpg
Dach pokazany.jpg
Marek_K
Awatar użytkownika
kampoz
Posty: 166
Rejestracja: 12 lut 2010, 12:56
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Odłączenie sćiany od sufitu

Post autor: kampoz »

Możesz użyć też opcji Phases (Manage -> Phases)
Domek:
2014-07-22_2329.png
(10.39 KiB) Nie pobierany
Modify -> Demolish -> klik na dach:
2014-07-22_2329_001.png
Potem w oknie właściwości zmieniasz:
Phasing -> Phase Filter z "Show All" na "Show New"
2014-07-22_2330.png
2014-07-22_2330_001.png
I w domku pozostają widoczne ściany dołączone do niewidocznego dachu:
2014-07-22_2331.png
(18.72 KiB) Nie pobierany
Powodzenia :-)
Bamber
Posty: 16
Rejestracja: 21 lip 2014, 22:08

Re: Odłączenie sćiany od sufitu

Post autor: Bamber »

Dziękuje wszystkim za pomoc. Przetestowałem wszystkie trzy propozycje. Niestety propozycja Kampoza i Marka K nie zdają egzaminu, gdyż mimo ukrycia dach ciągle istnieje fizycznie i jest widoczny np. na przekrojach. Najbardziej przydatne okazało się rozwiązanie z liniami pomocniczymi. Jednak bryła, którą chce stworzyć jest dość skomplikowana. W załączniku zamieściłem to co chciałbym osiągnąć (dla jaśniejszego obrazu sytuacji zaznaczyłem kąt prosty, żeby było widać, że ściany szczytowe są również zakrzywione. Jest to wynikowa położenia połaci dachowych).

O ile udało mi się w miarę ogarnąć lewą i środkową część (tę w kszałcie "L") to już ostatniego skrzydła (tego najwyższego) nie jestem w stanie wpasować. Aby wszystko było jak trzeba płaszczyzna wyższego dachu powinna wychodzić z przełamania (tam gdzie łączą się płaszczyzny obu dachów). jednak nie wiem jak wyprowadzić płaszczyznę pomocniczą po tak nietypowym kątem. Poniżej zamieszczam to co do tej pory udało mi sie zrobić. Jednak problemowa część (najwyższa) wogóle ne pasuje do reszty i jest narysowana "jako tako"
http://zapodaj.net/1934c7dab5579.jpg.html
Załączniki
wzór.jpg
Awatar użytkownika
PijPiwo
Posty: 212
Rejestracja: 17 maja 2011, 22:31
Lokalizacja: Gdansk/Chicago

Re: Odłączenie sćiany od sufitu

Post autor: PijPiwo »

Jesli dobrze rozumie to co chcesz zrobic, to jest to niemozliwe. Plaszczyzny dachow nie zgraja sie ze soba.
ROOF 1.JPG
ROOF 2.JPG
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
kampoz
Posty: 166
Rejestracja: 12 lut 2010, 12:56
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Odłączenie sćiany od sufitu

Post autor: kampoz »

Bamber,
W proponowanym przeze mnie rozwiązaniu dach oczywiście fizycznie istnieje w projekcie. Trzeba tylko zmienić ustawienia każdego widoku na "Show New" a możesz to zrobić w kilka sekund dwoma kliknięciami...
Powodzenia :-)
Bamber
Posty: 16
Rejestracja: 21 lip 2014, 22:08

Re: Odłączenie sćiany od sufitu

Post autor: Bamber »

PijPiwo: rzuć okiem na zdjęcie makiety i widoku . Myślę, że wszystko powinno byc jasne. Da się te dachy połączyć, trzeba tylko dobrze płaszczyzne ustawić. Tego własnie nie jestem w stanie zrobić.
Załączniki
makieta.jpg
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Odłączenie sćiany od sufitu

Post autor: Marek K »

W proponowanym przeze mnie rozwiązaniu aby dach był niewidoczny, trzeba poukrywać we wszystkich potrzebnych widokach, przekrojach, rzutach. trochę roboty ale da się zrobić.
Marek_K
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odłączenie sćiany od sufitu

Post autor: pies »

Zwróć uwagę Bamber, że dach w makiecie powyginałeś - nie jest powierzchnią płaską, więc płaskimi dachami go nie wymodelujesz. Do tego trzeba użyć narzędzi modelowania bryłowego, a sam dach zrobić jako "roof by face". Wymodelowanie takiej bryły nie jest w Revicie zbyt proste, ale jeżeli dokładnie wiesz, jaką powierzchnią operujesz i co chcesz uzyskać, to da się to zrobić.
Są lepsze programy do modelowania bryłowego, więc możesz spróbować wyrzeźbić model gdzie indziej i zaimprtować.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Awatar użytkownika
PijPiwo
Posty: 212
Rejestracja: 17 maja 2011, 22:31
Lokalizacja: Gdansk/Chicago

Re: Odłączenie sćiany od sufitu

Post autor: PijPiwo »

Dach jest skrecony. Tak jak Pies pisze, bez roof by face sie nie obejdzie. To co zrobilem nie jest idealne. Nie rzezbie w bryle zbyt wiele i na pewno da sie to zrobic lepiej, jakims innym sposobem, albo programem, ale innego nie znam wiec podaje ten. Moze sie przyda.

1. in place mass (ref lines, 3D snapping); zostaw konce otwarte, w przeciwnym razie dach bedzie sie lamal, a nie skrecal – zdj 1
2. zrob dwie powierzchnie (z jednej nie wychodzi ???) – zdj 2
3. highlight wszystkie punkty i odptaszkuj driven by host – zdj 3. Pozwoli Ci to na zmiane polozenia punktow na scianie budynku – zdj 4
4. Uzyj narzedzia roof by face i dolacz sciany do dachu – zdj 5
Załączniki
pic 1.JPG
pic 2.JPG
pic 3.JPG
pic 4.JPG
pic 5.JPG
Pozdrawiam!
Bamber
Posty: 16
Rejestracja: 21 lip 2014, 22:08

Re: Odłączenie sćiany od sufitu

Post autor: Bamber »

Dzięki za wskazówki. Będę działał w tym temacie i zobaczymy co mi wyjdzie.
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odłączenie sćiany od sufitu

Post autor: pies »

Wybuduj bryłę budynku jako familię korzystając z szablonu MetricMass.rfa w folderze Conceptual Mass i wstaw ją do projektu.
W załącznikach, w skrócie pokazałem jak to można zrobić.

Najpierw wybudowałem korpus budynku od którego odejmę to co budynkiem nie jest.
(Tak samo każdy może zrobić sobie w domu Wenus z Milo. Wystarczy wziąć odpowiedniej wielkości blok marmurowy i przy pomocy młota i dłuta usunąć te części kamienia, które nie są Wenus :wink: )

Utworzyłem prostopadłościenną bryłę typu Void używając jako płaszczyzny roboczej tylnej ściany budynku.

Zaznaczyłem tylną płaszczyznę bryły Void i kliknąłem Edit profile. Do dolnej krawędzi dodałem kilka punktów kontrolnych i poprzesuwałem je góra/dół, tak żeby z grubsza przypominało to projekt Bambra.

Odjąłem jedną bryłę od drugiej i efekt widać na obrazku nr 4. Z grubsza przypomina to co autor chciał osiągnąć.

Teraz wystarczy to wczytać do projektu i pokryć dachem :wink:

PS: nie wiem czemu czwarty załącznik nie wyświetla się w przeglądarce, więc zainteresowanych proszę żeby się sami do niego doklikali.
Załączniki
makieta01.jpg
makieta02.jpg
makieta03.jpg
makieta04.jpg
(13.68 KiB) Nie pobierany
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Awatar użytkownika
PijPiwo
Posty: 212
Rejestracja: 17 maja 2011, 22:31
Lokalizacja: Gdansk/Chicago

Re: Odłączenie sćiany od sufitu

Post autor: PijPiwo »

Pies, dobry pomysl, mozna tez i tak. Z tymze, twoj spline zastapilem prostymi segmentami zeby uniknac krzywizn na krawedziach.
Załączniki
Capture.JPG
ROOF.JPG
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ