Strop(odach) a dach i rynny

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
adyton
Posty: 15
Rejestracja: 01 wrz 2015, 11:51

Strop(odach) a dach i rynny

Post autor: adyton »

Witam ponownie.
Działam pochłonięty ogromem możliwości Revita i doszedłem do zagłębiania się w modelowanie drobiazgów a mianowicie rynny. Spodobał mi się pomysł Psa podany w którymś poście odnoście wykonania rynny z komponentem szczegółu, który jest dowiązany do profilu wyciągnięcia rynny. Wszystko sobie wygenerowałem, działa w testach jak chciałem.
Mam swój model budynku i z tego co się zorientowałem nie w porę, to na moim "dachu" płaskim, który stworzyłem w modelu jako strop nie mogę osadzić swojej rynny i tu właśnie moje pytanie...
1. Czy da się stworzyć rynnę dowiązującą się do ściany albo właśnie do stropu?
lub
2. czy da się zamienić obiekt strop na dach i czy są jakieś dodatkowe korzyści ze stosowania funkcji dach zamiast strop dla stropodachu płaskiego?
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Strop(odach) a dach i rynny

Post autor: pies »

ad 1. modelować rynnę dowiązaną do ściany możesz posługując się narzędziem wall sweep (nie wiem jak to się nazywa w polskiej wersji, pewnie gzyms), a dowiązaną do stropu narzędziem floor/slab edge ( krawędź stropu ?)
ad 2. stropu na dach nie zamienisz. Ja stropodachy modeluję ze stropami, można na nich wymodelować spadki do wpustów i zachować płaski sufit w pomieszczeniach pod nimi.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
adyton
Posty: 15
Rejestracja: 01 wrz 2015, 11:51

Re: Strop(odach) a dach i rynny

Post autor: adyton »

Dzięki psie za odpowiedzi.
Pomysł z gzymsem zaadoptowałem wcześniej do wykonania opierzenia attyki i jakoś dziwnie nie pomyślałem, że można i do rynny to zrobić ;).

Szperając jeszcze w necie znalazłem rozwiązanie na szybkie umieszczanie rynien, tam gdzie się chce...
Wystarczy stworzyć linię modelu - wówczas rynny bardzo ładnie się do niej łapią mimo braku "dachu". Pozostaję zatem przy swoim stropie(dachu) bo też mam już wykonane spadki na odpowiedniej warstwie.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ