Osadzenie projektu w modelu terenu

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Osadzenie projektu w modelu terenu

Post autor: Marek K »

Problem mam taki: stworzyłem model terenu (z podrysu mapy), stworzyłem w tym terenie bryłę budynku dopasowaną do terenu (wielkość, kształt itp.). Teraz mam opracowywać projekt tego budynku z bryły. Zrobiłem to trochę niefortunnie ponieważ najpierw wgrałem mapkę jej północ geodezyjna jest północą projektu. Nie zwróciłem uwagi na fakt, że działka jest "po skosie" i budynek który będę projektował też jest po skosie. Obracam co prawda na wydruku model i jest niby OK, obróciłem również o ile pamiętam północ projektu tak, że budynek był w poziomie ale zakres przycięcia projektu był obrócony i ustawianie zakresu nie działało tak jak chcę. Zastanawiam się nad tym, czy nie lepiej w takich sytuacjach stworzyć niezależnie model terenu oraz budynku a potem podlinkować budynek do terenu. W przestrzeni będzie OK, budynek będzie można łatwo przesuwać, obracać; a gdy trzeba będzie edytować budynek to w pliku budynku. W modelu terenu założyłbym tylko jeden poziom np. 0 - bo myślę, że podlinkowany budynek - "0" budynku pokryje się z "0" w modelu terenu, otoczenia. W załącznikach jest to budynek 2 i 3.
Drugi problem też jest w pewnym stopniu powiązany z pierwszym - załącznik "Budynek 1". Robię projekt budynku, wokół budynku urządziłem teren tak jak jest w rzeczywistości, ukształtowałem teren pod miejsca postojowe (płyta terenu). Teraz chciałbym przestawić budynek. Tutaj zaczyna się problem; jak w prosty sposób przestawić cały budynek albo teren w poziomie i w pionie - czy w takich sytuacjach gdzie będę budynku ustawiał w terenie na większym obszarze lepiej projekt budynku robić w oddzielnym pliku a potem linkować poprzez połączenie Revit? Jest jakiś prosty sposób na rozwiązywanie takich problemów?
Załączniki
Bryła budynku (ta w środku) jest zorientowana "różnie"-tzn północ projektu jest różna z północą mapy tj rzeczywistą.
Bryła budynku (ta w środku) jest zorientowana "różnie"-tzn północ projektu jest różna z północą mapy tj rzeczywistą.
Tak wygląda bryła w terenie
Tak wygląda bryła w terenie
Ten budynek cały chcę przesunąć w terenie
Ten budynek cały chcę przesunąć w terenie
Marek_K
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Osadzenie projektu w modelu terenu

Post autor: pies »

Marku,
przypominam obowiązujące na forum zasady. Do każdego problemu zakładamy osobny wątek.

Teraz do rzeczy.
W przypadku tego projektu w rozrzeźbionym otoczeniu wszystko trzymałbym w jednym pliku. Teren przesuwał w górę i w dół i obracał wg potrzeby. Warto przy okazji wyświetlić sobie Project Base Point (patrz załącznik). Pozwala to na manipulowanie zerem budynku i współrzędnymi geodezyjnymi.

W dużym płaskim terenie, praktyczne może być podlinkowanie modelu budynku do modelu terenu. Łatwiej manipulować projektem.
Jest jakiś prosty sposób na rozwiązywanie takich problemów?
Nie ma prostych recept na wszystko. Z mojej praktyki wynika, że na początku projektu, zanim zabiorę się do koncepcji, staram się przemyśleć strategię revitowania. To bardzo ułatwia życie.
Załączniki
ProjectBP.png
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Osadzenie projektu w modelu terenu

Post autor: Marek K »

Zrobiłem tak jak mówiłeś: włączyłem widoczność tego punktu. Przesuwam - i nie zauważyłem aby teren przesuwał się. Co robię nie tak?
Marek_K
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Osadzenie projektu w modelu terenu

Post autor: pies »

Przesuwaj teren, a nie Base Point.
Przesuwając Base Point w górę i w dół, możesz manipulować rzędnymi projektu, a przemieszczając go w poziomie zmieniasz współrzędne geodezyjne.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Osadzenie projektu w modelu terenu

Post autor: Marek K »

Dzięki wielkie. Będę próbował
Marek_K
Awatar użytkownika
booszman
Posty: 8
Rejestracja: 30 sie 2012, 11:17

Re: Osadzenie projektu w modelu terenu

Post autor: booszman »

Chociaż pies wszystko ładnie wytłumaczył zachęcam do lektury ostatniego Biuletynu Revit. Kliknij tutaj >>> http://www.procad.pl/2015/12/budownictw ... 10-112015/. Omówiona jest tam praca z podlinkowanym fragmentem wyciętym z większego zakresu projektu. To na przykład gdybyś miał do zaprojektowania całe pole domków :) albo większe opracowanie podzielone na etapy. Omówiono tam również pracę z północą Projektu i Rzeczywistą - zachęcam i zapraszam.

pies - pozdrawiam :) Hau!
:!: Czy wiesz, że PROCAD Tools4Revit ma swojego bloga - odwiedź Revit na wypasie - dowiedz się więcej, wspieraj rozwój Tools4Revit :!:
ODPOWIEDZ