Docinanie izolacji do belek

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

emilciad
Posty: 22
Rejestracja: 22 paź 2015, 23:15

Docinanie izolacji do belek

Post autor: emilciad »

Mam następujące pytanie: mam ścianę , która jest tylko warstwą izolacji termicznej. Budynek jest w konstrukcji szkieletowej drewnianej, więc miejscami w tej izolacji są belki (nie na całą szerokość izolacji. Czy jest możliwość docięcia warstw izolacji tak, aby powierzchnie się nie nakładały? Dodatkowo, żeby było to uwzględnione w objętości izolacji? Próbowałam dotnij, dołącz, ale nic nie działa :( Myślę, że podobny problem może występować w dachach, kiedy trzeba dociąć izolację do krokwi.

Pozdrawiam:)
kayser
Posty: 186
Rejestracja: 19 wrz 2014, 08:04

Re: Docinanie izolacji do belek

Post autor: kayser »

Belki i słupy żelbetowe poprzez funkcję dołącz da się połączyć ze ścianą, co spowoduje odpowiednie zmniejszenie jej objętości.

Może użyj tych rodzin ze zmienionym materiałem konstrukcyjnym na drewno.
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Docinanie izolacji do belek

Post autor: AndrzejZ »

1. Jeden obrazek za tysiąc słów. Naprawdę łatwiej wtedy pomóc. Na początku revitowej drogi trudno czasami właściwie zdefiniować problem/pytanie. Zgadywanie z czym ktoś może mieć problem bywa czasami zniechęcające szczególnie przy braku czasu.
2. Sprawdź we właściwościach czy ściana nie jest zaznaczona jako konstrukcyjna. Potrafi "dominować" inne elementy nośne
3. Sprawdź czy słupy których (jeśli używasz) używasz to słupy konstrukcyjne, słupy architektoniczne mogą znikać.
4. Uwaga na objętości i powierzchnie podawane przez program w zestawieniach. Nie są odzwierciedleniem tego co widać na przekrojach. Radzę porobić testy sprawdzające gdzie i jak revit kłamie.
5. Był na forum poruszany podobny temat ale nie znalazłem
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Docinanie izolacji do belek

Post autor: AndrzejZ »

Coś znalazłem
temat na forum: Zestawienie strop/ściana - problem
może przydatny link: https://www.youtube.com/watch?v=HeRZbaeY4M8
emilciad
Posty: 22
Rejestracja: 22 paź 2015, 23:15

Re: Docinanie izolacji do belek

Post autor: emilciad »

kayser pisze:Belki i słupy żelbetowe poprzez funkcję dołącz da się połączyć ze ścianą, co spowoduje odpowiednie zmniejszenie jej objętości.

Może użyj tych rodzin ze zmienionym materiałem konstrukcyjnym na drewno.
Materał konstrukcyjny belki był ustawiony jako drewno. Zmieniłam na chwilę na żelbet jeszcze, żeby sprawdzić czy to coś zmieni, ale nie :(
emilciad
Posty: 22
Rejestracja: 22 paź 2015, 23:15

Re: Docinanie izolacji do belek

Post autor: emilciad »

AndrzejZ pisze:1. Jeden obrazek za tysiąc słów. Naprawdę łatwiej wtedy pomóc. Na początku revitowej drogi trudno czasami właściwie zdefiniować problem/pytanie. Zgadywanie z czym ktoś może mieć problem bywa czasami zniechęcające szczególnie przy braku czasu.
2. Sprawdź we właściwościach czy ściana nie jest zaznaczona jako konstrukcyjna. Potrafi "dominować" inne elementy nośne
3. Sprawdź czy słupy których (jeśli używasz) używasz to słupy konstrukcyjne, słupy architektoniczne mogą znikać.
4. Uwaga na objętości i powierzchnie podawane przez program w zestawieniach. Nie są odzwierciedleniem tego co widać na przekrojach. Radzę porobić testy sprawdzające gdzie i jak revit kłamie.
5. Był na forum poruszany podobny temat ale nie znalazłem
W Revicie pracuję ok. 5 lat, więc mocnym świeżakiem nie jestem, ale przyznam, że jeszcze nie napotkałam takiego problemu jak teraz:)

1. Załączam obrazek. Tu jest ok, ponieważ użyłam tegionu maskowania ale to wcale nie jest dobre rozwiązanie ze względu na zestawienia i wyświetlanie modelu.
2. ściana nie jest konstrukcyjna. Załączam obrazki :)
3. Słupy się docinały w dobry sposób, problem tylko z belkami. Zmieniałm materiał belek na ten sam co ze słupów i problem ten sam:(
4. Dziękuję za info :)
5. Szukałam na forum, ale nie znalazłam po hasłach niestety. Spróbowałam jeszcze na nowym pliku z przykładową ścianą, ale też nie działa ani dołącz ani dotnij.
Załączniki
2017-04-22_2102.png
2017-04-22_2102.png (3.62 KiB) Przejrzano 7475 razy
2017-04-22_2102_001.png
2017-04-22_2102_001.png (2.81 KiB) Przejrzano 7475 razy
2017-04-22_2059.png
2017-04-22_2059.png (1.02 KiB) Przejrzano 7475 razy
emilciad
Posty: 22
Rejestracja: 22 paź 2015, 23:15

Re: Docinanie izolacji do belek

Post autor: emilciad »

AndrzejZ pisze:Coś znalazłem
temat na forum: Zestawienie strop/ściana - problem
może przydatny link: https://www.youtube.com/watch?v=HeRZbaeY4M8

Akurat mi się skończył trial na Wall +, ale napiszę do ich supportu.
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Docinanie izolacji do belek

Post autor: AndrzejZ »

Wrzuć w załącznik ścianę i belkę w "czystym" pliku. Może kolektyw coś wymyśli, bo to dziwna sprawa. Jaką kategorię ma belka?
emilciad
Posty: 22
Rejestracja: 22 paź 2015, 23:15

Re: Docinanie izolacji do belek

Post autor: emilciad »

Załączam przykładowy plik w 2017.
Załączniki
PRZYKLAD_SCIANA_BELKA.rvt
(432 KiB) Pobrany 241 razy
Awatar użytkownika
PijPiwo
Posty: 212
Rejestracja: 17 maja 2011, 22:31
Lokalizacja: Gdansk/Chicago

Re: Docinanie izolacji do belek

Post autor: PijPiwo »

Witam!
Belka drewniana zachowuje sie troche inaczej niz betonowa. Dlaczego? Nie mam pojecia, ale najprosciej jest dodac void w rodzinie belki i przyciac izolacje w projekcie przy pomocy Cut Geometry. Zobacz ten post https://www.revitforum.org/architecture ... post102694
Pozdrawiam!
kayser
Posty: 186
Rejestracja: 19 wrz 2014, 08:04

Re: Docinanie izolacji do belek

Post autor: kayser »

emilciad pisze:
kayser pisze:Belki i słupy żelbetowe poprzez funkcję dołącz da się połączyć ze ścianą, co spowoduje odpowiednie zmniejszenie jej objętości.

Może użyj tych rodzin ze zmienionym materiałem konstrukcyjnym na drewno.
Materał konstrukcyjny belki był ustawiony jako drewno. Zmieniłam na chwilę na żelbet jeszcze, żeby sprawdzić czy to coś zmieni, ale nie :(
Chodziło mi o to, żeby zmienić rodzinę na belkę betonową i później materiał na drewno. Nie odwrotnie.
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Docinanie izolacji do belek

Post autor: AndrzejZ »

Niestety, nie "powącham problemu". Co raz częściej odczuwam efekt "wykluczenia cyfrowego" :-) - zostaliśmy przy revit2015. Całe szczęście dotyczy to na razie tyko forum.
Awatar użytkownika
PijPiwo
Posty: 212
Rejestracja: 17 maja 2011, 22:31
Lokalizacja: Gdansk/Chicago

Re: Docinanie izolacji do belek

Post autor: PijPiwo »

Andrzej, dlaczego masz nie ‘powachac’. Zagadnienie jest stare jak swiat (wlaczajac w to 2015). Belki stalowe i drewniane nie lacza sie z niczym (sciana, dach, podloga, etc.) w przeciwienstwie do betonowej. Trzeba kombinowac dodajac void w rodzinie, albo zmieniajac ja na inna, jak Kayser zauwazyl. Osobiscie uzywam void.
Pozdrawiam!
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Docinanie izolacji do belek

Post autor: AndrzejZ »

:arrow: PijPiwo,
Nie powącham niestety organoleptycznie przykładu przesłanego w wersji 17 :-( . Wszystko z belkami u mnie jest tak jak piszesz. Nie używałem belek "bibliotecznych" więc żyłem w "innej rzeczywistości" (belka użyczona przez Psa jest idealna :-)), myślałem że wszystkie belki się łączą ze ścianą (po dodaniu geometrii) bo to logiczne.
Wydawało mi się że problem koleżanki polega na tym że belki znikają w objętości ściany po dodaniu geometrii mimo różnych materiałów.
Niestety, dopiero teraz :oops: wiem o co biega.
:arrow: Emilciad,
- PijPiwo dobrze prawi
- lub zmień rodzinę belek na tę zamieszczoną niedawno przez Psa.
emilciad
Posty: 22
Rejestracja: 22 paź 2015, 23:15

Re: Docinanie izolacji do belek

Post autor: emilciad »

Dziękuję wszystkim za pomoc, jesteście niezawodni:)

Wybrałam metodą z wycinaniem voidem, sprawdziłam objętości i wszysto się zgadzało. Z belką żelbetową nie posżło wycięcie, ale i tak chyba lepiej zostać z drewnianą.

Jeszcze raz dziękuję:)
ODPOWIEDZ