Grubości linii w kreskowaniu przekroju, etykieta, styl rysowania

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
ORZECH
Posty: 7
Rejestracja: 16 lut 2018, 23:05

Grubości linii w kreskowaniu przekroju, etykieta, styl rysowania

Post autor: ORZECH »

Witam, być może to jest pytanie podstawowe, ale jak dotąd nigdzie nie znalazłem na nie odpowiedzi.

Mam następujące pytania/trudności:
1) Chciałbym zmienić szerokość linii kreskowań elementów na przekroju (czyli popularny hatch w AutoCad). Mam np belkę żelbetową, narzucam przekrój przez ten element i chciałbym, żeby kreskowanie tego elementu drukowało się "lżejsze", np grubością linii 0.03.

2) Chciałbym stworzyć etykietę opisującą element, ale taką, żeby podciągała wymiary przekroju, a opis był w/g niezależnego opisu typu. np tworze sobie wieniec z rodziny belek żelbetowych belkę żelbetową, czy pociąg czy nadproże monolityczne. Chciałby móc to zapisać w cechach danego elementu, tak, żeby powstał opis, np : WIENIEC 250x240. Czy istnieje możliwość zestawienia długości takiego elementu skoro w projekcie może występować w różnych miejscach? Od razu uprzedzam, że wiem, ze w standardowy sposób moża ten opis wykonać po nawie elementu, ale nie chę w ten sposób tego robić.

3) Jeżeli mam dwa elementy, np ścianę ceglaną a na niej ścianę żelbetową to w przekroju linia rozdzielająca te dwa materiały jest cienka, a normalnie powinna być gruba (przekrojowa), gdzie jest parametr sterujący tą linią?

Dziękuję, liczę na Waszą pomoc.
Pozdrawiam,
Orzech
akor
Posty: 58
Rejestracja: 07 lis 2016, 21:44

Re: Grubości linii w kreskowaniu przekroju, etykieta, styl rysowania

Post autor: akor »

ad 1
Po paru nieudanych próbach wydaje mi się, że jedyny sposób to zmiana szerokości linii nr 1
Oczywiście spowoduje to zmianę wszystkiego co zostało tą szerokością linii w danej skali narysowane
1.jpg
ad 2
nie wiem
ad 3
Polemizowałbym czy powinna być gruba

akor
ORZECH
Posty: 7
Rejestracja: 16 lut 2018, 23:05

Re: Grubości linii w kreskowaniu przekroju, etykieta, styl rysowania

Post autor: ORZECH »

ad1) dzięki, rzeczywiście działa! :D
ad2) wciąż szukam, znalazłem info, że trzeba to robić przez parametry współdzielone, ale jeszcze nie wiem jak
ad3) skoro rożne materiały to wydaje mi się, że rozdzielone powinny być grubą kreską, ale znalazłem parametr, który to kontroluje -> krawędzie wspólne :)

Pozdrawiam,
orzech
kayser
Posty: 186
Rejestracja: 19 wrz 2014, 08:04

Re: Grubości linii w kreskowaniu przekroju, etykieta, styl rysowania

Post autor: kayser »

ad 2) nie lepiej stworzyć osobną rodzinę, a przynajmniej typ dla wieńców, belek i nadproży?
i tak będzie belka żelbetowa typ: nadproże 25x25, wieniec 25x25, belka 25x25 i wtedy etykieta będzie składała się tylko z nazwy typu
ORZECH
Posty: 7
Rejestracja: 16 lut 2018, 23:05

Re: Grubości linii w kreskowaniu przekroju, etykieta, styl rysowania

Post autor: ORZECH »

ad2) może to jest myśl, w sumie w tedy elementy byłyby typowe, opis też :)
A wiecie jak zrobić, żeby te elementy się zliczały, np dla określonego typu wieńca, podać w tabeli ilość i długość - to byłby kosmos!

A tak na marginesie pytanie sondażowe: czy używacie Revita do rysowania zbrojenia?
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grubości linii w kreskowaniu przekroju, etykieta, styl rysowania

Post autor: pies »

ad 2.)
z moich doświadczeń wynika, że lepiej mieć 1 rodzinę i wiele typów.
Ja rodziny ciągle modyfikuję i ulepszam, gdybym miał wiele rodzin (np. osobną do belek, osobną do wieńców) to te same poprawki musiałbym wprowadzać do każdej po kolei.

ORZECHu: to żaden kosmos, tylko podstawowe zastosowanie Revita.
Przecież Revit to baza danych, a nie program do rysowania.

Poszukaj na tym forum. Było trochę o parametrach współdzielonych.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
ORZECH
Posty: 7
Rejestracja: 16 lut 2018, 23:05

Re: Grubości linii w kreskowaniu przekroju, etykieta, styl rysowania

Post autor: ORZECH »

Aha, jeszcze błądzę, bo jestem nowym użytkownikiem i nie wiem, jaka praca/obiekty/sposób/metoda byłaby najlepsze. Dzięki za uwagi!
A jak macie jakiś ulubiony tutorial do tych parametrów współdzielnych, to proszę, wrzućcie linka :)

Pozdrawiam!
kayser
Posty: 186
Rejestracja: 19 wrz 2014, 08:04

Re: Grubości linii w kreskowaniu przekroju, etykieta, styl rysowania

Post autor: kayser »

ORZECH pisze:czy używacie Revita do rysowania zbrojenia?
przeniosłem wątek do działu Revit Structure
ODPOWIEDZ