Różne wersje projektów

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem AutoCAD Architecture.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco

ODPOWIEDZ
Bartuo
Posty: 35
Rejestracja: 25 sty 2009, 08:53

Różne wersje projektów

Post autor: Bartuo »

Witam.
Jestem nowy na tym forum więc pozdrawiam wszystkich i witam się.

Mam takie pytanie.
Jak w ACA robicie alternatywnie wersje projektu?
Jak w ACA robicie modyfikacje z możliwością powrotu do wcześniejszej wersji?

Może na przykładzie.

Robię projekt przykładowo 3kondygnacyjnego budynku, mam strukturę projektu złożoną z kilkunastu, kilkudziesięciu plików. Na parterze ma być zakład fryzjerski. Przychodzi inwestor i chce zobaczyć, jak będzie wszystko wyglądało, gdyby zamiast fryzjera był rzeźnik. I co teraz?
Normalnie w AutoCadzie robie nowy plik i tam modyfikuję parter pod rzeźnika. Mam dwa projekty, ale w każdej chwili mogę się przełączyć się przekopiować, bo wszystko mam w tych samych wspłórzędnych. Czasem, jak mam zrobić jakiej niewielkie zmiany, to kopiuję rzut w bok o równe jednostki i szybko zmieniam parter. Ostatecznie pewnie, jak inwestor zobaczy obie wersje, to powie, że to zabrać z fryzjera, a to z rzeźnika, czyli powstanie jeszcze jedna wersja. Ztworzę fryzjero-rzeźnika :-).

Jeśli chodzi o modyfikacje, to w AutoCad w pracy projektowej zapisuję codziennnie (albo po każdej większej modyfikacji) projekt pod nową nazwą, żeby się dało wrócić do wcześniejszych pomysłów.

A jak jest w ACA? Podpinam zamiennie nowy plik? Poprawiam wszystkie odnośniki? Czy podmieniam pliki pod istniejące nazwy plików? Czy trzeba w oddzielnych xrefach pooddzielać to co się nie zmienia, co bedzie dla fryzjera, a co dla rzeźnika?
Czy kopiuję cały folder projektu, zeby miec archiwum modyfikacji?

Pozdrawiam
Bartek K.
Marcin Jędrzejewski

Post autor: Marcin Jędrzejewski »

na Twoim przykładzie:
chcę utworzyć nową wersję parteru
1. zapisuję plik parter, przechodzę do Nawigatora Projektu, klikam na parter prawy przycisk myszy, wybieram kopiuj konstrukcję
2. następnie prawy przycisk myszy i wklej
3. modyfikuję nazwędo parter konc 2

jeśli muszę porównać te 2 rzuty to wrzucam parter k2 do parter i przesuwam ( i tak mogę wrzucić tylko jako odnośnik nakładka (overlay) więc w złożeniu nie przeszkadza)

jeżeli muszę porównać przekroje, elewacje to robię 2 złożenia i generuje przekroje, elewacje do oddzielnego pliku

pozdrawiam Marcin
Bartuo
Posty: 35
Rejestracja: 25 sty 2009, 08:53

Post autor: Bartuo »

Ale jeżeli masz niewielkie zmiany, nieobejmujące całego parteru, to musisz wydzielać elementy stałe dla obu wersji do oddzielnej konstrukcji, a zmienne do oddzielnej?

Czyli wszystkie połączenia, strukturę projektu (arkusze, wymiarowanie, detale, perspektywy, renderingi) musisz zbudować OD NOWA? Bo chcę mieć parter 1 lub parter 2?

A co z zapisywaniem modyfikacji, powiedzmy chcę mieć co dziennie zachowaną kopię projektu, żeby można było w każdej chwili do niej wrócić. Muszę archiwizować cały projekt z całym drzewem folderów plików?

Pozdr Bartek K
Bartuo
Posty: 35
Rejestracja: 25 sty 2009, 08:53

Post autor: Bartuo »

Ok, może to źle wytłumaczyłem, albo robię problem z czegoś, czego nie ma. Zostawmy to.

A co powiesz o zapisywaniu codziennych archiwalnych wersji? Jak to robić?

Może to jest głupie, ale ja w Acadzie zapisuję codziennie plik z nową nazwą (np. NAZWA_PROJEKTU___2009-01-27__zmienione wejście.dwg, na końcu krótki komentarz opisowy), tak, żeby po pierwsze mieć historyczne wersje zmian, a po drugie, żeby zawsze można było wrócić do wcześniejszej wersji. Powoduje to, że mam dużo plików niby z tym samym, ale dzięki takiemu nazywaniu plików, zawsze ostatni na liście eksploratora jest aktualny. A co pewien czas archiwalne przenoszę do archiwum lub do kosza.
Mój przykład z fryzjerem i rzeźnikiem był cokolwiek skrajny. Ale w życiu przy projektowaniu często coś zmieniam w projekcie, po to tylko, by po nocy przemyśleń uznać jednak, ze poprzednie rozwiązanie było lepsze. A najczęściej poprzednie sprzed 5 dni (pięciu wersji). Mój system pozwala mi wrócić właściwie w dowolne miejsce w historii projektu.

A jak to załatwić w ACA?

Pozdr
Bartek K.
ODPOWIEDZ