REVIT MEP CZY AUTOCAD MEP??

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Revit MEP.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Andrzejj

wojcik9
Posty: 2
Rejestracja: 26 sie 2010, 11:52

REVIT MEP CZY AUTOCAD MEP??

Post autor: wojcik9 »

Witam,
Zamierzam wymienić w biurze oprogamowanie zdecydowałem się na nakladke instalacyjną MEP + ewentualnie REVIT lub AUTOCAD. I tutaj mam problem. Który z programów wybrać? widze ze jest tendencja do korzystania z Revita ktory posiada wiele wiecej mozliwosi niż Autocad. Przynajmniej tak twierdzą producenci ale jak jest naprawde?? Mozecie podzielic sie swoimi spostrzezeniami i opiniami??
aiotech
Posty: 15
Rejestracja: 27 lip 2009, 08:14
Kontaktowanie:

Re: REVIT MEP CZY AUTOCAD MEP??

Post autor: aiotech »

Tak naprawdę to będzie zależeć od branży w której będziesz chciał go wykorzystać i z kim współpracujesz na codzień ( chodzi mi od podkłady architektury i konstrukcji - REVIT/AUTOCAD czy inne).
W mojej opnii Revit jest dużo prostrzy do nauczenia się i do konfiguracji. Jego minusem jest wciąż mała ilość bilbiotek i praktycznie 50 % elementów będzie trzeba modelować i parametryzować samemu. Da to oczysiwście przewagę, ponieważ rodzina będzie się zachowywać tak jak będzie chciał tego użytkownik, ale trzeba będzie poświęcić dużo czasu na dopracowanie elementów na kórych będzie się chciało pracować.
ACAD MEP, - samo modleowanie instalacji jest bardzo intuicyjne i przyjemne. Problemem może być poprawna konfiguracja programu i setup projektu. Trzeba poświecić dużo czasu na tworzenie specyfikacji dla baz danych poszczególnych elemntów. Te przkeazywane wraz z MEP nie zasze spełniają życzenia użytkownika/ów. Problemem też będzie "spięcie" modelu ACAD MEP z modelem REVIT dla celów koordynacyjnych. Niemówię, że jest to niemożliwe, ale model nie do końca będzi emodelem "live" i dodatkowo trzeba będzie się posiłkować plikami "zewnętrznymi" do powiązania ich obu.
Wg mnie, jeżeli:
- będziesz współpracował z modelem Revit
- masz czas na tworzenie rodzin
- będziesz kreatywny - w tym sensie, że nie będziesz zrażał się jego licznymi brakami (głównie w elektryce) i wykorzystasz inne dostępne elementy aby je uzupełnić
- jesteś leniwy jeżeli chodzi o zestawienia
- oczekujesz automatycznej koordynacji modelu

Revit jest dla Ciebie
a, jeżeli:
- bedziesz wykorzystywał modele 2d/3d cadowskie
- masz cieprliwość do edytowania baz danych i specyfikacji
- poświęcisz trochę czasu na optymalizację zestawień i ich "zaprogramowanie"
- przyłożysz się do setupu projektu

MEP odwdzięczy się super modelem w pełni współpracującym z Autocade z dokładnymi zestawieniami poszczególnych elemntów i ich specyfikacją.

Mam nadzieję, że troszkę pomogłem.

Pozdrawiam,
K
AIO-TECH
Designed To Design
Jakub Pękala
http://www.aiotech.pl
http://cafferevit.aiotech.pl
wojcik9
Posty: 2
Rejestracja: 26 sie 2010, 11:52

Re: REVIT MEP CZY AUTOCAD MEP??

Post autor: wojcik9 »

Witam,
Dziękuję za odpowiedź. Nakładki będę używał do projektowania HVAC.
Bardzo pomogła mi Twoja odpowiedź, mam pytanie o ilośc bibliotek. Czy masz wiedze jak wygląda to w HVAC? Czy też jest tak mała ilośc?
Czy istniaeje mozliwośc zapisywanie swoich bibliotek któe potem MEP będzie zliczał w zestawieniu?
Paweł
aiotech
Posty: 15
Rejestracja: 27 lip 2009, 08:14
Kontaktowanie:

Re: REVIT MEP CZY AUTOCAD MEP??

Post autor: aiotech »

REVIT
Jeżeli chodzi o HVAC, Revit dysponuje całekiem sporą już "rodzinką urządzeń" dostępnych w jego zasobach oraz na stronach związanych z Revitem.
Oczywiście masz możliwość modelowania dodatkowych urządzeń i ich parametryzacji. Jest to nieco pracochłonne na początku, ale po kilku godzinach leci całkiem dobrze.
Co do dostępności - Powoli producenci urządzeń oraz innych elementów zaczynają dostrzegać braki na rynku i już można znaleźć - głównie firmy US - gotowe biblioteki.
Co do zestawień - jak najbardziej.

ACADMEP
Modelowanie nowch urządzeń - straszne .... . Tutaj jest lepiej pobawić się jak wspominałem wcześniej w specyfikację i ją dopracować.
Dostępność bibliotek - strony producentów, fora i strony powiązane - troszkę znajdziesz
Co do zestawień - Jeżleli będą robione na podstawie wgranych specyfikacji i poprawnie sformoatowane - tak, Jeżeli planujesz zliczanie ich na podstawie wyświetleń w formie gaficznej - zdecydowanie nie.
AIO-TECH
Designed To Design
Jakub Pękala
http://www.aiotech.pl
http://cafferevit.aiotech.pl
ODPOWIEDZ