Obciążenie wiatrem - maszty, wieże - brak dostępnej opcji generowania wiatru

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
bebeto
Posty: 13
Rejestracja: 21 sie 2013, 11:04

Obciążenie wiatrem - maszty, wieże - brak dostępnej opcji generowania wiatru

Post autor: bebeto »

Podczas projektowania wieży napotkałem się na pewien problem dotyczący obciążenia wiatrem. W polskiej normie jest to zdefiniowane jako siła działająca na ścianę utworzoną z kątowników (w moim przypadku również słupy wieży wykonane będą z kątowników). Norma podaje obciążenie jako siłę skupioną, domyślam się, że należałoby dla różnych segmentów obliczać tę siłę każdorazowo i przykłądać ją do konstrukcji, co jest bardzo monotonnym zadaniem.

Do rzeczy:
W programie Robot natknąłem się na opcję Obciążenia-Wiatr i śnieg-Wiatr i śnieg 2D/3D lub Wiatr na słupach. Pracuję na wersji Robota 2015 (program edukacyjny). Opcja ta u mnie jest "wygaszona", nie mogę z niej skorzystać. Nie wiem co może być tego przyczyną. Czytałem, że konstrukcja musi być albo Ramą przestrzenną albo kratownicą. Konstrukcja ma też mieć w podstawie trójkąt równoboczny lub prostokąt. Co dziwne moja konstrukcja spełnia te wymagania. W podstawie jest prosotkąt (wieża o wymiarach 2,5x3,5 m i wysokości ok. 25 m). Próbowałem nawet tworzyć proste konstrukcje składające się z czterech słupów i nadal nie mogę skorzystać z tej opcji. Czy może to być spowodowane wersją edukacyjną programu?
Próbowałem również funkcji: Obciążenia-Symulacja obciążenia wiatrem-Generacja obciążenia wiatrem, jednak nie jestem przekonany czy w tym przypadku obciążenie to będzie miarodajne? Program generuje jedną, stałą wartość obciążenia na całej wysokości wieży, co nie jest prawdą w rzeczywistości, zapewne pomijając również wpływy dynamiczne? Zetknął się ktoś z podobnym problemem?
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Obciążenie wiatrem - maszty, wieże - brak dostępnej opcji generowania wiatru

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

od wersji 2015 pojawiła się opcja Symulacja obciążenia wiatrem i używanie jej to bardzo pomysł.
dlaczego?
ponieważ program "widzi" na co wieje wiatr, to znaczy obciążenie przykładane jest do poszczególnych prętów konstrukcji, co zwłaszcza przy masztach ma znaczenie. dzięki temu nie musimy zbierać obciążenia ręcznie, ponieważ Symulacja uwzględnia pole powierzchni obciążanego elementu.
Symulacja nie jest związana z żadną normą. podejście jest zdecydowanie analityczne, dlatego znajdziemy tam również zakładkę profil wiatru, gdzie można (wręcz należy) ustalić natężenie obciążenia w zależności od wysokości konstrukcji.
obecnie obciążenie przykładane do prętów jest uśredniane, dlatego zamiast np. słupa wysokości 60m należy zamodelować kilka słupów dających w sumie 60m, których podział odpowiadał będzie wysokościom zgodnym z normą wiatrową.
arekm
ODPOWIEDZ