Kombinacje obciążeń

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
himynameischris
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2013, 22:23

Kombinacje obciążeń

Post autor: himynameischris »

Robot 2013

Dlaczego robot nie zmienia współczynnika gamma dla poszczególnych prętów dla obciążeń stałych gdy próbuje ustalić stany granicznej nośności?

Oto moje ustawienia i dane:

-Kombinacje normowe wg PN-EN-1990:2004
(wg tej normy gamma max dla obciążeń stałych = 1,35; minimalne = 1)
-Moje zdefiniowane obciążenia jednorodne:
*1* obciążenia stałe; dla prętów 1 i 2; PZ=-10,68
*2* obciążenia eksploatacyjne; dla pręta 1; PZ=-38,00
*3* obciążenia eksploatacyjne; dla pręta 2; PZ=-38,00
-Kombinacje:
* 1 i 2
* 1 i 3

Robot policzył i narysował wykresy momentów, reakcje, ale jako, że się go dopiero uczę, sprawdziłem wyniki na kartce i niestety nie pokrywają się. Cały dzień walczyłem z tym, żeby dowiedzieć się dlaczego tak jest, aż w końcu zauważyłem że wykresy obwiedni w robocie są wykonane poprawnie ale dla maksymalnego współczynnika gamma = 1,35 zastosowanego do obu prętów.
Próbowałem obciążenia stałe dla każdego pręta wprowadzić osobno i też nie pomogło. Dopiero ręczna zmiana współczynnika gamma dla poszczególnych prętów sprawiła, że program zrobił to poprawnie.

Na zajęciach projektowych dostałem takie wzory na stany graniczne nośności:
- dla 1,35*(obciążenia stałe)+1,5*(obciążenia zmienne)
- dla 1*(obciążenia stałe)+0*(obciążenia zmienne)

Proszę o poradę. Może coś nie ustawiłem tak jak trzeba?
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Kombinacje obciążeń

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

dzień dobry.

zastanawiam się nad sensem tworzenia kombinacji normowych, skoro są tylko 3 przypadki obciążeń i dwie kombinacje.
można zrobić je ręcznie.
i wtedy rzeczywiście można ustawić współczynniki ręcznie, zgodnie z wymaganiami.

wykresy obwiedni z nazwy nawet oznaczają wykresy ekstremalne, więc tutaj nie dziwiłbym się, że program robi je dla gamma=1,35...

i jeszcze jedna rzecz mnie uderzyła: dlaczego dla jednego przypadku obciążenia stałego na różnych prętach miałyby występować różne współczynniki?
arekm
himynameischris
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2013, 22:23

Re: Kombinacje obciążeń

Post autor: himynameischris »

zastanawiam się nad sensem tworzenia kombinacji normowych, skoro są tylko 3 przypadki obciążeń i dwie kombinacje.
można zrobić je ręcznie.
i wtedy rzeczywiście można ustawić współczynniki ręcznie, zgodnie z wymaganiami.
To już na przyszłość :)
wykresy obwiedni z nazwy nawet oznaczają wykresy ekstremalne, więc tutaj nie dziwiłbym się, że program robi je dla gamma=1,35...
dla współczynnika równego 1 wychodzi większa wartość ekstremalna jak dla 1,35 w programie
i jeszcze jedna rzecz mnie uderzyła: dlaczego dla jednego przypadku obciążenia stałego na różnych prętach miałyby występować różne współczynniki?
To faktycznie dziwne... Nie umiem wyjaśnić dlaczego taki wzór dostałem od prowadzącego projekt, w czwartek mam projekt to na pewno spytam, dziękuje
himynameischris
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2013, 22:23

Re: Kombinacje obciążeń

Post autor: himynameischris »

himynameischris pisze:To faktycznie dziwne... Nie umiem wyjaśnić dlaczego taki wzór dostałem od prowadzącego projekt, w czwartek mam projekt to na pewno spytam, dziękuje
To tak dla wartości współczynnika równej 1 dostane mniejszy moment podporowy, dzięki czemu parabola za podporą idzie głębiej i osiąga wartości maksymalne - całkiem logiczna odpowiedź mojego profesora.

Teraz pytanie na przyszłość.
Czy będę musiał ręcznie wpisywać współczynniki, gdy kombinacji będzie o wiele więcej i projekt będzie bardziej skomplikowany jak ta podstawowa sytuacja?

Ps.
Proszę o podpięcie, do mojej poprzedniej wypowiedzi, gdyż nie widziałem opcji edycji postów
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Kombinacje obciążeń

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

himynameischris pisze:To tak dla wartości współczynnika równej 1 dostane mniejszy moment podporowy, dzięki czemu parabola za podporą idzie głębiej i osiąga wartości maksymalne - całkiem logiczna odpowiedź mojego profesora.
chylę czoła przed autorytetem, ale jedna kwestia mnie zastanawia. dla 5-10 prętów jesteśmy w stanie powiedzieć, na którym ma występować współczynnik 1, a na którym np. 1,35 - bazując na doświadczeniu i wyczuciu. a jeżeli prętów będzie 100...
himynameischris pisze:Czy będę musiał ręcznie wpisywać współczynniki, gdy kombinacji będzie o wiele więcej i projekt będzie bardziej skomplikowany jak ta podstawowa sytuacja?
tutaj trzeba na pewno użyć kombinacji normowych. program wygeneruje wszystkie możliwe zestawy obciążeń, w tym również najniekorzystniejsze.
arekm
Maya_am
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2013, 22:20

Re: Kombinacje obciążeń

Post autor: Maya_am »

@ himynameischris
Witaj. Jestem także studentem budownictwa (na 3 roku już) i wg mnie nie można robić kombinacji takich, że się dla części konstrukcji przyjmuje współczynnik 1 a dla części konstrukcji 1,35. Współczynnik dotyczy całości obciążenia a nie wybranych elementów. Wpadłem na ten temat, ponieważ nas zawsze uczono, że obciążenia (np na belkę) zbiera się następująco:

1,35*stałe + 1,5*zmienne

Jeśli był wiatr i śnieg dodatkowo to jeszcze przy zmiennych uczono nas stosować współczynniki zmniejszające psi.

Natomiast teraz na projekcie jeden z prowadzących podał wzór:

1,15*stałe + 1,5*zmienne

i o dziwo taki wzór jest też w książce (Pędziwiatr, Wstęp do proj. konstr. żelbetowych wg pn-en 1992..., str. 17-18). Przeszukałem trochę stron w internecie, poczytałem normę (1990 jest bardzo skomplikowana jak chodzi o kombinacje) i jedyne co znalazłem to to:
http://polskie-inwestycje.pl/wp-content ... g%20PN.pdf
może ci się przydać.

Co do programu: program więc zrobi kombinacje:
1,00 dla WSZYSTKICH prętów*stałe + dla każdego pręta z osobna 1,00 lub 1,50 *zmienne
1,35 dla WSZYSTKICH prętów*stałe + dla każdego pręta z osobna 1,00 lub 1,50 *zmienne

Tak mi się przynajmniej wydaje, i tak robi SOLDIS.

Jestem tylko studentem i jeśli się mylę to niech ktoś mnie poprawi.

Pozdrawiam
Maya_am
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2013, 22:20

Re: Kombinacje obciążeń

Post autor: Maya_am »

PS. Prowadzący, nawet z tytułem profesora nie są nieomylni. Co ciekawe zauważyłem, że im wyższy tytuł tym częściej się mylą i mniej przykładają do przekazania wiedzy. A z doświadczenia z jednym dr hab. wiem, że potrafią przekazywać błędne sposoby obliczania i przy nich się upierać.
Rem_As
Posty: 1
Rejestracja: 16 lis 2014, 20:40

Re: Kombinacje obciążeń

Post autor: Rem_As »

Tak dla wyjąsnienia
Natomiast teraz na projekcie jeden z prowadzących podał wzór:

1,15*stałe + 1,5*zmienne
1,15 bierze się z przemnożenia 1,35 przez ksi=0,85 (wzór 6.10b)
ODPOWIEDZ