Element biblioteki jako parametr zmienny

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Inventor.

Moderator: Maciej Śliwiński

ODPOWIEDZ
arcess
Posty: 10
Rejestracja: 11 sie 2012, 16:41

Element biblioteki jako parametr zmienny

Post autor: arcess »

Witam.
Szukałem ale nie znalazłem odpowiedzi.
Zastanawia mnie czy rodzaj np: kształtownika może być parametrem? Czy tak jak na etapie analizy naprężeń możemy zadać kilka wartości parametru (np: grubość blachy) dla konstrukcji, tak możemy zadać kilka rodzajów zastosowanych kształtowników. Powiedzmy mamy do czynienia z ramą i chcemy aby analiza została wykonana dla kątowników i profili kwadratowych. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Tomasz85
Posty: 55
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:59

Re: Element biblioteki jako parametr zmienny

Post autor: Tomasz85 »

Witam
Oczywiście tak.
Czynności jakie musisz wykonać:
1) Wykonaj szkic 2D/3D jako szkielet ipt na którym oprzesz kształtowniki
2) Wstaw część do zespołu i wykonany szkic pokryj kształtownikami
3) Przejdź do analizy MES (nie analizy ram) i wybierz analizę parametryczną
4)Dodaj parametry grubości (nazywają się one zapewne G_T jako parametry, które będą zmianiane
1.JPG
5)Dodaj kilka konfiguracji grubości i założenia do których zmierzasz np. zmniejszenie masy
2.JPG
6)Symulacja i masz wyniki

Ewentualnie możesz stworzyć regułę iLogic i też będzie ok (może nawet szybciej bo zapewne grubość wszystkich kształtowników w zespole ma być jednakowa).
Ale wybór należy do Ciebie.
arcess
Posty: 10
Rejestracja: 11 sie 2012, 16:41

Re: Element biblioteki jako parametr zmienny

Post autor: arcess »

Dzięki za odpowiedz. Ten sposób znam. Właśnie w ten sposób już próbowałem. Jednak tu nadal zmieniam tylko i wyłącznie parametr wewnętrzny elementu czyli grubość. Chodzi mi o to czy w ten sam sposób można podmieniać cały element. Powiedzmy kształtownik zamknięty o przekroju kwadratowym zamienić na teownik bądź kątownik.
W iLogic zrobiłem regułę która zmienia szerokość i grubość kształtownika, ale to nadal pozostaje kształtownikiem zamkniętym o przekroju kwadratowym.
Tomasz85
Posty: 55
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:59

Re: Element biblioteki jako parametr zmienny

Post autor: Tomasz85 »

Da się też podmieniać elementy z biblioteki CC.
Ustawisz parametr typu tekst jako wielowartościowy w tym przypadku wersja.


AddVbFile "ContentCenterReplace.iLogicVb"
Dim replacer As New ContentCenterReplace(ThisDoc.Document, ThisApplication, "PL")
Dim familyName As String = "Kształtowniki konstrukcyjne:Kąty:ISO 657-1"


If wersja = "B" Then
replacer.Replace("ISO 10.2x2 00000007:1", familyName, "ISO 657-1 - L60x60x5-1")
replacer.Replace("ISO 10.2x2 00000008:1", familyName, "ISO 657-1 - L60x60x5-1")
replacer.Replace("ISO 10.2x2 00000009:1", familyName, "ISO 657-1 - L60x60x5-1")

End If


W załączonym pliku zmień rar na iLogicVB
InventorVb.DocumentUpdate()

Dodaj załączony plik do folderu z plikami i powalcz trochę z tym.
Mi udało się podmienić kształtowniki ale nie wypełniały one ścieżek.
Załączniki
ContentCenterReplace.rar
(7.4 KiB) Pobrany 294 razy
arcess
Posty: 10
Rejestracja: 11 sie 2012, 16:41

Re: Element biblioteki jako parametr zmienny

Post autor: arcess »

Nie mogę wypakować tego archiwum.
Tomasz85
Posty: 55
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:59

Re: Element biblioteki jako parametr zmienny

Post autor: Tomasz85 »

Tego nie da się wypakować musisz zmienić rozszerzenie rar na iLogicVB :)
arcess
Posty: 10
Rejestracja: 11 sie 2012, 16:41

Re: Element biblioteki jako parametr zmienny

Post autor: arcess »

Ok. Dzięki.
arcess
Posty: 10
Rejestracja: 11 sie 2012, 16:41

Re: Element biblioteki jako parametr zmienny

Post autor: arcess »

Odświeżam temat.
Tym razem chodzi o włączenie do tabeli parametrycznej sterowania ilością elementów np. podpór czy innego elementu konstrukcyjnego.
Dla przykładu mam zamodelowaną drabinę iPartami i iAssembly bądź iLogic, która ma 3 warianty długości. Automatycznie zmienia się długość i liczba szczebli.
Czy można włączyć do tabeli parametrycznej w jakiś sposób sterowanie wariantami? Tak żeby za jednym zamachem liczyło wszystkie warianty.
Tomasz85
Posty: 55
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:59

Re: Element biblioteki jako parametr zmienny

Post autor: Tomasz85 »

Witam
Tabela parametryczna przyjmuje tylko parametry, które sterują geometrią elementu inaczej mówiąc parametry wymiarowe. Niestety nie ma możliwości dodania parametru typu "tekst" do tabeli parametrycznej w analizie naprężeń a ten właśnie parametr sterowałby wariantami tejże drabiny. Uważam, że przesadne automatyzowanie czy tworzenie projektów "uniwersalnych" gdzie przez jedno kliknięcie z drabiny otrzymuję most często powoduje dużą ilość błędów i patrząc szerzej, więcej czasu tracisz nad zastanawianiem się jak to zautomatyzować niż przeliczenie tych wariantów na piechotę każdego z osobna.
Awatar użytkownika
el_joseppo
Posty: 97
Rejestracja: 18 paź 2006, 12:32
Lokalizacja: W-wa

Re: Element biblioteki jako parametr zmienny

Post autor: el_joseppo »

Dobrze powiedziane. Ale to nie ten przypadek.

Trzy warianty to w sam raz żeby coś automatyzować, szczególnie jeśli się tego często używa.

iAssembly z iPartem się da powiązać nawet bez iLogic.
iPart_w_iAssembly.png
zwróć uwagę że pierwszy element nie ma pozycji "Zastąpienie tabeli". Był wstawione jeszcze nie jako iPart (jest generatorem). Prawidłowa kolejność to stworzenie części iPart i wstawienie jej do zespołu nie na odwrót. Zespół stworzony na potrzebę obrazka.

Jeśli chodzi o ilość szczebli to też da się przenieść z części (np. szyk otworów) na zespół (wstawiasz pierwszy szczebel w otwór robisz szyk prostokątny wybierając pierwszą zakładkę szyk stowarzyszony).
szyk_stowarzyszony.png
szyk_stowarzyszony.png (21.63 KiB) Przejrzano 6468 razy
.

Załącz plik i opisz czym chcesz sterować. Może prosta reguła (z poziomu formularza?) ułatwi ci życie.
pzdrwm
ODPOWIEDZ