Wytłaczanie jednej bryły za pomocą drugiej

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Inventor.

Moderator: Maciej Śliwiński

ODPOWIEDZ
Azanath
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2013, 20:13

Wytłaczanie jednej bryły za pomocą drugiej

Post autor: Azanath »

Witam!

Mam dwa problemy, z którymi borykam się od wielu dni i mam nadzieję że mi pomożecie :)

Otóż mam złożenie składające się z kilku elementów, z którym niektóre z nich się przenikają. Oczywiście elementy przenikające są dość skomplikowane a chciałbym żeby się nie przenikały tylko przechodziły przez dziury mające ten sam kształt co przenikający element. Znaczy się chciałbym wytłoczyć w jednej bryle, dziury, ale za pomocą drugiej bryły (na zasadzie zaznaczam jedną bryłę i mówię weź wytłocz se dziurę, tylko zamiast szkicu zaznaczam drugą bryłę, albo coś w tym rodzaju :P).

Jeżeli powyższe jest niemożliwe do wykonania, to pytanie mam drugie. Czy możliwe jest skopiowanie szkicu z jednego modelu i wklejenie go jako szkic w drugiej bryle, ale żeby szkic ten znajdował się dokładnie w tym samym miejscu, w którym był przed skopiowaniem? Bo jedyne co udaje mi się osiągnąć, to szkic, który po kopiowanie pojawia się w innym miejscu i trzeba go 'ustawiać' odpowiednio, co jest niesamowicie czasochłonne :/

Z góry dziękuję za pomoc :)

Pozdrawiam
Tomasz85
Posty: 55
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:59

Re: Wytłaczanie jednej bryły za pomocą drugiej

Post autor: Tomasz85 »

1) Pobierz dodatkowe narzędzie do Inventora o nazwie Show Interference.
Jest w załączniku tylko zmień rozszerzenie na .exe
2) Jak masz przenikające się elementy po użyciu narzędzia w miejscach przenikania powstaną korpusy powierzchniowe
a.JPG
3)Edytujesz część, w której chcesz zrobić wycięcie
4)Wprowadzasz jako komponent pochodny wygenerowane powierzchnie
b.JPG
c.JPG
5) Za pomocą narzędzia Rzeźba odejmujesz jedno od drugiego
d.JPG
Minusem jest to, że po zmianie położenia komponentów względem siebie w złożeniu wycięcia nie aktualizują się.
Pewnie jest jakieś lepsze rozwiązanie ale na razie tylko to mi przychodzi do głowy.
Tomasz85
Posty: 55
Rejestracja: 12 sty 2012, 14:59

Re: Wytłaczanie jednej bryły za pomocą drugiej

Post autor: Tomasz85 »

Zapomniałem o załączniku
Załączniki
wykrywanie kolizji makro.rar
(523.88 KiB) Pobrany 505 razy
Azanath
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2013, 20:13

Re: Wytłaczanie jednej bryły za pomocą drugiej

Post autor: Azanath »

O dzięki!:D O to własnie chodziło !:) Super!
Azanath
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2013, 20:13

Re: Wytłaczanie jednej bryły za pomocą drugiej

Post autor: Azanath »

Przepraszam że odświeżam, ale na innym forum dostałem inną odpowiedź i generalnie nieco prostszą :) pozwolę sobie zacytować:
Spróbuj kopiowania obiektów. Otwórz złożenie wejdź w edycję części którą chcesz kroić, zaznacz kopiowanie obiektów i wybierz bryłę należącą do innej części. Jesli pozostawisz zaznaczone okienko "Skojarzony" to po zmianie położenia w zespole częśc skopiowana będzie się aktualizować, jeśli zostawisz puste pole zmiany w złożeniu nie będa przenosiły się na część.

Potem jak już masz obie bryły w jednej części klikasz na "Utwórz kombinację".

Dalej jak z wyciągnięciem prostym.

Pozdrawiam
Załączniki
kopiowanie obiektów-dialog.png
kopiowanie obiektów-dialog.png (29.59 KiB) Przejrzano 10538 razy
kopiowanie obiektów.png
Awatar użytkownika
el_joseppo
Posty: 97
Rejestracja: 18 paź 2006, 12:32
Lokalizacja: W-wa

Re: Wytłaczanie jednej bryły za pomocą drugiej

Post autor: el_joseppo »

To rozwiązanie ma tę wadę że po zaznaczeniu opcji skojarzony element zostaje Adaptacyjny co prędzej czy później obróci się przeciwko tobie :)

Jeśli chcesz mieć zespół który będzie idealnie współgrał wyprowadź go z jednej wielobryłowej części.
pzdrwm
ODPOWIEDZ