Korytarz - przerwanie ciągłości na styku łuku i krzywej przejściowej

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Civil 3D.

Moderator: Radosław Wiśniewski

ODPOWIEDZ
irti6
Posty: 26
Rejestracja: 23 sty 2013, 15:21

Korytarz - przerwanie ciągłości na styku łuku i krzywej przejściowej

Post autor: irti6 »

Witam,

problem natury budowy korytarza. Buduję drogę dwujezdniową z dwiema oddzielnymi liniami trasowania i profilami podłużnymi dla każdej z jezdni (oś zespołu na krawędzi opaski). Nie wiem czemu w miejscach przejścia krzywej przejściowej w łuk następuje uskok linii korytarza (tak jak na załączonym zdjęciu - 1). Co jest tego przyczyną, że tylko w tym miejscu. W raporcie zdarzeń program wyrzuca następującą informację: "Wartość parametru wejściowego powinna być większa niż zero [Bad Slope] (Źródło: LinkSlopeAndVerticalDeflection)". Nie ma podanego piketaża trasy wiec nie wiem czy to chodzi o te miejsca.

Kolejna kwestia to problem połączenia dwóch zespó w pasie dzielącym. Zespoły zbudowałem tak, że połówka pasa dzielącego należy do każdego zespołu ( całkowita szerokości pasa dzielącego 4 m przy każdym zespole po 2 m). Pas dzielący buduje z podzespołu "taras" Chcąc połączyć oba podzespoły w jednym punkcie, zadaje obiekty docelowe:

- dla pierwszego tarasu obiekt docelowy szerokości - wybieram teren w osi głównej całej drogi,
- dla drugiego tarasu (w drugim zespole) obiekt docelowy szerokości i nachylenia - linia charakterystyczna stworzona z linii korytarza tarasu.

Coś niestety nie wychodzi, wiec pytanie czy dobrze myślę? jak to ewentualnie inaczej stworzyć?
Załączniki
1.jpg
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Korytarz - przerwanie ciągłości na styku łuku i krzywej przejściowej

Post autor: doradora »

a jak w tych korytarzach z przechyłkami? nie jest to wina przechyłki na łuku i braku rampy na krzywej przejściowej?

odnośnie łączenia korytarzy, to chyba nie zauważyłam pytania/problemu :)
irti6
Posty: 26
Rejestracja: 23 sty 2013, 15:21

Re: Korytarz - przerwanie ciągłości na styku łuku i krzywej przejściowej

Post autor: irti6 »

Witam,

okazało się że zapomniałem zaprojektować poszerzeń. na krzywej przejściowej szerokość pasów zwiększała się, natomiast na łuku była niekompatybilna z końcem krzywej. Tak, że rozwiązanie dla tych co by kiedyś szukali:

1) poszerzenia na łukach
2) przechyłka
3) i gitara

A co do drugiego pytania to już sobie poradziłem. W zespołach zmieniłem podzespół "taras" na "pas ruchu z przechyłką". Jako obiekt docelowy w powierzchni korytarza dla tych "pasów ruchu=pas dzielący" okresliłem oś główną drogi i się ładnie połączyło.

Problem mam teraz innej natury :p. Jako że wykonywałem jezdnie z osobnych zespołów (osobne linie trasowania i niwelety) nie wiem jak wyświetlić w widokach przekroi charakterystycznych oba zespoły (przekroje) na jednym widoku. Jakieś podpowiedzi?

Pozdrawiam
irti6
Posty: 26
Rejestracja: 23 sty 2013, 15:21

Re: Korytarz - przerwanie ciągłości na styku łuku i krzywej przejściowej

Post autor: irti6 »

Oki problem z przekrojami rozwiązany, zapomniałem dodać wszystkich korytarzy do "Próbkuj więcej źródeł". Gdy człowiek się spieszy to nie widzi prostych rzeczy :/
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Korytarz - przerwanie ciągłości na styku łuku i krzywej przejściowej

Post autor: doradora »

Cieszę się, że sobie sam poradziłeś, ale i tak skomentuję te przekroje.
Ja dla "bezpieczeństwa" przekroje robię w odrębnym rysunku, podczytując za pomocą shortcutów tylko niezbędne linie trasowania i powierzchnie (przy dużym węźle np. połowę łącznic, trasę główną i ternen istniejący).
Dzięki temu rysunek lepiej chodzi i jak się posypie to nie tracę wszystkiego.
W związku z tym, nie podczytuję na przekrojach korytarzy tylko same powierzchnie (robię dwie powierzchnie "top" i "koryto").
W takim przypadku jak opisujesz, jeśli miałabym dwa korytarze, to powierzchnie z tych korytarzy połączyłabym w jedną, wtedy Civil powinien sam wygładzić ewentualne różnice na połączeniu.
irti6
Posty: 26
Rejestracja: 23 sty 2013, 15:21

Re: Korytarz - przerwanie ciągłości na styku łuku i krzywej przejściowej

Post autor: irti6 »

a jak połączyć powierzchnie w jedno? np. powierzchnie odniesienia lewego i prawego? bo w sumie teraz na przekrojach mam problem z wyświetlaniem w danych w pasmach.

mam jeszcze pytanie.
czy tworząc poszerzenie linii trasowania, da się z jednej strony poszerzenia wyłączyć przejście? chodzi o to, że chcę stworzyć poszerznie równe z krawędzią ustienijacej drogi, które jest w różnej odległości od osi głównej drogi. Myslalem aby to zrobic przez różny parametr odsunięcia poszerzenia w różnych pikietach głównej linii trasowania. Albo czy można w jakiś sposób stworzyć linię trasowania która (odsuneicie lub poszerzenie) które dołączało by się do linii charakterystycznej?
doradora
Posty: 105
Rejestracja: 15 lut 2012, 14:09

Re: Korytarz - przerwanie ciągłości na styku łuku i krzywej przejściowej

Post autor: doradora »

odnośnie powierzchni:
tworzysz nową powierzchnię i potem robisz jej "paste surface"
toolspace -> surface -> [rozwijasz tą nową] -> definition -> edits -> paste surface -> dodajesz powierzchnie, które trzeba

odnośnie poszerzenia, ja nie stosuję automatycznej linii trasowania odniesienia tylko sama rysuję polilinię, do której docinam korytarz
nie ufam, że mi się wszystko samo będzie robić i to jeszcze zawsze dobrze i zawsze tak samo
ODPOWIEDZ