Witam

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem AutoCAD Map 3D

Moderator: Ewa Solanowska

ODPOWIEDZ
js
Posty: 10
Rejestracja: 02 cze 2008, 12:11

Witam

Post autor: js »

Pytanie z pewnością banalne na początek: jak zapisywać/eksportować/łączyć z danymi formaty plików .sdf. Mam wczytanych kilka elementów z podpiętym rastrem, ale nie chciałabym utracic danych zapisanych w bazie. Dziękuje
Arek Daniluk
Posty: 8
Rejestracja: 01 lut 2006, 13:25
Lokalizacja: Warszawa, Grodzisk Mazowiecki
Kontaktowanie:

FDO zapis do pliku

Post autor: Arek Daniluk »

Nie bardzo rozumiem co chcesz zrobić. Aby podłączyć się do rastra użyj połączenia do danych rastrowych przez fdo. Jeżeli natomiast chcesz wyeksportować np. podpięty już plik SDF to musisz określić do jakiego formatu chcesz dane wyeksportować. Bezpośrednio można zapisać podpiętą mapę z bazy do formatu sdf - należy wtedy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybranej warstwie wybrać opcję zapisz jako sdf. Mozesz też zapisać zapisać całą mapę jako plik dwg i wtedy wszystkie podpięte przez FDO źródła zostają zachowane. Postaraj się bardziej szczegółowo napisać co chesz zrobić z rastrami i w jaki sposób sa podpięte do rysunku czy przez fdo czy jako wstawiony obraz. :)
Arek Daniluk
js
Posty: 10
Rejestracja: 02 cze 2008, 12:11

Post autor: js »

Chciałam zapisać pliki w formacie .shp. Wydawało mi się, że tylko taki format przechowuje dane wektorowe wraz z podpiętą bazą danych. Z tego, co mówisz wynika, że .dwg również przechowa te dane. Mam zatem pytanie, co będzie się działo z takim plikiem (rys + dane) otwartym w zwykłym cadzie, który nie obsługuje zaplecza bazodanowego? Myslałam dotąd, że najlepszą gwarancją przechowania tych danych jest ich eksport/zapis do .shp. Sprawiało i nadal sprawia mi to znaczną trudność.
Arek Daniluk
Posty: 8
Rejestracja: 01 lut 2006, 13:25
Lokalizacja: Warszawa, Grodzisk Mazowiecki
Kontaktowanie:

Dane opisowe w dwg

Post autor: Arek Daniluk »

Eksport do formatu .shp jest jednym z najlepszych rozwiązań wtedy kiedy będziemy pracować z takimi danymi w Map 3D lub innych programach obsługujących ten format. Jeżeli chodzi o przechowywanie danych opisowych w pliku .dwg to aby to było możliwe należy najpierw stworzyć tabelę z danymi, która następnie powinna zostać dołączona do odpowiednich obiektów na mapie. Otwarcie pliku w czystym AutoCad spowoduje, że wszystkie dane opisowe nie bedą wyświetlane. AutoCad nie ma możliwości przeglądania danych opisowych. Zobaczenie danych opisowych będzie możliwe w AutoCadzie dopiero wtedy kiedy zostaną one wstawione jako etykiety opisowe do rysunku. Wtedy bedą wyświetlane jako teksty, a dokładniej jako bloki z atrybutami.

Jeżeli potrzebujesz dokładnej instrukcji jak wykonać eksport danych to pisz. Ewentualnie zapraszam na szkolenia dotyczące Map 3D.
pozdrawiam
A.D.
Arek Daniluk
js
Posty: 10
Rejestracja: 02 cze 2008, 12:11

wpasowywanie danych

Post autor: js »

Problem z połączeniem danych (rastrów i wektorów) dzięki FDO mam juz za sobą, dziękuję za pomoc. Ale nadchodzą kolejne burzowe chmury:
1. Jak wpasowac (skalibrować?) nowy raster do reszty?
2. Prawdopodobnie początek nie jest w punkcie (0,0) - ale nie wiem, gdzie z kolei jest, map3d domyslnie wstawia obraz z poczatkiem ukkladdu w zerach. Dlaczego tak się dzieje i jak to zmienic?


Liczę znów na pomoc:)
ODPOWIEDZ