zawijanie styropianu

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
agatimo
Posty: 17
Rejestracja: 22 sty 2009, 10:43

zawijanie styropianu

Post autor: agatimo »

Mam problem z ustawieniem zawinięcia styropianu.. Załączam dwa printscreeny i proszę o pomoc.. 1 i 2 - chciałabym zawinąć styropian wg przerywanej linii.. 3- połączenie ściany gruntu i garażu podziemnego, nie wiem jak ustawić żeby na przekroju było widać, że ocieplam garaż do 1metra pod gruntem.. Poproszę o odpowiedź krok po kroku dla początkującej.
Załączniki
1 i 2
1 i 2
3
3
alternativa
Posty: 70
Rejestracja: 29 lis 2006, 11:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: alternativa »

Uuu, tak krok po kroku to duzo pisania. Definiowanie polaczen scian, stropow i dachow to dosc trudna sprawa w Revicie. Musisz najpierw poprobowac z priorytetem poszczegolnych warstw w scianach i stropach (w definicji warstw przegrod kazdej warstwie mozna przyporzadkowac rodzaj z numerem, im wyzszy numer tym wazniejsza w polaczeniach warstwa, najwazniejsza jest structure [1] najmniej wazna jest finish 2 [5]) Ogolnie mowiac czasem, zeby wychodzily poprawne w sposob budowlany polaczenia scian i stropow, dachow trzeba troche pomanipulowac tymi ustawieniami nie do konca zgodnie z przeznaczeniem :D, lacznie z manipulowaniem zawartoscia warstw pomiedzy granicami CORE BOUNDARY, ale zazwyczaj cos za cos. Zeby miec np. poprawne polaczenia posadzki na gruncie ze scianami nosnymi powyzej i ponizej izolacji posadzki, wprowadzilem w posadzce warstwe izolacji o grubosci ponizej 0,5cm (zeby nie wplywala na zaokraglony do jednosci wymiar grubosci posadzki) i umiescilem ja jako jedyna pomiedzy CORE BOUNDARY ;) Troche to pokrecone ale dziala, sciany przy sumowaniu prawidlowo sie przenikaja z posadzka. Przyklady mozna mnozyc, trzeba probowac, probowac i probowac wlasnych rozwiazan.

Przy izolacjach, licowkach najprosciej czesto tworzyc dodatkowe elementy, ktorymi sie uzupelnia takie trudne polaczenia, czyli np. sciane o grubosci styropianu, element typu FLOOR SLAB EDGE z zakladki MODELLING>HOST SWEEP jako uzupelnienie ocieplenia krawedzi stropu, dachu itp.

Sciany maja jeszcze taka ciekawa ceche, ze mozna im rozklodkowywac poszczegolne warstwy i potem je recznie przeciagac. Na zrzucie ekranu widac gdzie to zrobic. Trzeba wejsc w definicje warstw, ustawic podglad na przekroj, wcisnac MODIFY i mozna robic rozne cuda. Klikajac na gorne/dolne krawedzie warstw mozna im otwierac klodki. Potem taka odblokowana warstwa na przekroju budynku dostaje dwie niebieskie strzalki na krawedzi, ktorymi mozna warstwe wydluzyc lub skrocic. Niestety stropy ani dachy nie maja takiej mozliwosci.

Przy duzych projektach to dosc upierdliwe metody na dopracowywanie modelu 3D i warto zaprzyjaznic sie z opcja EDIT CUT PROFILE (kolo mlotka DEMOLISH) Mozna tym narzedziem edytowac poszczegolne rysunki np. przekroje, co nie ma wplywu na widok bryly budynku. Opcja ta mozna prawie dowolnie zmieniac obrysy warstw poszczegolnych elementow budynku. Edycja obrysu nie dziala niestety poprawnie w wersji 2008 przy schodach, w 2009 juz na szczescie tak :)
Załączniki
Edycja warstw sciany.jpg
alternativa
agatimo
Posty: 17
Rejestracja: 22 sty 2009, 10:43

Post autor: agatimo »

Dziękuję za odpowiedź! Wypróbowałam metody, które podałeś i udało mi się dojść do takiego etapu jak teraz na rysunku.. Pozostają trzy problemy:
1. okładzina drewniana - próbowałam skończyć ją wyżej za pomocą tego rozdzielania warstw, ale wychodzi na to, ze albo styropian albo drewno są dobrze, nigdy obie warstwy..
2. W jaki sposób pozbyć się tej kreski rozgraniczającej styropian ze ściany od tego ze stropu??
3. tu podzieliłam strop edycją profilu cięcia, problemem pozostaje to, że styropian chowa się pod tym dziwnym białym prostokącikiem.. jeśli zamaluje to obszarem kreślenia i szrafem to pozostaje obwódka, której nie wiem jak się pozbyć...

Mój projekt nie jest zbyt duży i skomplikowany, ale przy większym projekcie, jeśli miałabym tak kombinować w każdym problematycznym miejscu.. Nie ma innego prostszego rozwiązania tego problemu ze styropianem? Nie chce mi się wierzyć..
Załączniki
forum revit 2.jpg
alternativa
Posty: 70
Rejestracja: 29 lis 2006, 11:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: alternativa »

Odpowiedzi wg punktow:

1. Nie wiem jakiej tu uzylas metody, priorytetu warstw?
2. Kreski mozesz sie pozbyc uzywajac narzedzia LINEWORK ustawionego na rysowanie kresek niewidocznych
3. Trudno mi odgadnac jak dokladnie skorygowalas ten nowy profil ciecia

Odnosnie 1 i 3 - najlepiej wrzuc jakis okrojony plik RVT tylko z tymi elementami, tak bedzie najprosciej sie zorientowac co jest nie tak i co z tym zrobic.

Ten przekroj to bedzie detal?

Pytam bo odnioslem troche wrazenie, ze zbyt mocno sie skupiasz na szczegolach. Jesli to rysunek detalu to ok, takie niuanse sa wazne, ale sadzac po skali kreskowan to zwykla budowlanka 1:100/1:50. Na wydrukach i tak nie ma to znaczenia jak sie dokladnie przenikaja warstwy. To zasadniczy problem wszystkich uzytkownikow CAD operujacych zoomem, rysujacych w AutoCAD i potem przesiadajacch sie na modelowanie BIM. Za duzo widac na monitorze;)

Glowna idea pracy w Revicie i jemu podobnych to tworzenie zasadniczej bryly jako modelu 3D i nie wdawanie sie w tej fazie w szczegoly. Tak jak napisalem wczesniej, na zasadniczych przekrojach i tak szczegolow nie widac. Z takich rysunkow czyta sie podstawowe gabaryty, koty wysokosciowe, wymiary osi konstrukcyjnych, stanu surowego oraz opisy warstw. Cala reszta to sprawa rysunkow wykonawczych czyli wycinkowych DETALI w skalach 1:20, 1:10 itd. A do tego wlasnie swietnie sie nadaje EDIT CUT PROFILE, LINEWORK oraz marzedzia DRAFTING.

Jak masz mozliwosc dostepu przejrzyj jakas zachodnia dokumentacje budowalna (a raczej wykonawcza, ktora jest zasadnicza dokumentacja, nie tak jak u nas, byle zrobic budowlanke do urzedu i zgarnac wynagrodzenie), tam opiera sie ona glownie na kodyfikacji, mega precyzyjnym opisie technicznym, zasadniczych rysunkach bazujacych na numeracji kodowej, ktore same w sobie wyjasniaja technologie i sposob wykonania (keynote) oraz dokladnym rozrysowaniu detali w duzej skali z numerami katalogowymi materialow. Na rysunkach pogladowych czesto nawet warstw przegrod nie ma. Oczywiscie wymaga to wiekszego rozgarniecia wykonawcow a u nas ciagle pokutuje metoda gospodarcza pana Henia co wlasnie sie naumial klasc folie mimo ze 2xpapa na lepiku przeciez najlepsiejsza. Ilez to razy budowlancy sie dziwili, ze dokumentacja przekroje i detale ma! Taki offtop ;)

Sam mialem podobny problem, chcialem aby na wszystkich przekrojach niezaleznie od skali, wszystko bylo dokladnie pokazane ale Revit i napiete terminy skutecznie mnie tego oduczyly. Poprzestalem na najwazniejszych elementach czego i Tobie zycze. :)
alternativa
agatimo
Posty: 17
Rejestracja: 22 sty 2009, 10:43

Post autor: agatimo »

Gdzie znajdę polecenie linework? Czy to jest Edycja linii (niestety mam polską wersję..) jeśli tak, to nie wiem jak jej użyć do usunięcia tej kreski.. Niewidoczna kreska jest przerywana i nie zakrywa tej co jest pod spodem..

Nie jest to rysunek detalu, ale nie wydaje mi się, żeby odpowiednie zawinięcie styropianu było nieistotnym szczegółem w projekcie technicznym wykonawczym.. W skali 1:100 jest to widoczne, bardziej jeśli tego typu niedociągnięcia pojawiają się na każdym łączeniu ściana-strop.. I już sama nie wiem, czy to jest normalne żeby trzeba było każde tego typu miejsce żmudnie poprawiać na przekroju metodami co najmniej okrężnymi?? Ciągle jeszcze się łudzę, że te problemy wynikają z mojej nieznajomości programu i jest jakieś systemowe rozwiązanie..?
Bo z kolei jeśli zmienię miejsce przekroju to wszystko od nowa jeśli robię to za pomocą tych kreskowań, prawda? Nie można jakoś zmienić ustawień ogólnych tego styropianu, żeby się ułożył tak jak powinien, tzn. tak jak chce ja i jak by wynikało z logiki??

Już mnie zaczyna ten Revit irytować.
alternativa
Posty: 70
Rejestracja: 29 lis 2006, 11:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: alternativa »

Ja pracuje na wersji ang wiec trudno mi odgadnac jak sie LINEWORK itp nazywaja w polskiej wersji, ikona to taka stalowka. Wybierasz opcje linii niewidocznej ( <Invisible lines> w nawiasie trojkatnym) i tak dlugo klikasz na niechciana linie az zniknie (czesto w jednym miejscu jest wiele linii wiec trzeba klikac do skutku)

Wrzuc plik RVT, na odleglosc trudno cos zaradzic.
alternativa
ODPOWIEDZ