Kolejne głupie pytania

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Zgred

Kolejne głupie pytania

Post autor: Zgred »

Proszę o ew. typy i tryki w nastepujących kwestiach:
Czy tworzymy ściany ... stropy, dachy z tynkami (okładzinami), czy bez?
Uczciwiej (bo model jest zgodny z przyszłą realizacją), ale trudniej (bo mamy do wymiarowania i do, za przeproszeniem >snappingu< dodatkowe płaszczyzny - wykończone) byłoby "z". Widoki 3D, przekroje zachowują się wówczas właściwie - jeśli materiał/kolor okładziny -tynku jest ustalony błyszczy swym założonym przez nas blaskiem. Przy pracy w rzutach i przekrojach jest gorzej (dodatkowe potencjalne płaszczyzny odniesienia), a przy eksporcie do dwg., dxf. konstruktor lu shambojet engineer dostaje od nas (lub my sami - gdy chcemy być eleganccy) - "Schlachthaus" (lub Slaughterhouse), gdzie trzeba "obdzierać" ściany z tyków by dostać surowe lico do dalszych budowlanych manipulacji. Można przecież utworzyć przegrodę bez wykończeń z właściwościami materiału dopasowanymi do prezentacji w nie-krojonych widokach.
Ideałem byłaby możliwość pozbawienie okładzin w przegrodach złożonych (warstwowych) ich właściwości jako składnika modelu - w określonych sytuacjach. Czy macie Państwo jakieś pomysły w tej materii.
Pytanie nr 2 - Czy ktoś z Państwa obliczył kubaturę zaprojektowanego REVIT-budynku - a jeśkli tak, to którym przyrządem?

Pozdrowienia dla Revitladies & Revitgents
Zgred
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

ad 1.
Ściany robię z okładzinami. Robienie projektu osobno do renderingu i do projektu budowlanego mija się, moim zdaniem, z sensem stosowania REVITa

Zobacz FILE ---> IMPORT/EXPORT SETTINGS ---> EXPORT LAYERS DWG/DXF. Tam ustawia się parametry co ma wylądować na jakiej warstwie, można więc tak zrobić żeby elementy konstrukcji były po eksporcie na osobnej warstwie, co znakomicie ułatwi robotę.
Te ustawienia można zapisać w osobnym pliku i wciągać je do innych projektów. Jak uda mi się skończyć taki plik eksportowy to udostępnię ( jestem w połowie roboty :-( a to żmudne zajęcie)

COLOR ID odpowiada numerom kolorów AutoCADa od 0 do 255

ad 2.
nie ma specjalnego narzędzia do obliczania kubatury. Budynek trzeba obudować przy pomocy CREATE MASS. W PROPERTIES będzie objętość bryły.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Zgred

Post autor: Zgred »

Bardzo dziękuję za podpowiedzi.
Odnośnie okładzin całkowicie się zgadzam - w przypadku potrzeby renderingów. Na razie posługuję się cieniowaniem i krawędziami, co natenczas stanowi dostateczną jakość prezentacji. Właśnie przed chwilą utworzyłem nowe wzorce ścian pozbawione okładzin z wypełnieniem powierzchni - solid (kolor do wyboru) i ... na rzutach i przekrojach zrobiło się dużo klarowniej. Niemniej popieram opinię, iż taka fabryka jak Revit powinna pracować z okładzinami - w końcu tworzymy wirtualną rzeczywistość z wszelkimi detalami.
W sprawie kubatury ... bez komentarza.
Jeszcze raz dziękuję, Zgred
ODPOWIEDZ