W jaki sposób "otynkować" belkę ?

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
krzanek
Posty: 39
Rejestracja: 03 mar 2006, 20:49

W jaki sposób "otynkować" belkę ?

Post autor: krzanek »

Witam
Belka żelbetowa dołączona do stropu, w jaki sposób dodać parametr umożliwiający dodanie warstwy tynków ? Liczę że analogicznie będzie przy słupach.
Proszę o podpowiedzi.
--
Dziękuje i pozdrawiam krzanek.
Awatar użytkownika
Jakub Góralski
Posty: 176
Rejestracja: 01 cze 2005, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: W jaki sposób "otynkować" belkę ?

Post autor: Jakub Góralski »

Proponuję kilka podejść. Może pozostali użytkownicy będą mieli jeszcze jakieś sugestie.

1. Jeżeli nie będziesz eksportował modelu do Robota to po prostu zmień materiał belki na tynk. Nie wiem z jakiej belki korzystasz ale, materiał jest z reguły parametrem elementu.
2. Przeprowadź edycję rodziny, zapisz jako nową, dodaj bryłę, która będzie pełniła rolę tynku, powiąż ją z modelem belki, i sparametryzuj jej materiał tak żebyś mógł go wybrać w projekcie.
3. Obuduj to ścianą jednowarstwową o grubości tynku a od spodu dodaj strop o takiej samej grubości. To jest chyba najgorsze z możliwych rozwiązań bo zabiera sporo czasu i jest nieeleganckie .
4. Pamiętaj, że jak już stworzysz taką obudowę z osobnych elementów to możesz je zgrupować i stosować w innych podobnych belkach.

Mam nadzieję, że nie odczuwasz dyskomfortu z powodu braku narzędzia „Otynkuj Belkę” ;-)
Pozdrawiam
Jakub Góralski
http://www.zapparchitekci.pl
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

Na ogół rysuję ściany żelbetowe i edytuję ich profil. Powstają mi w ten sposób otynkowane słupy i podciągi. Załatwia mi to również problem zliczania powierzchni użytkowej (REVIT nie uwzględnia powierzchni słupa).
Słupy i belki żelbetowe stosuję wtedy gdy muszą mieć jakiś inny niż prostokątny kształt przekroju.

Zaintrygowała mnie możliwość eksportu modelu do ROBOTa, czy mógłbyś Jakubie napisać kilka słów na ten temat?
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Awatar użytkownika
Jakub Góralski
Posty: 176
Rejestracja: 01 cze 2005, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Post autor: Jakub Góralski »

bezpośrednio z Revit nie da się eksportować do Robot Milenium. Natomiast w Revit Structure, którego rzesze konstruktorów wyczekują jak kania dżdżu, jest polecenie pozwalające na eksport modelu do Robota. Co otrzymujemy?
Robot widzi spójny model, w którym elementy pełnią takie funkcje jakie nadaliśmy im w Revit. Schemat statyczny jest utrzymany. Belki są belkami, słupy słupami itd. Jeżeli przyjrzysz się właściwościom materiałów w AccuRender to mają one też przypisane (przynajmniej część z nich) właściwości fizyczne, które są „rozumiane” przez Robota. Czyli część roboty z nadawaniem materiałów odpada. Dodatkowo Revit Structure pozwala zadawać obciążenia, które tez są „widziane” przez Robota.
Po przeprowadzeniu obliczeń i optymalizacji w Robocie możemy odesłać model do Revita, który oczywiście dokona zmian u siebie czyli pomniejszy lub powiększy przekroje. Tak, w bardzo ogólnym zarysie, wygląda scenariusz pracy tych aplikacji (ARB + ARS + Robot Millenium).
Garść szczegółów technicznych, mam nadzieję, zdradzi mój kolega, konstruktor, który dokonywał już nieśmiałych prób na tym polu ale nie dzielił się rezultatami na forum (Postaram się to zmienić :-)
Pozdrawiam
Jakub Góralski
http://www.zapparchitekci.pl
Gość

Post autor: Gość »

Witam serdecznie
Super sprawa - revit + robot
Daje ogromne możliwości konstruowania w szybkim czasie np: 1 dzień
koncepcji hali w konstrukcji stalowej ( magazyn+produkcja +wydzielone strefy socjalno-biurowe ). Podstawa - do revita building można tylko wczytać model z robota wcześniej wyeksportowany do dwg ( model 3d ), ważne żeby model w robocie był na max spójny z założeniami architektonicznymi - efekt super, perspektywy itp wyladają w revicie jak prawdziwe ( odradzam bawić sie w rysowanie konstrukcji stalowej dużych obiektów w revicie szkoda czasu a efekt pozostawia dużo do życzenia ) . Obecnie starm sie rozgryść i poznać możliwości Revit Structure ( ale nie z opowieści a z praktyki) + robot - co wyjdzie z tego
podzielę sie z wami na forum

Ps Jest problem przy eksportowaniu arkuszy ( gotowe rysunki ) z revita które zwierają pliki dwg ( np model konstrukcji ) pomija te pliki , po wyeksportowaniu trzeba ten plik wczytać jako odnośnik lub blok do rys dwg w cad- dzie

Pozdrawiam
Oswald
slaw
Posty: 427
Rejestracja: 25 mar 2006, 12:06

Post autor: slaw »

R+R bedzie niesamowitym duetem 8) (jako jeden z tych co czekaja dzdzu)

pytanie za 100 pkt ...... Revit Structures bedzie (czy raczej juz jest) dla konstruktorow ....... ma wiec zapewne dodatkowe rzeczy ktorych nie ma w wesji architektonicznej ..... ale pytanie brzmi czy i co mu odjeto z wersji architektonicznej ?
ODPOWIEDZ