jak doliczyć powierzchnię wnęki okna balkonowego do pokoju?

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

jak doliczyć powierzchnię wnęki okna balkonowego do pokoju?

Post autor: pies »

Okna balkonowe mam wysokie do stropu, bez nadproży.
Chciałbym zmusić Revita żeby doliczył mi powierzchnię wnęki okna balkonowego do powierzchni pokoju i nie mam pomysłu jak to zrobić.

Wydaje mi się, że gdzieś się ustawia i nie mogę sobie przypomnieć gdzie :lol:
Załączniki
wneki-okien.jpg
Pozdrawiam
Był Kudłaty
mkprojekt
Posty: 236
Rejestracja: 18 paź 2005, 08:16

Post autor: mkprojekt »

co szybko przyszło mi do głowy.
1. definiuję ścianę zewnętrzną jako nie wydzielająca pomieszczenia
2. obrysowuję liniami separacji pomieszczeń
przy wielu oknach robota bardzo żmudna.
ewentualnie:
obrysować wnękę liniami separacji i spróbować wstawić tam pomieszczenie o identycznym numerze i nazwie jak pokój, przy którym znajduje się wnęka.
pzdr
ps. czy taką powierzchnię wlicza się do powierzchni pomieszczenia???
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

1. definiuję ścianę zewnętrzną jako nie wydzielająca pomieszczenia
2. obrysowuję liniami separacji pomieszczeń
Dzięki, sprawdziłem to działa.
ewentualnie:
obrysować wnękę liniami separacji i spróbować wstawić tam pomieszczenie o identycznym numerze i nazwie jak pokój, przy którym znajduje się wnęka.
Revit nie widzi tego jako osobnej powierzchni --> "not enclosed region"

Miałem nadzieję, że sposób liczenia powierzchni można ustawić gdzieś w "zmiennych systemowych", ale na razie nie wykryłem miejsca gdzie można by to zrobić.
ps. czy taką powierzchnię wlicza się do powierzchni pomieszczenia???
Przyszło mi przy porannej kawie do głowy, że mogę taką powierzchnię doliczyć, ale sprawdzę w normie jak będę w pracowni.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

Jak wspomniałem na wstępie, oka robię bez nadproży, czyli okna balkonowe mam od podłogi do sufitu, zatem mogę potraktować je jako szklaną ścianę zewnętrzną i doliczyć te wnęki do powierzchni pokoju :wink:

Norma PN ISO 9836 punkty 5.1.5.1. , 5.1.5.2 i 5.1.5.4.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Awatar użytkownika
kasia
Posty: 142
Rejestracja: 07 paź 2007, 11:11
Lokalizacja: 84-120

Post autor: kasia »

Patrzac na zalaczony rysunek mozna potraktowac to jako wneki (nisze slow. z normy) w scianie, ktore wg normy 9536:1997 nie sa wliczane do powierzchni.
Pewnie wszystko zalezy od punktu widzenia, czy jestes sprzedajacym :) , czy tez kupujacym :(

pozdr
k
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: ada_mowska »

pies pisze:Jak wspomniałem na wstępie, okna robię bez nadproży, czyli okna balkonowe mam od podłogi do sufitu, zatem mogę potraktować je jako szklaną ścianę zewnętrzną i doliczyć te wnęki do powierzchni pokoju :wink:

Norma PN ISO 9836 punkty 5.1.5.1. , 5.1.5.2 i 5.1.5.4.
Pewnie już za późno, a poza tym pewnie to nie najłatwiejszy sposób, ale sam sobie odpowiedziałeś - wstaw zamiast okien ściany kurtynowe i będzie liczył :)
----
swoją drogą jaki ten revit mądry-nawet zna nasze normy :wink:
Załączniki
ściana kurtynowa zamiast okna
ściana kurtynowa zamiast okna
zwykłe okno
zwykłe okno
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
Awatar użytkownika
Jakub Góralski
Posty: 176
Rejestracja: 01 cze 2005, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Post autor: Jakub Góralski »

Dorzucę trzy grosze. Pomieszczenia i powierzchnie to dwa różne zagadnienia w Revit.
Pomieszczenia są obiektami, dla których wartość powierzchni wynika po prostu z ich formy. Oczywiście możemy w Settings określić jak warstwa przegrody ograniczą tę powierzchnię jednak jest to zawsze warstwa przegrody (lub linia separacji). Generalnie pomieszczenie to przestrzeń, bryła, której jednym z atrybutów jest powierzchnia podstawy. Nie wspominam o kubaturze, która wydaje mi sie ważniejszym atrybutem pomieszczenia czy przestrzeni.

Jeśli się nie mylę sposobów liczenia powierzchni jest kilka czyli ostatecznie jedno pomieszczenie może być opisane przez kilka róznych powierzchni. To w zasadzie przeczy logice samego pomieszczenia, którego powierzchnia jest fizycznie zawarta w granicach przegród

Dlatego w Revit Powierzchnie są traktowane jako osobne pojęcie. Jest ono związane z tak zwanymi "Area Plans" czy "Planami Powierzchni". Na "Planie Powierzchni" możemy określić strukturę powierzchni tak żeby była zgodna z normami, natomiast linie rozgraniczające daje się określać niezależnie od przegród w projekcie. Przy takim podejściu wnęka balkonowa nie jest problemem.

Podsumowanie:
Zestawienie pomieszczeń może dostarczyć nam informacji o powierzchni ale będzie to zawsze powierzchnia pomieszczeń. Natomiast zestawienie powierzchni pozwala nam policzyć powierzchnie niezależnie od pomieszczeń poza tym nie trzeba tworzyć " pomieszczeń pomocniczych", które zafałszują kubaturę obiektu.
Polecam Area Plans!
Pozdrawiam
Jakub Góralski
http://www.zapparchitekci.pl
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: ada_mowska »

Zgadza się Jakub-do tej pory to używałam jedynie do liczenia powierzchni zabudowy etc.

Ale jak szybko to stworzyć na planie kondygnacji? Obwodzić każde pomieszczenie liniami???
I tak na wszystkich kondygnacjach??
Załączniki
Ten sam pokój obrysowany w Area Plan
Ten sam pokój obrysowany w Area Plan
Powierzchnia z rzutu ograniczona ścianami
Powierzchnia z rzutu ograniczona ścianami
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
ODPOWIEDZ