Priorytet belka żelbetowa - ściana

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Kaspric
Posty: 208
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:16
Kontaktowanie:

Priorytet belka żelbetowa - ściana

Post autor: Kaspric »

Jak sprawić, by belka betonowa cięła ścianę przy łaczeniu geometrii, a nie odwrotnie? Sytuacja jest taka sama jak na początku ze słupami - słupy są już poprawione, więc tną ścianę.
I tak ściana tnie belkę monolityczną, zaś belka prefabrykowana i inne o danym profilu tną ścianę. Teoretycznie można ustawić belkę prefabrykowaną, ale to nie rozwiązuje sprawy, bo nie można jej połączyć dalej z monolitycznymi (a te belki nie łaczą się już tak łatwo).
Da się to gdzieś ustawić, czy jest to kolejny błąd Revita?
http://postergliwice.blogspot.com/
pio
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2006, 17:19

Post autor: pio »

problem ten już dawno wyłapałem i wiele innych bardzo poważnych błędów, zgłaszałem je i dostałem odpowiedz od autodesku i robobata
(w formie ustnej):
- w umowie licencyjnej jest napisane że produkt może zaierać blędy
- nie beda one poprawione w wersji 2009 tylko 2010

-czyli można wnioskować jak beda knoty w wersji 2010 to beda poprawione w 2011 itd.

dlatego ja zapłaciłem części pieniędzy za subskrycje reszty nie zapłace, tylko czekam jak beda próbowali podać mnie do sadu za nie zapłacenie bo chciabym się sadzić z autodeskiem za sprzedawanie produktu który jest knotem i nie poprawienie danej wersji
alternativa
Posty: 70
Rejestracja: 29 lis 2006, 11:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: alternativa »

Mozecie mnie oswiecic co to za specjalne belki monolityczne i prefabrykowane? Wg mojej wiedzy Revit posiada tylko jeden typ belki i nie ma on nic wspolnego z technologia jej wykonania, monolitycznie na budowie czy w prefabrykacji. Ta belka to element BEAM z zakladki STRUCTURAL.

Z tego co wiem belka konstrukcyjna (BEAM) jest to narzedzie wykorzystujace rodzine STRUCTURAL FRAMING i jak kazdy element typu structural ma zawsze priorytet nad "zwyklymi" elementami - sciana, slupem architektonicznym. Czyli zawsze belka wycina sciane i nigdy na odwrot, a to czy belka ma w nazwie rodziny monolityczna, prefabrykowana, betonowa czy zelbetowa ma tylko znaczenie w zestawieniach ilosciowych czy materialow.

I nie jest to zaden blad tylko filozofia dzialania Revita, ktory wspolpracuje z Revite Structure w zakresie rozpoznawiania elementow typowo konstrukcyjnych. Revit jest stworzony generalnie do projektowania klasycznych ustrojow typu slup-belka-plyta. Sciana jest elementem o mniejszym priorytecie, ma mozliwosc nadania jej parametru NOSNOSCI (BEARING) ale ma to znaczenie tylko przy wczytywaniu do Revit Structure (moze da sie ten parametr wykorzystac przy zestawieniach) oraz podczas opierania na niej belki - jesli sciana jest typu non-bearing wyskakuje komunikat z informacja, ze opiera sie element konstrukcyjny na niekonstrukcyjnym. Wybranie opcji bearing nic jednak w Revicie nie zmienia, sciana nie dostaje zadnego priorytetu nad belka.

Teoretycznie Revit ma cos takiego jak SCIANA KONSTRUKCYJNA (STRUCTURAL WALL) w zakladce STRUCTURAL ale de facto taka sciana niczym sie nie rozni od zwyklej sciany (WALL) poza automatycznym wybraniem opcji BEARING (w parametrze STRUCTURAL USAGE).

Revit ma jedynie rozroznienie slupow, jest slup architektoniczny (COLUMN) i konstrukcyjny (STRUCTURAL COLUMN) i tam raz mozna slupem wyciac sciane (STRUCTURAL COLUMN) albo zlac slup ze sciana jako pilaster (COLUMN). Zestaw tych dwoch slupow przydaje sie jeszcze do wstawiania jeden w drugi, mozna miec wiec zelbetowy rdzen slupa ze slupa konstrukcyjnego oraz obudowe slupa/ocieplenie ze slupa architektonicznego.

Jesli napisalem jakies bzdury to prosze o oswiecenie. Nigdy nie jest na to za pozno :D
alternativa
Kaspric
Posty: 208
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:16
Kontaktowanie:

Post autor: Kaspric »

No właśnie jest różnica między tymi elementami, choć nie jestem w stanie powiedzieć, gdzie i czy da się ją edytować.
Revit odczytuje, czy stworzyłeś belkę prefabrykowaną (precast), monolityczną czy np stalową. Belki monolityczne łączą się automatycznie z innymi elementami żelbetowymi oraz ze sobą (w sposób bardzo podobny do tego, jak łączą się ściany). Inne belki (w tym prefabrykowane) nie łączą się, jedynie możliwe jest ich "ścięcie" między sobą narzędziem (nie pamiętam, jak się nazywa)., które pokazałem w załączniku (od lewej belka stalowa, monolityczna i prefabrykowana). Problem w tym, że ono nie zawsze dobrze działa, poza tym nie działa np między belką a ścianą. Włączając je zaznacza się, połączenia jakich typów belek mają być czyszczone - wszystkie oprócz monolitycznych, bo inaczej je Revit traktuje.

Kolejna różnica jest w priorytecie elementów i możliwościach łączenia geometrii - pokazuję na załączniku2 (jak wyżej, od lewej stalowa, monolityczna i prefabrykowana). Belka prefabrykowana tnie ścianę (niekonstrukcyjna), działówka tnie belkę monolityczną, zaś dla belki stalowej w ogóle nie działa łączenie geometrii.


Możesz sobie to sprawdzić typowymi belkami revita.
Załączniki
belki1.jpg
belki2.jpg
(11.06 KiB) Pobrany 73 razy
http://postergliwice.blogspot.com/
alternativa
Posty: 70
Rejestracja: 29 lis 2006, 11:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: alternativa »

No tak, teraz wszystko jasne, wiekszosc projektow jeszcze koncze w wersji 2008 a ten bajer jest dopiero od wersji 2009 :)

Generalnie narzedzie belka bylo do tej pory dla mnie srednio uzyteczne, uzywalem parametrycznych elementow typu generic model do tworzenia np. podciagow. Przy projektowaniu ustrojow typowo szkieletowych, stalowych czy zelbetowych moze ta nowa opcja sie sprawdza, w budynkach o konstrukcji ze scian nosnych duzo wygodniejsze jest chyba korzystanie z elementow typu generic do elestycznego budowania elementow uzupelniajacych model. Jak cos jest w sofcie zbyt automatyczne to mozna zabrnac w slepy zaulek jak widac, zamiast nowych automatycznych modulow, lepiej robic indywidualnymi elestycznymi. Ja dotychczas dawalem sobie swietnie rade bez opcji auto-laczenia belek.

Podobna sprawa chyba bylaby z wiezba dachowa, nawet jesli Revit dorobi sie wlasnego modulu to bedzie srednio uzyteczny przy bardziej indywidualnych rozwiazaniach. Automat zazwyczaj przewiduje jedynie najbardziej typowe warianty. Grunt to sprytne wlasne elementy parametryczne. Nie ma to jak RODZINA :D


EDIT: ciekawy bylem tej nowej opcji wiec stworzylem sobie przykladowy rysunek z dwiema scianami, bearing i non-bearing a do tego 4 przecinajace je belki - precast concrete, concrete, steel oraz wood.

Faktycznie w zaleznosci od rodzaju belki mozna osiagac rozne efekty. Podsumowujac Twoje spostrzezenia:

-belki concrete (monolityczne) lacza sie podobnie jak sciany w opcji BUTT, mozna im po polaczeniu zsumowac geometrie, sumuja sie ze sciana i sa wycinane przez sciane nosna (bearing), po zsumowaniu ze sciana dzialowa (non-bearing) chyba nic nie jest wycinane, powstaja tylko krawedzie przenikania (zagadkowy wynik :) )
-belki precast concrete (prefabrykowane) lacza sie docinajac pod katem jak sciany w opcji MITER, mozna im po polaczeniu zsumowac geometrie, sumuja sie ze scianami zawsze je wycinajac, niezaleznie czy sa nosne czy dzialowe
-belki wood i steel lacza sie jak belki prefabrykowane, nie mozna im sumowac geometrii ani sumowac ich ze scianami.

Tajemnicze wlasciwosci belek powstaja poprzez wybranie opcji w ustawieniach pliku rodziny belki, SETTINGS>FAMILY CATEGORY AND PARAMETERS, sa tam dostapne kategorie: steel, concrete, precast concrete, wood, other.

W zalaczeniu zrzuty ekranow.
Jeszcze nie wiem czy to sie przyda w praktyce ale niezle odkrycie :)
Załączniki
Structural material type
Structural material type
Belki ze sciana
Belki ze sciana
alternativa
Kaspric
Posty: 208
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:16
Kontaktowanie:

Post autor: Kaspric »

Heh, nie zauważyłem Twojej edycji, sam w smie doszedłem do tego, gdzie się to ustawia (chciałem to właśnie napisać).

Co do belek ustawionych jako betonowe problemem jest nie tylko połączenie ze ścianą. Problemem jest również połączenie ze stropem - strop tnie taką belkę każdą warstwą. Przykładowo mam strop z izolacją termiczną pod warstwą nośną - po połączeniu geometrii izolacja przecina belkę. Bezsens - błąd taki sam, jak swego czasu z przecinaniem słupów konstrukcyjnych przez ściany.
Trochę irytują takie kwiatki, bo mam teraz problem, jak zrobić belki. Można jako prefabrykowane i robić je 10x dłużej, by wyglądały "dobrze", lub jako monolit i mieć problem z przekrojami.

Aha, jest jeszcze jedna głupia właściwość - belka stworzona jako np prefabrykowana po zmianie na inną rodzinę (monolit) dalej zachowuje się jak prefabrykowana (i odwrotnie).

Rozumiem, że Revit nie jest doskonały, ale bez przesady...


edit: Co do wykorzystania rodzin jestem o tyle ograniczone, że wszytsko musi być ok pod względem analitycznym...
Załączniki
belka strop.PNG
http://postergliwice.blogspot.com/
ODPOWIEDZ