połączenie schodów i podłogi na gruncie

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
pencil
Posty: 31
Rejestracja: 14 lis 2012, 15:03

połączenie schodów i podłogi na gruncie

Post autor: pencil »

Witajcie,
czy znacie jakiś sposób na połączenie schodów i podłogi na gruncie? Mam posadzkę na gruncie, w dodatku na 2-óch poziomach i o odmiennych warstwach. Oba poziomy połączone 3 stopniowym biegiem schodowym. Poglądowe obrazki w załączeniu. Jak dopasować krawędź stropu, aby dołączyła do obrysu biegu schodowego? Czy dobrze kombinuję, że trzeba sobie wymodelować odpowiednią krawędź płyty? Może są inne sposoby?
Załączniki
widok 3D.png
przekrój.png
Pozdrawiam :)
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: połączenie schodów i podłogi na gruncie

Post autor: AndrzejZ »

Nigdy nie udało mi się połączyć schodów ze stropem automatycznie. Być może powodem jest uparte rysowanie przeze mnie schodów wg szkicu. Jakoś nigdy revitowe rozwiązania schodów mi nie pasują.
Jak sobie radzę? We właściwościach biegu schodów zaznaczam zwykle zakończ podstopnicą a strop kończę na linii podstopnicy (ale zwykle rysuję schody bez nosków). Na przekroju przez schody czyszczę połączenia schodów ze stropami obszarami wypełnienia i profilem cięcia. Jeśli chciałbym mieć nosek przy najwyższym stopniu obrys stropu skończyłbym na stopniu a na przekroju działał jak powyżej czyli robótki ręczne :D
pencil
Posty: 31
Rejestracja: 14 lis 2012, 15:03

Re: połączenie schodów i podłogi na gruncie

Post autor: pencil »

Dzięki za odp. Też tak dotąd robiłam. Ale doszłam do wniosku, że nie jest to rozwiązanie satysfakcjonujące, bo odbiegające od idei BIM. Generuje nieścisłości/przekłamania np. w przedmiarach robót, gdybym chciała je zrobić. No, słabo. Naprawdę nic nie da się z tym zrobić? Myślałam, że moje kłopoty to wynik pracy na starej wersji (R2010, wkrótce przesiadam się na 15-tkę) i że użytkownicy nowszych wersji powiedzą coś bardziej optymistycznego... :cry:
Pozdrawiam :)
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: połączenie schodów i podłogi na gruncie

Post autor: AndrzejZ »

Sprawdziłem (od niedawna działam w 2015) i wydaje mi się że jest prawie tak samo. Prawie robi różnicę, ale:
-schody można dołączyć do stropu ale wizualnie efekt dołączenie objawia się tylko na dole
-oparcie biegu dołączonych schodów się "ładnie" pojawiło ale jego szerokość to wynikowa przecięcia płaszczyzn spodu biegu z wierzchem stropu czyli nie mamy na nią wpływu i nawet się tego czegoś nie da zwymiarować.
-by uzyskać "ładne" zakończenie góry trzeba dorysować tam wąski kawałek spocznika (i to chyba jedyny plus, może działa też w starszych revitach?)
-spocznik/schody można dołączyć do stropu ale grubych linii trzeba pozbyć się ręcznie
-góry ściany w dalszym ciągu nie można dołączyć do spodu spocznika
Chyba pozostanę przy starych metodach
Panowie i Panie z Autodesku dalej niech rozwijają swój produkt w trudnej sztuce połączenia schodów z budynkiem, oby z większymi sukcesami. Może nawet mają to już rozwiązane ale przewidywane wdrożenie zaplanowane jest na 2020 bo w dziale marketingu podoba im się właśnie ten numerek. No i oczywiście nic tak użytkownika nie wciąga w program jak ... nie da się, no jak to się nie da. ja nie dam rady? :wink: Dosyć złośliwości, i tak lubię revita :D
Jeśli ktoś ma inne sposoby i metody na te revitowe niedoskonałości, niech ...
Pozdrawiam
Załączniki
Zrzut ekranu 2014-08-20 17.53.42.png
Bamber
Posty: 16
Rejestracja: 21 lip 2014, 22:08

Re: połączenie schodów i podłogi na gruncie

Post autor: Bamber »

Aby nie tworzyć nowego tematu podczepię się tutaj, bo problem z tej samej kategori. Próbuje zrobić schoduy na klatce schodowej.
Po narysowaniu schodów i zaznaczeniu opcji "rozpocznij podstopnicą" udało mi sie uzyskac następujący efekt
schody.jpg
Gdy ta opcja nie jest zaznaczona schody wyglądają tak:
schody 2.jpg

Jak widać efekt jest niezadawalający. Próbowałem wykorzystać metodę z tego wątku: http://forum.procad.pl/viewtopic.php?t=2344, ale ni jak się to ma do mojich schodów.
Czy jest jakiś sposób na połączenie ze sobą dwóch poziomów za pomoca schodów ze spocznikiem.
Bamber
Posty: 16
Rejestracja: 21 lip 2014, 22:08

Re: połączenie schodów i podłogi na gruncie

Post autor: Bamber »

Znalazłem rozwiązanie moich problemów ze schodami. Wklejam link do tutoriala, bo myślę, że się przyda dla potomności. Jest w nim krok po kroku opisane jak zrobić scgody w klatce schodowej:
http://revitcat.blogspot.com/2014/02/re ... hod-1.html
ODPOWIEDZ