Modelowanie domu ze styropianu m3 System

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
skinek1991
Posty: 3
Rejestracja: 06 gru 2014, 10:28

Modelowanie domu ze styropianu m3 System

Post autor: skinek1991 »

Szanowni koledzy!

Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś zdoła mi pomóc.

Mam zamiar napisać pracę inżynierską z fizyki budowli, której tematem będzie bilans cieplny i inne charakterystyki z zakresu fizyki budowli dot. domu ze styropianu w technologii m3 System.
(http://www.m3system.pl/?page_id=9)

Obliczenia mam zamiar wykonać w programie Autodesk Ecotect, modelowanie w tym programie mija się z celem więc oczywiście model chcę zrobić w Revit Architecture.
I tutaj pojawia się problem, o ile nie mam problemu z zamodelowaniem budynku w technologii tradycyjnej o tyle przekrój jak w linku sprawia mi trudność.

Jeśli ktoś opanował takie działanie - będę bardzo wdzięczny za wskazanie sposobu stworzenia takiego elementu. W Revicie robimy oddzielnie ściany i stropy - w tej technologii przekrój tworzy jednolita całość - od wewnątrz sklepienie łukowe od zewnątrz wielobok, cały przekrój jest ze styropianu. Czy da się jakoś wykonać ten model tak aby potem z łatwością umieszczać w nim otwory okienne etc. żeby Revit wycinał w takiej ścianie o zmiennej grubości otwory jak w innych? No i żeby to było zrobione dobrze, tzn aby Ecotect to poprawnie zaimportował.

Z góry dziękuję za zainteresowanie, jeśli podałem zbyt mało danych proszę o reprymendę.

Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
kampoz
Posty: 166
Rejestracja: 12 lut 2010, 12:56
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Modelowanie domu ze styropianu m3 System

Post autor: kampoz »

Tak na szybko:

Mozesz zrobic sciane modelujac "component in place"
W nowym oknie ustaw "family category and parameters" na Walls
forum_sciana 01.png
potem wyekstruduj sciane o przekroju jaki potrzebujesz
forum_sciana 02.png
forum_sciana 02.png (3.05 KiB) Przejrzano 5341 razy
przeciagnij koniec zeby miec dlugosc jaka potrzebujesz
wyjdz z edycji componentu in place
zrob lustro na druga strone
Dodaj sciany szczytowe wykorzystujac standardowe narzedzie + zedytuj ich profil tak zeby gore mialy dopasowana do scian bocznych
Gotowe
forum_sciana.png
Pozostaje jeszcze kwestia okien, zrobilem na szybko jedno do wstawienia w projekt. Zeby wycielo otwor w sciane przez cala jej grubosc, trzeba bylo wyciac otwor voidem - zobacz jak to wyglada w rodzinie okna, ktora jest wstawiona do projektu.

Powodzenia
Załączniki
Forum sciana.rvt
(3.31 MiB) Pobrany 151 razy
skinek1991
Posty: 3
Rejestracja: 06 gru 2014, 10:28

Re: Modelowanie domu ze styropianu m3 System

Post autor: skinek1991 »

Chwała Ci !

Bardzo dziękuję za pomoc, myślałem że nikt nie odp. gdyż nie otrzymałem maila na ten temat (muszę zmienić ustawienie).

Bardzo mi pomogłeś, zabieram się za modelowanie całego obiektu. Pewnie trochę mi zejdzie gdyż robię to wieczorami po pracy.

:mrgreen:
skinek1991
Posty: 3
Rejestracja: 06 gru 2014, 10:28

Re: Modelowanie domu ze styropianu m3 System

Post autor: skinek1991 »

Witam Użytkownika Kampoz i pozostałych forumowiczów !
Na wstępie chciałem powiedzieć że troszkę się tym wszystkim przeraziłem ale nie tracę nadziei że ktoś będzie w stanie mi pomóc (szczególnie z programem EcoTect)
Tak przy okazji, tym wpisem zasadniczo przechodzę z Revita do Ecotecta, mam nadzieję że Moderatorom to nie przeszkadza. (Nie znalazłem działu Ecotect na niniejszym forum)


Zaczynając od wskazówek udzielonych wcześniej
Pozostaje jeszcze kwestia okien, zrobilem na szybko jedno do wstawienia w projekt. Zeby wycielo otwor w sciane przez cala jej grubosc, trzeba bylo wyciac otwor voidem - zobacz jak to wyglada w rodzinie okna, ktora jest wstawiona do projektu.
Niestety wydaje mi się że tak wstawione okna nie są poprawnie czytane przez program (plik trzeba wyeksportować do gmXML aby wczytać go w Ecotect).
Na poniższym rysunku widać że okno nie jest poprawnie czytane (zaznaczony tylko obrys okna a nie ma szyby):

window gone.jpg


A tu dla porównania screen z tutoriala gdzie przy eksporcie tak to (chyba) powinno wyglądać.

window OK.jpg

Ten problem zapewne jest do przejścia - zakładam że udałoby mi się jakoś zamodelować obiekt, niemniej jednak grubszy sprawia mi Ecotect.
Generalnie chciałem kogoś prosić o wytłumaczenie zasady działania tego programu, pozostają mi jeszcze anglojęzyczne fora jednak jak ktoś to napisze łopatologicznie po polsku to będzie na pewno bardziej zrozumiałe.

Otóż zamysł był taki aby wykonać analizę bilansu cieplnego budynku, która uwzględniała by charakterystyczny przekrój o zmiennej grubości.
Jednak po wstępnym zapoznaniu się z ecotectem mam wrażenie że model wczytywany do programu to tylko kontury pomieszczeń tj. że program Ecotect nie odczytuje bezpośrednio z modelu informacji o grubości warstw.
Wniosek taki płynie z analizy tutoriala, niżej model:
tuto.jpg
W dalszej części tutoriala przy obliczaniu bilansu cieplnego (zyski i straty energii) autor pokazuje jak zmieniają się wyniki przy zmianie materiału np. z cegły na beton - nie zmienia nic w modelu, zmienia tylko charakterystyki ścian (globalnie). A wspomniane charakterystyki dopuszczają tylko możliwość ustawiania warstw ścian i ich grubości - czyli dobrze rozumiem że nawet jeśli zamodelowałem sobie łuk to i tak program to będzie widział jako przegrodę biegnącą po linii łuku ale o stałej grubości jaką zadam w ustawieniach ściany w Ecotecie?

Biorąc pod uwagę ten fakt nie bardzo rozumiem jak program będzie widział mój model:
ecotect wtf.jpg
Moja intencja jaką było zamodelowanie ściany o zmiennej grubości, tak aby ecotect to poprawnie interpretował - chyba tutaj poległa.

Nie wiem czy w ogóle dosyć jasno to nakreśliłem, niemniej jednak gorąco liczę na wypowiedź kogoś kto ma doświadczenie z programem Ecotect.
Dzięki za pomoc !
ODPOWIEDZ