Rodziny importowane-nadanie materiału

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Rodziny importowane-nadanie materiału

Post autor: Marek K »

Witam.
Mam taki oto problem. Na różnych forach, serwisach producentów są obiekty/rodziny do Revita. Duża liczba tych rodzin pochodzi z importu z innych programów , np Sketchup, 3ds, AutoCad. Są to bryły 3D. Kiedyś na forum był poruszany podobny temat. Porada była taka: materiał przypisujemy do warstw na jakich poszczególne obiekty (czśści składowe bryły) zostały stworzone. Tak też robiłem w tym przypadku. Niestety tylko woda przyjęła materiał - wodospad i obudowa już nie. Wpierw w edytorze wykasowałem materiały renderingu jakie z automatu przypisały się do poszczególnych składowych rodziny. W podglądzie w stylu wizualnym realistyczny z krawędziami, widać niektóre tekstury. Po wczytaniu do projektu i po renderingu obiekt jest szary (jakby bez materiału) z wyjątkiem wody. Co jest nie tak? Ten obiekt pochodzi ze Sketchupa - zaimportowałem go 3dmax'em; zapisałem do 3d dwg. Tam poszczególne części poprzenosiłem na warstwy (tyle warstw ile chciałem różnych materiałów). Wrstwom przypisałem materiał w edytorze rodzin Revita. I... nie wyszło. Co robię nie tak. Czy wszystkie bryły 3d możemy zaiportować i nadać materiał w revicie? Czy tylko niektóre ; jakie? Jest tyle ciekawych, nawet darmowych obiektów z innych programów. Niesty trudno się je importuje, po wstawieniu są szare więc nic z tego. W załączeniu przykładowa rodzina z którą mam problem. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?
Załączniki
Fontanna_2.rfa
Przykładowa, importowana rodzina.
(588 KiB) Pobrany 212 razy
Marek_K
piotrbo
Posty: 21
Rejestracja: 03 lip 2012, 13:00

Re: Rodziny importowane-nadanie materiału

Post autor: piotrbo »

Witam.
Nie mam wersji 2015, więc nie sprawdzę co jest nie tak. Jeśli elementy zaimportowały się poprawnie (nie ma ubytków w geometrii) to można nadać im materiał. Aby przypisać materiał w revicie do obiektu zaimportowanego z autocada, obiekt ten w autocadzie musi mieć kolor jak warstwa.
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Rodziny importowane-nadanie materiału

Post autor: Marek K »

Witam.
Sprawdzam geometrię w AutoCadzie i wg mnie jest dobrze. Obiekt ma kolor jak warstwa. W załączeniu mój obiekt w AutoCadzie. Proszę sprawdzić czy jest OK. W revicie warstwy nie przyjmują materiału mimo różnych kombinacji. Nie wiem co jest nie tak. Po zaimportowaniu obiektu i dograniu jednostek przypisuję obiektom importowanym właściwości materiału: tzn wszystkie warstwy wyświetlają ję jako materiał renderingu i tutaj są numery składowych koloru. Otwieram wtedy listę materiałów Autodesk i dla tego mojego podmieniam z listy materiał, Po wczytaniu rodziny do projektu i renderingu jest dalej tak jak było czyli szaro. W załączeniu plik AutoCada do sprawdzenia co jest nie tak.
Załączniki
Render po dodaniu materiałów - na szaro
Render po dodaniu materiałów - na szaro
Obiekt w formacie AutoCada2010
Obiekt w formacie AutoCada2010
Marek_K
ODPOWIEDZ