Detail item przykryty przekrojem ściany

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Lukaszsw
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2006, 08:06

Detail item przykryty przekrojem ściany

Post autor: Lukaszsw »

Cześć

Próbuje zrobić detal item w komponencie rodziny (wall based), który zakryje kawałek ściany. Niestety nie widać go na rzucie prawie nigdy, jest zakrywany przez ścianę, oprócz sytuacji kiedy rodzina jest przecinana na rzucie.

Próbowałem ustawić inny reference plane, powyżej linii cięcia rzutu. Próbowałem zmieniać 'draw in foreground'. Jedyna możliwość to zrobienie w ścianie elementu, który będzie przecięty na rzucie i wtedy detail item też się pokazuje. Generalnie chodzi mi o wypełnienie kolorem. Zastanawiam się, ze może łatwiej, żeby ta przecinana bryła miała materiał danego koloru i mogę wtedy sobie darować cały detal item.

Czy można jakoś w rodzinie symbol, który będzie zawsze widoczny na wierzchu rzutu?
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Detail item przykryty przekrojem ściany

Post autor: pies »

Dodaj do familii pionową linię referencyjną, o takiej wysokości, by płaszczyzna ciecia (cut plane) na pewno ją przecinała. Wtedy detal będzie Ci się pojawiał.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Detail item przykryty przekrojem ściany

Post autor: pies »

W uzupełnieniu do poprzedniego wpisu dodam, że od jakiegoś czasu familii familie które są np ukryte w grubości muru, robię bez modelu 3D, a jedynie jako linie referencyjne uzupełnione o Detail Item, osobne dla przekroju poprzecznego i podłużnego.
Przykładowo, pokazany poniżej strop Teriva. Zestawienia belek i pustaków, są zliczane z długości.
Zaletą takiego rozwiązania, jest odchudzanie pliku revitowego, co wpływa na przykład na czas renderingu.
Oczywiście, jak wejdzie BIM pełną gębą, to prawdopodobnie będę musiał z takich praktyk zrezygnować,
... albo uzupełnić familie o dodatkowe parametry :wink:
Załączniki
pustaki.jpg
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Lukaszsw
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2006, 08:06

Re: Detail item przykryty przekrojem ściany

Post autor: Lukaszsw »

Dzięki!

Rzeczywiście, pionowa reference line sprawia, że Revit myśli, że rodzina jest przecinana i wyświetla jej detail items.

Co do rodzin składających się z samego detalu - ciekawe, nie potrzebuję takich rzeczy w projekcie, ale dobrze wiedzieć.
BIM pełną gębą? To będzie wtedy jak w Warunkach technicznych wpiszą, że trzeba projektować domy zero-energetyczne :)
ODPOWIEDZ