Ukryte linie

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Ukryte linie

Post autor: Marek K »

Takie pytanie: co i jak ustawić aby ukryte linie ścian poddasza znajdujące się na rzucie połaci - pod powierzchnią dachu były wyświetlone przerywaną linią lub taką jaką będę chciał. Te linie pokazały się dopiero wówczas gdy użyłem funkcji "Pokaż ukryte linie". Fajnie, że się pokazały - szkoda, że nie wiem jak nimi sterować.
Załączniki
Tak mi się pokazują ukryte linie
Tak mi się pokazują ukryte linie
Marek_K
Awatar użytkownika
PijPiwo
Posty: 212
Rejestracja: 17 maja 2011, 22:31
Lokalizacja: Gdansk/Chicago

Re: Ukryte linie

Post autor: PijPiwo »

Object Styles albo VG -> Walls -> Hidden Lines
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Ukryte linie

Post autor: Marek K »

Tak też robię. Dodatkowo ustalam sposób wyświetlania linii : Zarządzaj -> Ustawienia dodatkowe -> Style linii. Też bez efektu. Może coś źle ustawiłem. Widok połaci ma ustawioną rzutnię ponad dachem i widoczność ustalam głębokościami cięcia/zakresem widoku w dół tj. poniżej płaszczyzny cięcia. M jeszcze pytanie ja elegancko zrobić symbol izolacji pwilg. Najprościej robię to w taki sposób, że grubszą przerywaną kreską rysuję liniami szkicu przerywaną linię tam gdzie ma być izolacja.
Załączniki
Linie ukryte poddasza_2.jpg
Marek_K
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ukryte linie

Post autor: pies »

W projektach mam na ogół do zrobienia hektary przekrojów, więc wypracowałem sposób może niezbyt elegancki, ale praktyczny :-)

Zrobiłem sobie własne kreskowania, które składają się z wielu poziomych kresek, jednych nad drugimi, na tyle gęstych, że w PDFach i na wydrukach wyglądają jak narysowane grubą krechą.
Używam tego jako materiału przy definiowaniu warstw stropów. Empirycznie ustaliłem, jaka grubość dobrze wygląda na przekrojach.
Stropu definiuję tak, że izolacje przeciwwilgociowe pocieniają grubość izolacji termicznej (nie konstrukcji :lol: )

Resztę, czyli wywinięcia, rysuję przy pomocy odpowiednio zdefiniowanych Detail Repeating Component

Załączam przykładowy obrazek.
Załączniki
izolacje.jpg
Pozdrawiam
Był Kudłaty
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ukryte linie

Post autor: AndrzejZ »

Marku
Czy ustawiłeś strop jako przezierny? Jeśli nie, to wydaje mi się że ustawienia VG czy Style lini dla ścian nic nie dadzą bo dach je zasłania. Ale chętnie się czegoś nauczę jeśli się mylę.
Ja radzę sobie (jak zwykle) :-) mniej revitowo, zwykle w trosce o czas. Sposoby mam dwa:
- rysuję w widoku dachu tylko lica ścian nośnych schowane pod dachem linią szczegółu (przy bardzo prostych dachach np. jak na twoim przykładzie szybciej nie bedzie).
- zmieniam sposób wyświetlania modelu na model krawędziowy, zaznaczam jakąkolwiek ze ścian i włączam izoluj tymczasowo kategorię, edycją linii nadpisuję lica warstw nośnych i lica ścian które chcę pokazać ponad dachem np. linią przerywaną, wracam do poprzednich ustawień modelu i wyłączam tymczasowe filtrowanie.
Jeśli masz mało elementów budynku pod dachem najprościej chyba ustawić dach na przeźroczysty, w VG zmienić wyświetlanie ścian i poukrywać w widoku niepotrzebną resztę. Nie praktykuję tej metody ze względu na ilość elementów do schowania.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Ukryte linie

Post autor: Marek K »

Dzięki wielkie. Myślę, że aby niewidoczne linie zrobić, trzeba zastosować metody mniej revitowe, czyli obrysować. W tym przypadku nie będzie lakfajnie jak na filmiku w podpowiedziach. Poza tym, pokazuję tylko linie obrysu dachu przy których jest okap; pozostałych nie ma sensu pokazywać.
Odnośnie oznaczenia izolacji przeciwwilgociowej, ciekawy jest ten sposób. Jak rozumiem należy sobie zrobić odpowiedni plik pat i wgrać jako kreskowanie; później zrobić z tego materiał. Repeating Detail Component jak rozumiem to detal 2D który rysowany powiela się wzdłuż podobnie jak np strop DZ. Na jakim szblonie zrobić (oprzeć) taką rodzinę i jak? Próbowałem ale mi nie wychodzi. Jeszcze jedno pytanie - Ściany gdy rysujecie to z tynkiem wewnętrznym czy bez. Ponadto jak sobie radzicie np z etykietowaniem warstw przegród. Ja zrobiłem sobie rodzinę z opisem warstw konkretnej przegrody, zapisałem pod odpowiednią nazwą i wstawiam. Gdy jest przegroda o innych parametrach , z podobnej rodziny robię nową, edytuję warstwy, zapisuję pod nową nazwą, wstawiam. Warstwę chudego betonu robię kreskowaniem i wstawiam, potem kopiuję gdzie potrzeba i rozciągam jak potrzeba. Chciałem zrobić taką rodzinę, ale nie wiem jak zrobić taki komponent detalu. Więźbę też chyba ręcznie, próbowałem z dostępnych szablonów ale trochę schodzi z edytowaniem. Dostępny w subskrypcji dodatek więźba dachowa dla różnych połaci (tzn dachów) też daje w kość. Jak sobie radzicie z zagadnieniem dachu. Chcę pierwszy projekt wypuścić w Revicie i małymi krokami dopracowywuję projekt. Najtrudniej jest na początku - rysowanie rozpoczynałem od ręcznych rysunków na kalce, po kilku latach przyszła kolej na Cada. Pamiętam jak na początku pierwszy projekt dał w kość. Ja wdrażałem MegaCada bo miałem na niego licencję, znajomi z okolicy na AutoCadach - pomocy przy sobie nie miałem-inna platforma i technologia. Z biegiem czasu potworzyłem biblioteki i było łatwiej. Teraz też jest podobnie. Studiuję na PPWSZ w Nowym Targu - nie spotkałem tam revitowców. Wszyscy znajomi z grupy, roku pracują na Archicadzie (ogólniee tamtą okolicę, środowisko projektowe zdominował Archi bądź do modelowania Sketchup) tylko ja pracuję na Revicie. Pomocy z nikąd. Pozostaje forum, filmiki instruktażowe lub serwis - ale z nim jest różnie. Większość problemów trzeba rozwiązywać samemu metodą prób i błędów. Jakoś idzie do przodu - kiedyś wdrożę BIM w całości - do tej pory to były tylko koncepcje a dalej w AutoCadzie. Teraz się zawziąłem i musi wyjść projekt w Revit.
Załączniki
Przekrój.jpg
Detal.jpg
Przekrój poprzeczny.jpg
Marek_K
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ukryte linie

Post autor: pies »

Marku,
zgodnie z zasadami panującymi na tym forum, powinieneś temat etykietowania ścian, izolacji przeciwwilgociowych czy dachu rozpoczynać w nowym wątku, sprawdziwszy uprzednio, czy taki temat nie był wcześniej ruszany.
Sprawom ogólnym poświęcony jest dział Revit Cafe. Na marginesie: ja też zaczynałem od kalki i uważam, że to dobra szkoła :wink:
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Lukaszsw
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2006, 08:06

Re: Ukryte linie

Post autor: Lukaszsw »

Ja obrysowuje linie poniżej dachu, ale zauważyłem przed chwilą, że można włączyć widok przezroczysty i przy pomocy Lineweight (LW?) zmienić pokazywanie lini ścian poniżej. Przełączeniu na tryb "Hidden line" linie potraktowane lineweightem są nadal widoczne.
ODPOWIEDZ