Rodzina okna i drzwi

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Rodzina okna i drzwi

Post autor: Marek K »

Zrobiłem po raz pierszy własną rodzinę okna i drzwi. Niestety nie umiem sobie poradzić jakimi liniami narysować aby w rzucie był symbol np. drzwi i np symbolicznie przedstawione okno. Moje rodziny w załaczeniu.
Marek_K
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rodzina okna i drzwi

Post autor: pies »

W załączeniu nic nie ma.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Rodzina okna i drzwi

Post autor: Marek K »

Nie wiem czemu nie mogę dołączyć rodzin. Pliki rzędu 444 kB i 352 kB nie wgrywa; nie wiem co jest.
Marek_K
Awatar użytkownika
kampoz
Posty: 166
Rejestracja: 12 lut 2010, 12:56
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Rodzina okna i drzwi

Post autor: kampoz »

Jako przykład - prosta rodzina drzwi z detalem.
Osobiście lubię korzystać z zagnieżdżania rodzin. Tu masz przykład, gdzie osobno jest zrobiony detal otwieranego skrzydła z parametrami widoczności. Potem został wstawiony do rodziny drzwi i tam parametry są zamapowane, dzięki czemu rodzina główna jest bardziej przejrzysta i stabilna.
Załączniki
Door - concept.rfa
(340 KiB) Pobrany 249 razy
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Rodzina okna i drzwi

Post autor: Marek K »

Podaję link do pobrania moich pierwszych okien i drzwi. http://wyslijto.pl/plik/pj8x8b74o2
Załącznik nie mógł się podpiąć indywidualnie.
Marek_K
Awatar użytkownika
PijPiwo
Posty: 212
Rejestracja: 17 maja 2011, 22:31
Lokalizacja: Gdansk/Chicago

Re: Rodzina okna i drzwi

Post autor: PijPiwo »

Marek, na początek wyrzuć parametr ‘luk długość’ i użyj ‘symbolic lines’ do luku i do otwartych drzwi. Możesz kliknąć na linie, które już masz i użyj narzędzia ‘convert lines’. W ten sposób linie nie będą widzialne we 3D.
Popatrz tez na ten tutorial: http://revitoped.blogspot.com/2013/08/a-doors-life.html

Kampoz, różne są szkoły, ale ja bym użył symbolic lines żeby pokazać swing w rzucie i elewacji, ale za to panel drzwi (3D) zrobiłbym osobno (nested family).
Załączniki
Drzwi frontowe_MODIFIED.rfa
(436 KiB) Pobrany 234 razy
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
kampoz
Posty: 166
Rejestracja: 12 lut 2010, 12:56
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Rodzina okna i drzwi

Post autor: kampoz »

Swing w rzucie i elewacji to detail item, który załatwia za jednym razem drzwi jedno i dwuskrzydłowe nie zaciemniając jednocześnie rodziny głównej. Jeśli to drzwi tylko jedno lub dwuskrzydlowe - wówczas linie symbolu rzeczywiście wystarczą.
Co do panelu - robimy go jako rodzinę wczytywalna, jesli wiem, ze będę potrzebował rożne wersje. Rodzina, którą załączyłem jest używana w modelach, w których bardziej od graficznej reprezentacji liczy się informacja.
Lukaszsw
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2006, 08:06

Re: Rodzina okna i drzwi

Post autor: Lukaszsw »

kampoz pisze:Swing w rzucie i elewacji to detail item, który załatwia za jednym razem drzwi jedno i dwuskrzydłowe nie zaciemniając jednocześnie rodziny głównej.
Widzę tu problem - detail item nie może mieć linii typu Window > Elevation Swing. Czy da się to jakoś obejść?
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rodzina okna i drzwi

Post autor: pies »

Nie trzeba nic specjalnie obchodzić.
W familii typu Detail Item, podobnie jak w każdej innej, możesz dorobić linię jaką chcesz np. Window Swing. Tak zresztą nie tylko można, ale i należy zrobić, żeby potem mieć kontrolę nad wyświetlaniem widoku.

Technika z wstawianiem Detail Items do stolarki szczególnie przydaje się w widokach elewacyjnych okien z wieloma podziałami. Nie trzeba wtedy stosować jakichś skomplikowanych wiązań, które uwielbiają się rwać :wink:
Załączniki
windowswing.jpg
Podziały okien
Podziały okien
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Lukaszsw
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2006, 08:06

Re: Rodzina okna i drzwi

Post autor: Lukaszsw »

Hej,

Dzięki za radę. Rzeczywiście mogę stworzyć nowe linie w rodzinie typu "Detail item". Problem w tym, że widoczność symbolu w projekcie kontroluje się na liście VG pod detail item, a nie window. Niby drobiazg, ale wprowadzi na pewno zamęt kiedyś w biurze. Zwłaszcza, że takich nielogicznych rozwiązań mamy sporo w biurze.
ODPOWIEDZ