Tekstura połaci - więźba.

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Tekstura połaci - więźba.

Post autor: Marek K »

Witam.
Zrobiłem rzut połaci, szraf wczytany jako modelu. Na widokach np. aksonometrucznym jest fajnie - widać teksturę dachówki. Na rzucie połaci tekstura ta trochęprzeszkadza bo zaciemnia obraz. Co zrobić aby w rzucie np połaci nie wyświetlała się szrafura modelu.
Marek_K
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Tekstura połaci - więźba.

Post autor: Marek K »

Zbyt wcześnie było OK. Teraz dołączam obrazki o co mi chodzi. Pytanie brzmi jak robicie Rzut więźby dachowej - modeluje ktoś więźbę z poszczególnych belek krokwi a potem docina? Ja zastanawiam się czy nie zrobić rysunku płaskiego w dwg i dołączyć jako np. widok kreślarski. Ktoś może używa tej nakładki z subskrypcji Timber Framing . Ja próbowałem ale nie bardzo sobie radziłem z nią-poza tym mam dach połączony z drugim (lukarna) i trzeba modelować każdy niezależnie. Jakie jest zdanie innych, jak sobie radzicie w tym temacie?
Załączniki
Tekstura polaci.jpg
Polacie widok.jpg
Marek_K
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tekstura połaci - więźba.

Post autor: AndrzejZ »

Marku, zapomnij o autokadzie, oto przepis na dach.
Rozpoznaj sprawę Widoczność/Grafika we właściwościach widoku. Skrót VG. Wiele można "wyciągnąć" z widoków.
1a. Widoczność kreskowania dachu na rzucie
skrót VG /wybierz Dachy / kliknij w nadpisz w kolumnie Wzory / odznacz Widoczne / zastosuj i ciesz się brakiem wzoru. Ja nadpisuję wyświetlanie wzoru na jasno szary kolor by wzór jednak był ale nie przeszkadzał.
1b. Podobny efekt osiągniesz gdy zaznaczysz wszystkie dachy / prawy myszy / nadpisz wg elementu / zaznacz podrys
2. Więźba
Rysuję (krokwie, jętki, belki) Systemami belek przypiętymi do połaci lub rozmieszczanymi swobodnie (zależnie od potrzeb). Trochę "kulawe" są połączenia krokwi z belkami koszowymi.
Rzut więźby dachowej to powielony rzut dachu i odpowiednio nadpisaną widocznością wg "przepisu" powyżej.
dachy - przeźroczyste powierzchnie i nadpisane krawędzie lub niewidoczne
ściany - przeźroczyste i zmienione wyświetlanie linii na przerywany i niebieski
ramy konstrukcyjne (krokwie, jętki, belki) - kolor powierzchni nadpisany np na szaro, krawędzie trochę pogrubione, opisane etykietami, kotami, zwymiarowane, itd.
odpowiednio zmieniam zakres widoczności modelu by było widać wszystkie elementy. Przykłady w załączniku (w dodatku jeden zły, bo brak etykiet jętek na lewej części dachu :( ).
Oczywiście na koniec wyciągam z modelu zestawienie więźby :D .
Pozdrawiam, miłej zabawy z VG.
Załączniki
dach az.jpg
więźba az.jpg
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Tekstura połaci - więźba.

Post autor: Marek K »

Dzięki Andrzeju za poradę. Pierwszy problem rozwiązany - działa, jest OK.
W drugim odnośnie więźby mam parę pytań: to przypięcie do połaci to jak najprościej zrobić?, do której warstwy dachu się przypina? Jakie warstwy definiujesz w dachu? Używasz zwykłych belek czy tych modyfikowanych ze ściętymi zakończeniami przy okapie - umieszczanych kilkakrotnie na forum, blog Samsonowicza. Podeślij jakiś szczególik. Muszę rozgryźć ten temat a czasu mało. Jakich etykiet używasz do opisu i zestawienia więźby.
Marek_K
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tekstura połaci - więźba.

Post autor: AndrzejZ »

Marku,
Przypięcie do połaci: Konstrukcja>System belek>Ustaw płaszczyznę roboczą (klikasz w wierzch połaci)>obrysowujesz krawędzie połaci lub fragmentu>ustawiasz we właściwościach typ krokwi, rozstaw itp. Czasami trzeba wysunąć obrys systemu poza połać by uzyskać właściwą lokalizację krokwi.
System dachu przypięty jest do płaszczyzny roboczej czyli do wierzchu połaci.
Jak robię dach pisałem na forum wcześniej w temacie modelowanie dachu stromego czy jakoś tak.
Używam krokwi ze ściętymi końcówkami zrobionymi przez kumpla. Ze względów lojalnościowych udostępniać nie mogę - obiecałem. Ważne aby krokiewki miały parametr odsunięcia od połaci, kąta dachu i oczywiście przekroju belki.
Etykiety są chyba standardowe dla ram konstrukcyjnych, może jakieś modyfikacje w grafice. Zawierają Znak i Znacznik typu
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Tekstura połaci - więźba.

Post autor: Marek K »

Tak drążę temat dalej. Andrzeju, móglbyś mi podesłać na priv rysunki tego dachu, przekroju w pdf. Ten w jpg jest mało widoczny - może więcej szczegółow widocznych podsunie mi coś na myśl. Ciekaw jestem jak pozostali walczą z problemem krokwi. Ja ze swojej strony dodam tylko, że robiłem więźbę na części budynku inwentarskiego w Rafterze - tym dodatku dla subskrybentów. Z Raftera wziałem tylko system krokwi. Było trochę kombinacji bo przypiął się do połaci - góry połaci i trzeba było odsuwać o grubość płyty warstwowej i łat za każdym razem gdy coś modyfikowałem - docinanie plaszczyzną w kalenicy (pionową) bo krokwie po odsynięciu nachodziły na siebie. Murłaty i płatwie wstawiałem ręcznie, słupek z mieczami również. W końcu przyszedł czas na etykietowanie przegród, dogrywanie połączeń ścian i słupów, bo system był mieszany itp drobne detale które należałó "wydziarać" ręcznie. Limit czasu dla mnie dobiegł końca, zrobiłem konwersję i młodzi obrobili i skończyli projekt w AutoCadzie. Tak czasem bywa. Jestem jedynym pracyjącym w revicie, pozostali to ACad - niestety nie znają Revita. Następne projekty w części architektonicznej pewnie zrobię w całości w Revicie - projekt jest skomplikowany i ja wiem jak zrobić budynek. Konwersji chyba nie będzie do Acada - chyba, że do projektu konstrukcji. W ostateczności gdy sobie nie poradzę z dachem to rysunek 2D więźby pójdzie do części konstrukcyjnej. Tak już jest w mniejszyh firmach, zespołach projektowych W jednej osobie jestem głównym projektantem-architektem, koordynatorem tematów, menegerem itp. Czas płynie nieubłagalnie; gdy zajmę się uzgodnieniami to brakuje czasu na projektowanie w Revicie. Wtedy konweryję do dwg i ktoś może obrobić i zakończyć część projektową w AutoCadzie. Model budynku jest i tak stworzony w Revicie w 3D - taki cyfrowy prototyp budynku. Do produkcji (budowy) jest dalej obrabiany w 2d - łatwo przesłać pozostałym projektantom, branżystom itp.
Załączniki
Widoczny układ krokwiowy więźby
Widoczny układ krokwiowy więźby
Widoczny słupek podpierający płatew kalenicową
Widoczny słupek podpierający płatew kalenicową
Marek_K
mzafka
Posty: 67
Rejestracja: 10 gru 2015, 18:57

Re: Tekstura połaci - więźba.

Post autor: mzafka »

Marku, jak to zrobiłeś (ostatni obrazek), że rdzeń ściany jest dołączony do murłaty, a tylko zewnętrzna warstwa jest dołączona do dachu?
Maciek
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Tekstura połaci - więźba.

Post autor: Marek K »

Ściana jest warstwowa tj. ocieplenie + styropian ddociągnięta do poziomu spodu murłaty, rdzeń w ścianie jest ocieplony ścianą - styropianem. Od poziomu murłaty docięta dachem ściana zrobiona tylko z warstwy styropianu (to jest zrobiona z dolnej ściany z usunietą warstwą nosną i tynkiem wewnętrznym.
Marek_K
mzafka
Posty: 67
Rejestracja: 10 gru 2015, 18:57

Re: Tekstura połaci - więźba.

Post autor: mzafka »

Rozumiem. To jest po prostu oddzielna ściana :)
Maciek
szowski
Posty: 33
Rejestracja: 02 lis 2015, 23:35

Re: Tekstura połaci - więźba.

Post autor: szowski »

Hej. Można to zrobić jeszcze tak:
Odkłudkowujemy warstwę izolacji w edycji ściany i ręcznie dołączamy do dachu, bez potrzeby tworzenia osobnych ścianek - przyjade się tez przy cokołach itp.
izolacja.jpg
pozdrawiam
mzafka
Posty: 67
Rejestracja: 10 gru 2015, 18:57

Re: Tekstura połaci - więźba.

Post autor: mzafka »

Właśnie tak zrobiłem i nie chciało działać, ale już wiem w czym problem. Dzięki :)
Maciek
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Tekstura połaci - więźba.

Post autor: Marek K »

A czy przy odkłódkowaniu warstw działa docinanie tej przedłużonej warstwy dachem? Ja nie próbowałem. Nie wiem. Na sam styropian działa bo to cała ściana.
Marek_K
szowski
Posty: 33
Rejestracja: 02 lis 2015, 23:35

Re: Tekstura połaci - więźba.

Post autor: szowski »

Działa ale nie dociąganiem do połaci, trzeba ją ręcznie podciagnac na poziom dachu i użyć "dołącz"
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Tekstura połaci - więźba.

Post autor: Marek K »

Tzn. trzeba ręcznie docinać profil? Gdy zmienimy wysokość dachu to od nowa? Trzeba może przykłódkować nową linię tego profilu do połaci dachu aby ciągła się za nim?
Marek_K
szowski
Posty: 33
Rejestracja: 02 lis 2015, 23:35

Re: Tekstura połaci - więźba.

Post autor: szowski »

Marek K pisze:Tzn. trzeba ręcznie docinać profil? Gdy zmienimy wysokość dachu to od nowa? Trzeba może przykłódkować nową linię tego profilu do połaci dachu aby ciągła się za nim?
Tak, kłódkowanie działa
ODPOWIEDZ