System belek oraz stężenia połaciowe

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

System belek oraz stężenia połaciowe

Post autor: Marek K »

Po rozwiązaniu problemu z ramami pojawił się kolejny problem z systemem belek - rozkład płatwi typu Z oraz ich stężeń połaciowych. Co do systemu belek nie było większego problemu. Stworzyłem płaszczyznę na górnej części wiązara, na niej utworzyłem systemem belek rozkład płatwi Z, poodpinałem te płatwie (pinezki) i rozmieściłem we właściwych odstępach na jednej połaci potem lustro i jest OK. Kolejnym etapem są stężenia połaciowe X oraz wieszaki płatwi Z. Jako stężenia wziąłem dowolny profil - przypadkowo była to łata oparta na płaszczyźnie; wybrałem odpowiednią płaszczyznę i są stężenia. Próbowałem zamienić ten profil na inny z katalogu np na pręt okrągły i nie udało mi się. Jakim elementem tutaj powinienem robić te stężenia aby układały się na płaszczyźnie, można było regulować położenie względem tej płaszczyzny (odsunięcie). Gdy wziąłem profil pręta i nim chciałem zrobić stężenia (profil z rodziny ram konstr) to nie mogłem wskazać płaszczuzny odniesienia na połaci (stworzonej na górnej częśći wiązara); mogłem tylko wybrać płasczyzny odniesienia poziome (poziomy). Trzeba było podać punkt początkowy i punkt końcowy wzgledem płaszczyzny odniesienia. W taki sposób zrobiłem podwieszenia płatwi Z. Co tutaj robię nie tak. W jaki sposób zrobić prawidłowo stężenia połaciowe i podwieszenia płatwi Z.
Załączniki
Tak ogólnie wyglada model.
Tak ogólnie wyglada model.
Widać yutaj stężenia połaciowe X i podwieszenia płatwi Z
Widać yutaj stężenia połaciowe X i podwieszenia płatwi Z
Marek_K
Awatar użytkownika
booszman
Posty: 8
Rejestracja: 30 sie 2012, 11:17

Re: System belek oraz stężenia połaciowe

Post autor: booszman »

Witam :)

Odpowiedź dotyczy Rodziny stężenia:

Zachowanie Rodziny zależy od jej kategorii oraz sposobu gnieżdżenia. Widzę tutaj kilka sposobów:

1) Rodziny belek konstrukcyjnych mają parametr Wartość odsunięcia Z, która reguluje ich odległość od poziomu wstawienia.
Tak wygląda belka przed edycją położenia w osi Z...
Tak wygląda belka przed edycją położenia w osi Z...
forum-revit-20151019-belka okragla 01.png (58.28 KiB) Przejrzano 3963 razy
...a tak po zmianie.
...a tak po zmianie.
forum-revit-20151019-belka okragla 02.png (59.43 KiB) Przejrzano 3963 razy
2) Proponuję spróbować z Rodziną ogólną bazującą na linii, zmienić jej kategorię na Ramę konstrukcyjną i włączyć opcję "Oparty na płaszczyźnie roboczej". Po wczytaniu do Projektu, Rodzina będzie miała parametr "Odsunięcie" regulujący jej odległość od płaszczyzny roboczej.
Ustawienia wewnątrz rodziny nowo-utworzonej belki.
Ustawienia wewnątrz rodziny nowo-utworzonej belki.
forum-revit-20151019-ustawienia 01.png (20.56 KiB) Przejrzano 3963 razy
3) Rodzina oparta na powierzchni będzie potrzebowała dodatkowego parametru, który będzie regulować jej odległość od wstawianej powierzchni. A więc kolejna płaszczyzna odniesienia > na niej bryła. Należy dodać również parametr sterujący tą odległością.

Odnośnie modelowania i podmiany profilu: Proponuję używać "Wyciągnięcia po ścieżce" z wczytywanym Profilem jako osobną Rodziną.
Sposób na belkę opartą na linii z możliwośćią podmiany profilu.
Sposób na belkę opartą na linii z możliwośćią podmiany profilu.
forum-revit-20151019-wyciaganie 01.png (15.53 KiB) Przejrzano 3963 razy
Pozdrawiam
:!: Czy wiesz, że PROCAD Tools4Revit ma swojego bloga - odwiedź Revit na wypasie - dowiedz się więcej, wspieraj rozwój Tools4Revit :!:
ODPOWIEDZ