Opis drzwi w ścianie kurtynowej

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
qn
Posty: 104
Rejestracja: 13 sie 2009, 20:21
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Opis drzwi w ścianie kurtynowej

Post autor: qn »

Mam następujące pytanie: tworzę ścianę kurtynową ze słupkami w odległości osiowej np. 110cm. Wymodelowałem własne drzwi do ściany kurtynowej, które mają po obu stronach po 10cm ramki nieruchomej, do której montowane jest skrzydło drzwi. Wstawiam te drzwi w miejsce jednego z paneli ściany kurtynowej. Do tej pory wszystko gra, ale chciałbym opisać te drzwi stosując typową "szpilkę" drzwi opisującą szerokość i wysokość drzwi w świetle. I tutaj pojawia się problem, bo szpilka działa, ale sczytuje szerokość drzwi i wysokość drzwi na podstawie osiowego rozmieszczenia słupków i rygli ściany kurtynowej, czyli na powyższym przykładzie szerokość na szpilce to 110cm, a nie 90 cm. Czy jest jakaś metoda, żeby szpilka opisu drzwi sczytywała szerokość drzwi w świetle, ktoś miał podobny problem i znalazł rozwiązanie? Z góry dziękuję za pomoc.
Na rysunku widać problem, tylko że na przykładzie drzwi dwuskrzydłowych.
Załączniki
Project1.jpg
(14.4 KiB) Nie pobierany
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opis drzwi w ścianie kurtynowej

Post autor: pies »

Problem polega na tym, że parametry Width i Height co innego znaczą dla zwykłych drzwi, a co innego dla drzwi, które są wstawiane jako panel w ścianę kurtynową.
Mało tego, przypadek który pokazałeś, jest szczególny ze względu na to, że panel ściany kurtynowej sięga od od osi do osi. Zwykle wypełnia przestrzeń między słupkami. Wówczas na etykietce miałbyś wymiar pomniejszony o grubość słupka.

Co z tym zrobić?
1) Dla drzwi w ścianach kurtynowych trzeba utworzyć parę dodatkowych parametrów współdzielonych (u mnie są to netto_szerokość i netto_wysokość)
2) W familii drzwi kurtynowych zdefiniować netto_szerokość i netto_wysokość jak parametry instance - report. Oznacza to, że parametry te nie sterują familią, a tylko odczytują określone wartości.
3) Zrobić odrębną etykietę dla drzwi kurtynowych, z odczytującą parametry netto_szerokość i netto_wysokość

... gotowe.

Można oczywiście pokusić się o to, żeby we wszystkich definicjach rodzin drzwi, zarówno kurtynowych, jak i zwykłych zastosować te same parametry netto_szerokość i netto_wysokość, ale jak dotychczas nie chciało mi się tego robić :wink:
Załączniki
door_tag.png
instanc_report.png
Pozdrawiam
Był Kudłaty
qn
Posty: 104
Rejestracja: 13 sie 2009, 20:21
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Opis drzwi w ścianie kurtynowej

Post autor: qn »

Super! Dziękuję! O czymś takim myślałem. Faktycznie najlepiej byłoby zrobić wszystkie drzwi z takim parametrem i posługiwać się taką samą szpilką drzwi, tylko wymaga to przerobienia wszystkich wcześniejszych rodzin drzwi...
ODPOWIEDZ