Zliczanie materialu

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pidzikol
Posty: 146
Rejestracja: 03 kwie 2006, 16:34
Lokalizacja: Wroclaw
Kontaktowanie:

Zliczanie materialu

Post autor: pidzikol »

Witam!
Chcialbym poruszyc mysle istotny problem zestawienia materialow. Bardzo podoba mi sie narzedzie Paint (wiaderko) dzieki ktoremu mozna zrobic projekt wykonczen wewnatrz pomieszczen Problem pojawia sie kiedy chcialbym szczegolowo zestawic uzyte materialy np zaprojektowany podzial plytek na podlodze i scianach. Trzeba stworzyc jakis parametr? Nie wiem jak za to sie zabrac. Probowalem zestawieniem ale tam nie mam mozliwosci zestawienia materialu. Probowalem tez stworzyc etykiety ktore moglyby zliczac pow materialu ale tez sie nie udalo.
Prosze o info na ten temat.
pozdrowienia!
Pawel Idzik z Wrocławia
Awatar użytkownika
Jakub Góralski
Posty: 176
Rejestracja: 01 cze 2005, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Zliczanie materialu

Post autor: Jakub Góralski »

W wersji 9 jest przedmiar materiałowy [material takeoff] ale dotyczy on materiałów użytych w ścianach. Narzędzie Paint służy raczej do szybkiego korygowania materiału dla potrzeb wizualizacji. Paint nie ingeruje w strukturę ściany. Stąd raczej niemożliwe (nigdy nie mów nigdy:-) ) będzie wyciągnięcie danych o ilości. Słyszałem o przypadku eksportowania do DWG rozwinięć ścian, następnie importu tych rysunków do Revit i obrysowywania ich przy pomocy "area lines" ale jest to dla mnie akt desperacji, chociaż wciąż jest to "jakieś" rozwiązanie.

Swego czasu eksperymentowałem z jedno wartstwową ścianą o grubości ok 1.5 cm, która pełniła rolę glazury. "Naklejałem" ją na ściany. Dzięki temu mogłem sterować wysokością tych ścianek i bez problemu je zestawiać. Poza tym dzieki poleceniu Join Geometry istniejąca w ścianach stolarka wycinała otwory w "przyklejonej" glazurze. Faktem jest że sprawdza się to przy jednolitych układach płytek. Bardzie skomplikowane wzory wymagały by żmudnego docinania.

Na marginesie dodam, że jest dobry sposób do okładania budynku styropianem jeśli ktoś chciałby na przykład rozpisać budynek na etapy i jako osobny etap uwzględnić okładziny zewnętrzne na budynku. Nie trzeba się wtedy martwić o wycinanie otworów.
Pozdrawiam
Jakub Góralski
http://www.zapparchitekci.pl
ODPOWIEDZ