kierunek schodów

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
knkrb
Posty: 13
Rejestracja: 28 gru 2015, 18:46

kierunek schodów

Post autor: knkrb »

Czy ktoś wie dlaczego Revit nie rysuje kierunku schodów na schodach "wg szkicu" ?
marcinm
Posty: 24
Rejestracja: 28 lip 2015, 06:48

Re: kierunek schodów

Post autor: marcinm »

Jeżeli chodzi Ci o kierunek biegu w górę lub w dół, to w przypadku schodów wg szkicu, po zaznaczeniu schodów we właściwościach są opcje grafiki schodów, gdzie możesz włączyć wyświetlanie etykiety oraz strzałki w górę lub w dół:
Załączniki
schody.png
pozdrawiam
marcinm
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: kierunek schodów

Post autor: AndrzejZ »

@knkrb
Wiem, że mój revit takie linie rysuje rysuje :-), więc pewnie problem nie leży w revicie. To niestety jedyna odpowiedź na tak "skromnie" sformułowane pytanie.
knkrb
Posty: 13
Rejestracja: 28 gru 2015, 18:46

Re: kierunek schodów

Post autor: knkrb »

A to ciekawostka. Mam tak samo ustawione wyświetlanie etykiety a jednak nie ma linii kierunkowej schodów.
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: kierunek schodów

Post autor: AndrzejZ »

Wrzuć zrzut szkicu
qn
Posty: 104
Rejestracja: 13 sie 2009, 20:21
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: kierunek schodów

Post autor: qn »

Wydaje mi się że musisz po prostu dodać tzw. "Stair path":
1. po utworzeniu schodów wejdź w zakładkę annotate (opisz)
2. wybierz "Stari path" i kliknij w utworzone schody - Revit narysuje strzałkę schodów.
Załączniki
schody.png
knkrb
Posty: 13
Rejestracja: 28 gru 2015, 18:46

Re: kierunek schodów

Post autor: knkrb »

Niestety po zaznaczeniu na wstążce "opisz" - ścieżki schodów nie daje się nic wybrać.
W załączeniu schody>
Załączniki
schody.rvt
(3.24 MiB) Pobrany 213 razy
knkrb
Posty: 13
Rejestracja: 28 gru 2015, 18:46

Re: kierunek schodów

Post autor: knkrb »

Jeszcze szkic.
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: kierunek schodów

Post autor: AndrzejZ »

Teraz jasne. W środku biegu brakuje takiej niebieskiej kreski, ścieżki schodów i nie da się jej dorysować z menu schody wg szkicu. Rysuje się ona w tym menu automatycznie gdy rysujesz bieg. Uwaga, jest powiązana z podstopnicami, jak to powiązanie zniknie (np. na skutek niewłaściwej edycji) strzałki kierunkowej na schodach nie będzie, mino że linia ścieżki schodów zostanie.
Dręczy mnie pytanie, dlaczego tak proste schody rysujesz opcją wg szkicu? Jest sposób by tę ścieżkę dorysować ale najpierw odpowiedź na pytanie :-)
knkrb
Posty: 13
Rejestracja: 28 gru 2015, 18:46

Re: kierunek schodów

Post autor: knkrb »

Te proste schody narysowałem dla przykładu że w szkicowaniu schodów brakuje kierunku schodów.
Mogłem narysować jak niżej i tak dalej nie ma strzałki.
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (28.88 KiB) Przejrzano 9453 razy
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: kierunek schodów

Post autor: AndrzejZ »

Tak czułem że rozważanie czysto teoretyczne :-), ale cóż, obiecałem.
W skrócie (ale nie prosto) brzmi to tak:
Ścieżkę schodów rysujemy automatycznie w schodach rysowanych wg szkicu i rysujemy (ścieżkę schodów) ręcznie w schodach rysowanych automatycznie.
Już tłumaczę.
W schodach rysowanych wg szkicu aby narysować ścieżkę schodów trzeba posłużyć się opcją bieg. Funkcja ta rysuje od razu prosty i tylko prosty bieg schodów składający się z obwiedni, podstopnic i ścieżki schodów. Jakakolwiek próba edycji linii ścieżki prowadzi do zepsucia powiązania ścieżki schodów ze stopniami i ścieżka nie będzie wyświetlana jako strzałka kierunkowa schodów. Czyli narzędzie do ...
Następne zdanie będzie całkowicie pozbawione sensu ale będzie prawdziwe.
Żeby narysować dowolne schody wg szkicu trzeba wybrać opcję schody z komponentów. Dopiero wtedy zamiast posługiwać się komponentami (jak podpowiada logika) trzeba użyć funkcji utwórz szkic. Tutaj mamy do dyspozycji rysowanie obwiedni, podstopnic i ścieżki schodów, czyli narzędzi do rysowania wg szkicu. Proste?
Po co pozostawiono w programie schody wg szkicu jeśli da się nimi narysować (ze strzałką) tylko schody proste? Nie mam pojęcia i pewnie ałtodeskowi tfurcy też nie mają.
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: kierunek schodów

Post autor: AndrzejZ »

Małe sprostowanie
W schodach rysowanych wg szkicu można narysować bieg również po łuku ale narysowanie w ten sposób biegu schodów proste-łuk-proste to prawdziwe wyzwanie wiec niczego to nie zmienia.
ODPOWIEDZ