osiedle modułowe

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
lysymat
Posty: 20
Rejestracja: 26 cze 2016, 12:52

osiedle modułowe

Post autor: lysymat »

Robię w revicie osiedle modułowe i teraz taka zagwostka :D :
- chcę każdy moduł wymodelować w osobnych plikach i wczytywać każdy moduł do głównego pliku i zrobiłem coś takiego jako "link revit". Ale w głównym pliku nie mogę tych modułóch obracać itd.

Czy lepiej takie moduły zrobić jako rodzinę, albo jeszcze inaczej? Ma ktoś jakiś pomysł? :? Czy ewentualnie mogę jakoś przekopiować moduły zrobione jako project do family?

Chodzi mi o to, żebym każdy moduł w pliku głównym mogł swobodnie obracać, robić lustro itp.

Będę wdzięczny za podpowiedzi!
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: osiedle modułowe

Post autor: pies »

Trochę zależy co masz na myśli pisząc "osiedle modułowe". Czy to ma być coś takiego jak kontenery biurowo-socjalne na budowach o standardowym szkielecie przestrzennym? Na pewno zrobiłbym taki szkielet jako familię. Familie mogą zawierać familie zagnieżdżone różnych kategorii i tworzyć strukturę hierarchiczną. W praktyce nie sprawdzałem, czy familia może mieć więcej niż 2 poziomy zagnieżdżenia.

Gdy projektuję mieszkaniówkę wielorodzinną, nawet sporą, to wszystko trzymam w 1 pliku i posługuję się grupami. Grupy łączę w grupy wyższego rzędu. To się świetnie sprawdza.... na Mazowszu :lol:, czyli w płaskim terenie. Kłopoty się zaczynają gdy robi się pod górkę.

Pomysł z linkowaniem plików Revita wydaje mi się być uciążliwy, bo wymaga ciągłego pilnowania, żeby np. we wszystkich plikach były aktualne familie.
Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość manipulowania poziomami (levels) niezależnie od pliku głównego.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
lysymat
Posty: 20
Rejestracja: 26 cze 2016, 12:52

Re: osiedle modułowe

Post autor: lysymat »

Moduły na zasadzie kontenerów tak jak napisałeś.
Modułów będę miał 6 typów i chodzi mi o to, żeby je poskładać jak klocki lego w różnych kombinacjach obracając je, mirrorując, liczbą kondygnacji itd.
Spróbuję tak jak sugerujesz rodziną to zrobić.

Dzięki bardzo za pomysł! :D
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: osiedle modułowe

Post autor: pies »

jeżeli chciałbym moduł zrobić jako rodzinę to zaczynam z szablonu "Metric Generic Model"? Nie mam doświadczenie w tworzeniu rodzin..Najpierw modeluję konstrukcję, a ściany na jakiej zasadzie?
Modeli zrobionych za pomocą link revit, nie można obracać itd i trzeba pilnować linków:x Chodzi mi o to, żebym później mógł swobodnie zmienić układ okien w pojedynczym module i żeby mi się wszystko nie posypało.
W Revicie mamy familie systemowe (ściany, stropy, dachy), których nie można włożyć do familii zewnętrznych, zatem pomysł z tworzeniem modułu jako familii Generic Model nie przejdzie.
"Jedyną słuszną drogą" jest, według mnie, tworzenie grup - o czym pisałem wcześniej.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
lysymat
Posty: 20
Rejestracja: 26 cze 2016, 12:52

Re: osiedle modułowe

Post autor: lysymat »

Dzięki za odpowiedź! Będziemy walczyć w słuszny sposób :D
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: osiedle modułowe

Post autor: pies »

Na marginesie:
nie wiem jaki masz głębszy zamysł, co do samej konstrukcji modułów, łączenia ich ze sobą oraz faktycznego przeznaczenia projektu.
Gdybym miał taki temat przeznaczony do realizacji, a nie na konkurs albo zaliczenie semestru, to pewnie jednak rozważyłbym zrobienie familii.
U podstaw systemów modularnych leży ich powtarzalność, a nie jednorazowe użycie. Zatem moduły w formie familii byłyby docelowo bardziej użyteczne w kolejnych projektach.
Moduły jako famlie można byłoby tworzyć razem z wyposażeniem (łóżka, kibelki, szafy) i podłączeniami instalacji.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
ODPOWIEDZ