Vray for Revit

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Vray for Revit

Post autor: Marek K »

Dlatego zakupiłem v-raya ponieważ daje większe mozliwości niż sam revit - zachowując jego wszystkie elementy np drzewa i zieleń RPC. Dodatkowo gdy wczytam nowy materiał trawa - po renderingu trawa wygląda bardziej naturalnie - co prawda w w 3dmaxie możemy mieć ździebełka a tutaj nie. Kolejne co odkryłem to - do revita możemy zaimportować różne producenckie biblioteki urządzeń, sprzętów etc. Po rozbiciu w edytorze rodzin obiekt znikał najczęściej bo tak był przygotowany. Teraz z v-ray jest lepiej - obrazki w załączeniu. To Audi A2 nie chciało przyjąć materiału z Revita (grzebałem we właściwościach obiektów importowanych - najczęściej nie przyjwowały mat Revita) - po podmianie na materiał v-raya jest fantastycznie. Materiały przejęte z Revita do v-raya też wychodzą nieźle - dodatkowo dla podkreślenia, możemy niektóre podmienić i jest znacznie lepiej. Z powodu braku czasu nie obrabiam renderów w postprocessingu - render wprost bo tak jest naszybciej - zapisa do pliku i mozna drukować - na szybko potem mozna dopieścić w postprdukcji. Poza tym teraz w listopadzie lub na końcu roku mozna kupując program wliczyć w koszty i już jest mnniej: Vat wychodzi to odliczamy, podatek też więc również. Cena - powiedzmy taka sobie - 500euro. Dużo i niedużo. Skoro jest v-ray do poszczególnych programów 3d bo jak twierdzą uzytkownicy mozna rendery dobrej jakości osiągnąć szybciej bo mniej i łatwiej jest ustawić to pewnie coś w tym jest. W Revicie też pewnie bedzie lepiej. Są tutaj chocby właściwości kamery czego brak w Revicie - np głębia ostrości.
Załączniki
Samochód Audi metalic - materiał v-raya
Samochód Audi metalic - materiał v-raya
Samochód Audi szary - mate Revita
Samochód Audi szary - mate Revita
Marek_K
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Vray for Revit

Post autor: pies »

Ja na razie testuję V-raya. Podoba mi się za:
- jakość
- szybkość
- możliwość wychwycenia obrazka na dowolnym etapie renderingu
- kulturę pracy. W czasie renderowania procesor dymi jadąc na 100% mocy, a tymczasem użytkownik nie zauważa obciążenia i może robić inne rzeczy.
- dostępność dobrej jakości materiałów

Pewnie go kupię :wink:
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Vray for Revit

Post autor: Marek K »

Ja uważam, że warto zainwestować. Tanim kosztem mamy niezłe rendery - na pokaz. A co najważniejsze - gdy wszystko jest poustawiane każda zmiana w projekcie, dodanie np drzwi na elewacji, zmiana drzwi, ich koloru możemy szybko pokazać klientowi. Do klienta zauważyłem, że najczęściej przemawia obrazek - wizka. Używam w R2017ervisy nie potrafią pomóc. Nocne rendery przy sztucznych światłach nie wychodzą z marszu. Znalazłem na stronie chaosu taki link. Może to pomoże. Jeszcze nie zdążyłem tego przetestować.
https://docs.chaosgroup.com/display/VRA ... r+Lighting
Marek_K
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Vray for Revit

Post autor: Marek K »

Pobrałem ten plik z linku zamieszczonego powyżej i testowałem na R2017 polska wersja językowa. Wszystko działało jak w pliku do momentu gdy trzeba było wyłaczyć światła kopuły (No Lights) i wartość EV ustawić na 8 (Bright Interior) jasne wnętrze. To nie zadziałało. Nie wiem co jest nie tak. Nie zaświeciły mi również te światła na ścianie (kinkiety). Gdzieś na forum Chaosu wyczytałem, że problem może leżeć właśnie po stronie polskiej wersji językowej. Czy ktoś testował to oświetlenie i ma jakieś uwagi. Mi nie zadziałało ośiwtlenie ewnętrzne - jak rozjaśnaiłem zmieniając wartość ekspozycji EV to było widać duże fotony przy jasnym pliku.
Załączniki
09.jpg
14.jpg
15.jpg
06.jpg
Marek_K
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 206
Rejestracja: 05 wrz 2009, 16:43
Lokalizacja: wieś Polna
Kontaktowanie:

Re: Vray for Revit

Post autor: Marek K »

Zmieniłem z lokalizacji PLK na anngielską ENU. V-Ray zadziałał ze sztucznym oświetleniem. W załączeniu kilka obrazków pokazujących różnicę. Ogólnie nie żałuję wydanych pieniędzy - chociaż mam 3d maxa. Tutaj można robić szybkie rendery bez postrprocessingu - choćby na poczekaniu dla klienta - kilkuminutowy rendering z dobrymi materiałami daje niezłe rezultaty. Zawsze można dać w spokoju lepszy render i postprocessing - zapisujemy w png i nie mamy tła.
Załączniki
Render z V-Rayem
Render z V-Rayem
Render w Revicie bez V-Raya
Render w Revicie bez V-Raya
W angielskiej lokalizacji - dziła prawidłowo( 800x600, Low
W angielskiej lokalizacji - dziła prawidłowo( 800x600, Low
W polskiej lokalizacji - sztuczne oświetlenie nie działa prawidlowo
W polskiej lokalizacji - sztuczne oświetlenie nie działa prawidlowo
Marek_K
ODPOWIEDZ