projekt wykonawczy mebli na wymiar

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
kayser
Posty: 186
Rejestracja: 19 wrz 2014, 08:04

projekt wykonawczy mebli na wymiar

Post autor: kayser »

Czeka mnie zadanie polegające na zaprojektowaniu kilku mebli np szafa wnękowa, stolik. Chciałbym wykonać modele w Revicie.

Zależy mi żeby oprócz wykonania modelu, móc szybko wygenerować zestawienie głównych materiałów, dokładnie płyt i profili stalowych,
Jak to zrobić najefektywniej? Model ogólny powstały w wyniku wyciągania profilu nie ma domyślnie parametru powierzchnia.
Muszę stworzyć taki parametr współdzielony dla rodziny płyta?

np dla takiej konsoli:
673_photo3_1532770456.jpg
673_photo3_1532770456.jpg (13.59 KiB) Przejrzano 5081 razy
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: projekt wykonawczy mebli na wymiar

Post autor: AndrzejZ »

Jeśli kluczowe jest "kilku" i "szybko" - polecam kartkę i ołówek + kalkulator :-). prezentowany mebel jest na tyle prosty że tworzenie zestawienia może potrwać dłużej. Oczywiście "dla sportu" doskonalenia się w pracy w Revicie - zawsze warto pomęczyć intelekt :-D. W zestawieniach w zakładce "pola" jest coś takiego jak "obliczona wartość" a powierzchnia to a x b, może się przydać. Revit "lubi" się z matematyką. Kombinuj, ale przy "kilku" meblach to raczej zabawa dla "sportu". Daj znać o wynikach zabawy.
Jeśli sprawa jest "rozwojowa", może warto przebudować rodziny mebli pod katem "wyciągania" zestawień użytych materiałów.
kayser
Posty: 186
Rejestracja: 19 wrz 2014, 08:04

Re: projekt wykonawczy mebli na wymiar

Post autor: kayser »

Głównie chodzi o przewidzenie wszystkich szczegółów gdzie front ma nachodzić a gdzie dochodzić do boku itp.
Poza tym zestawienie będzie automatycznie zrobione.

Jeśli stworzę rodzinę z meblem, a w niej będę używać rodziny płyt i prętów to jak wyciągnąć zestawienie tych drugich?
kayser
Posty: 186
Rejestracja: 19 wrz 2014, 08:04

Re: projekt wykonawczy mebli na wymiar

Post autor: kayser »

AndrzejZ pisze: 14 wrz 2018, 23:45Daj znać o wynikach zabawy
Rodziny prętów i płyt utworzyłem przez wyciąganie. Są to rodziny współdzielone, więc pojawiają się w zestawieniach.

Został mi jeszcze mały problem do rozwiązania:

Pręty zrobiłem przez wyciąganie profilu. Przez to że taką rodzinę można obracać tylko w płaszczyźnie odniesienia musiałem zrobić oddzielne rodziny do elementów pionowych i poziomych.
Jest możliwość oddzielić taką rodzinę od płaszczyzny by móc obracać całkiem dowolnie?

konsola.JPG
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: projekt wykonawczy mebli na wymiar

Post autor: AndrzejZ »

Oddzielić, raczej nie.
Sparametryzować (by obracać całkiem dowolnie), raczej tak.
ODPOWIEDZ