otwór w ścianie poprowadzonej po łuku.

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
karolw
Posty: 99
Rejestracja: 31 paź 2006, 22:16

otwór w ścianie poprowadzonej po łuku.

Post autor: karolw »

Cześć,
Jak zrobić (nie prostokątny - trapez, okrąg...) otwór w ścianie poprowadzonej po łuku?

Ludzie w moim biurze cały czas próbują mi udowodnić przewage architecturala nad revitem :(
ja staram się ograniczyć ich pesymizm... ale tym razem nie widze prostego rozwiązania. :oops:
prosze o pomoc.
karol
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: otwór w ścianie poprowadzonej po łuku.

Post autor: ada_mowska »

karolw pisze:Cześć,
Jak zrobić (nie prostokątny - trapez, okrąg...) otwór w ścianie poprowadzonej po łuku?
najlepiej wyjdź z rodzinki Window.
karolw pisze:Ludzie w moim biurze cały czas próbują mi udowodnić przewage architecturala nad revitem :(
ja staram się ograniczyć ich pesymizm... ale tym razem nie widze prostego rozwiązania. :oops:

I tak trzymaj.
Załączniki
otwór w łuku.jpg
sciana po luku.rvt
(2.08 MiB) Pobrany 284 razy
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
Gideon
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2010, 11:26

Re: otwór w ścianie poprowadzonej po łuku.

Post autor: Gideon »

Uczę się Revita od paru dni. Nie rozumiem tego rysunku - mogłabyś Ado wytłumaczy po kolei co zrobiłaś?!
slaw
Posty: 427
Rejestracja: 25 mar 2006, 12:06

Re: otwór w ścianie poprowadzonej po łuku.

Post autor: slaw »

pobierz zalaczony rvt, otworz i przestudiuj jak jest zrobione
generalnie zwykla sciana z otworem zrobionym jak mi sie zdaje na ogolnej rodzinie do robienia okien
pozdro
slaw 8)
sir Ocky
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:25

Re: otwór w ścianie poprowadzonej po łuku.

Post autor: sir Ocky »

Otwór zrobiony pewnie nie otworem w ścianie (na pewno nie) a wycięciem bryłowym. Początkującemu przyda się ta informacja. Sporo się musiałem nakombinować aby do tego dojść kilka miesięcy temu... I nadal jestem początkujący :cry: .
Gideon
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2010, 11:26

Re: otwór w ścianie poprowadzonej po łuku.

Post autor: Gideon »

Nadal nie mogę tego rozkminić. Siedzę nad tym od 2 dni i próbuję różnych opcji i nic. A z rodzinami nie daję sobie rady. Jak próbowałem stworzyć własną ścianę z otworem i ją zapisywałem na pulpicie, to po otworzeniu jej później okazuje się, że zrobiła się cegła, a nie ściana. Nie wiem co robię źle.
sir Ocky
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:25

Re: otwór w ścianie poprowadzonej po łuku.

Post autor: sir Ocky »

2-3 tygodnie z samouczkami i tutkami, a zaczniesz dawać radę.
Otwór w ścianie możesz wyciąć obiektem otwór (tylko prostokąt), albo wycięciem bryłowym (tu możesz poszaleć). Obie opcje dostępne z poziomu edytora rodzin.
Awatar użytkownika
zubrzyk
Posty: 146
Rejestracja: 05 lis 2008, 16:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontaktowanie:

Re: otwór w ścianie poprowadzonej po łuku.

Post autor: zubrzyk »

Panowie :)
Slaw ma rację jest to otwór zrobiony na bazie rodziny okien :D
slaw
Posty: 427
Rejestracja: 25 mar 2006, 12:06

Re: otwór w ścianie poprowadzonej po łuku.

Post autor: slaw »

Gideon pisze:A z rodzinami nie daję sobie rady.
jesli chce sie wyjsc poza podstawy i standard opanowanie rodzin staje koniecznoscia, kolejnym krokiem jest parametryzacja .... tego jeszcze nie opanowalem :oops:
pozdro
slaw 8)
Kaspric
Posty: 208
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:16
Kontaktowanie:

Re: otwór w ścianie poprowadzonej po łuku.

Post autor: Kaspric »

sir Ocky pisze:Otwór zrobiony pewnie nie otworem w ścianie (na pewno nie) a wycięciem bryłowym. Początkującemu przyda się ta informacja. Sporo się musiałem nakombinować aby do tego dojść kilka miesięcy temu... I nadal jestem początkujący :cry: .
Tak naprawdę otwór w ścianie można zrobić na kilka sposobów, a ten podany przez Adę akurat nie jest przez wycięcie. Nie wszystkie z nich działają na ścianę łukową:
- przez otwór w ścianie (nie polecam, kłopotliwy, a poza tym zauważyłem, że się "wali", np. jak zmieniamy poziom dołu ściany)
- przez rodzinę otworu opartą na ścianie - to może być okno, otwór drzwiowy, model ogólny - nie ma znaczenia. Sęk w tym, że profil otworu jest zadany w rodzinie, można go sparametryzować. Prawdopodobnie działa w ścianach łukowych dlatego, ponieważ odnosimy tam wcześniej zadany kształt otworu na płaszczyźnie.

- poprzez wycięcie w bryle lub niewidoczną bryłę (ewentualnie rodzinę), która wycina obiekt nadrzędny przy funkcji połącz geometrię - tym wytniemy praktycznie wszystko i jak chcemy - np pod kątem lub tylko do pewnej głębokości. Problem jest tylko jeden - takich otworów Revit nie widzi analitycznie, więc nie wyeksportujemy ich do np Robota
http://postergliwice.blogspot.com/
ODPOWIEDZ