Znikł dach - jak przywrócić

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
kanias
Posty: 7
Rejestracja: 11 lip 2009, 15:01
Lokalizacja: Ireland

Znikł dach - jak przywrócić

Post autor: kanias »

Witajcie,
Jako że nie jestem ekspertem w REVIT Architecture 2008 więc proszę o pomoc. Mam własny projekt domu zrobiony przez znajomego. Postanowiłem wprowadzić sam kilka poprawek. Aby było łatwiej pracować, w widoku 3D UKRYŁEM kilka elementów, mianowiecie połać dachową. Dokonałem kilku zmian zweryfikowałem je w widoku 3D i postanowaiłem przywrócić dach, ale niestety nie udaje mi się to. Więźba wróciła na swoje miejsce, ale pokrycie dachowe już nie,(proszę zobaczcie screen shota z programu) W menu WIDOK- Widoczność/Grafika wszystkie opcje dotyczące widoku elemenów dachu są włączone ale w widoku 3D dach nie jest widoczny. Napiszę jeszcze że w programie mam stworzone 2 widoki 3D, jeden jest w odcieniach szarości i na nim wszystko jest OK (znaczy pokrycie dachowe jest widoczne) i drugi widok 3D kolor z którego właśnie wcięło dach.

PS> Być może przydatna wiadomość: Pokrycie dachowe NAPEWNO NIE ZOSTAŁO USUNIĘTE, bo w innych widokach, np. elewacji - jest on widoczne.
Używałem tylko opcji ukrywania ale może coś źle zrobiłem i nie chce się ono do końca przywrócić. Używałem charakterystycznej ikonki okularów w dolnej części programu (tej przy ikonce żarówki)

Proszę o Waszą pomoc, z tym kolegą co zrobił projekt nie mam już kontaktu. (tzw. super architekt, sami rozumiecie)
Sebastian
Załączniki
brak dach 3D kolor.JPG
dach ok 3D szarosc.JPG
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Znikł dach - jak przywrócić

Post autor: ada_mowska »

Chyba zrobiłeś napisanie w angielskiej wersji Override, nie wiem jak w polskim Revicie to się może nazywać.
U mnie w każdym razie taki efekt daje właśnie override.

Jesli nie pomoże- wyrzuć ten widok i wygeneruj nowy.

A swoja drogą, szkoda, ze nie chodzisz z projektem do dobrego profesjonalisty :? Zęby tez sobie sam leczysz??
Załączniki
dach.jpg
dach.jpg (118.72 KiB) Przejrzano 5677 razy
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
kanias
Posty: 7
Rejestracja: 11 lip 2009, 15:01
Lokalizacja: Ireland

Re: Znikł dach - jak przywrócić

Post autor: kanias »

Hej
"Mądry polak po szkodzie/szkole" :(. Tak to jest jak koleś obiecuje "gruszki na wierzbie" a potem ma w dupie. Sam teraz widzę ile niedoróbek jest w projekcie, ale to moja wina bo sam tak w sumie chcialem. Chodzilo mi w sumie aby byle co powstalo (dla Urzędu) bo i tak bedę dużo swoich zmian wprowadzał na budowie ,np. tarasy, kształ schodów, itp. (chodzi o fizyczne wykonanie). Z kolesiem poszło potem o to że wyskoczył z zawrotną sumą za prowadzenie budowy jako kierownik, więc zrezygnowałem. A jak potem prosiłem o jakąś pomoc to wypierał się że nie ma czasu, więc mam go gdzieś. Sam potrafię kilka rzeczy a jak nie to proszę o pomoc ale normalnych ludzi, bo ludzką rzeczą jest sobie pomagać, bynajmniej ja tak uważam.

Hmm, a może mała podpowiedź jak taki widok wygenerować, raz pamiętam wygenerowałem ale otzrymałem widok w kolorach szarosci taki jaki już mam. (patrz zdjęcie 2)
Sebastian.

P.S Bywało że zęby sam też leczyłem, ale na długo to nie pomagało :)
pozdrawiam
kanias
Posty: 7
Rejestracja: 11 lip 2009, 15:01
Lokalizacja: Ireland

Re: Znikł dach - jak przywrócić

Post autor: kanias »

Ok chyba sobie poradziłem.
Mianowicie .
Menu WIDOK/ Nowy/ Domyślny Widok 3D. - to utworzyło jak nazwa wskazuje widok 3D ale standardowy (czyli w odcieniach szarosci)

Potem zacząłem klikać na te ikonki na dolnej części okna roboczego: ustawinia ciniowania, (oznaczone w ramce na foto)

Czy to o to chodziło ?

Inny mały problem.
Dlaczego są widoczne elementy więźby dachowej, czyżby połać dachowa była przesunięta względem belek, widoczne to jest na części garażowej, na części mieszkalnej tego nie ma.
Przyznam że już dość sporo zmodernizowałem ten projekt i mogło się zdarzyć że przydapkiem mogłem przesunąć ta połać.
Czy można jakoś to ustawić poprawnie poprzez jakieś opcje, obawiam się że poprzez przesuwanie myszką nie wyjdzie to dobrze, któraś ze stron mogłaby się przesunąc w inną i tak w kółko.

Czy mogę nałożyć w Revicie jakich inny materiał żeby w widoku 3D imitował falistą dachówkę, wchodziłem w opcje materiał ale za dużo tam nie mam, da się temu zaradzić, jak zamienić kolor tego dachu na ciemny.
Prosze o poradę gdzie tzreba wejśc żeby tego dokonać.

z góry dziękuję
Sebastian
Załączniki
nowy widok 3D.JPG
Awatar użytkownika
zubrzyk
Posty: 146
Rejestracja: 05 lis 2008, 16:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontaktowanie:

Re: Znikł dach - jak przywrócić

Post autor: zubrzyk »

Naciśnij F1 :evil:
kanias
Posty: 7
Rejestracja: 11 lip 2009, 15:01
Lokalizacja: Ireland

Re: Znikł dach - jak przywrócić

Post autor: kanias »

W takim razie nie rozumiem po co jest te Forum. Dzieki kolego za odp.
Rozumiem ze masz w paluszku ten program i nie musiałeś tracić swojego cennego czasu, żeby np. logować się na forum i pisać te kilka znaków.
Dzięki swojemu wspaniałomyślnemu podejściu powodujesz, że część osób wogole nie będzie tu zaglądać, skoro niektórzy forumowicze są tak przyjaźni i pomocni.
Fakt opcja pomocy programu może pomóc, ale czasem niestety nie ma tam odpowiedzi na wszystkie problemy a i z drugiej beczki wiele razy się spotkałem że pomoc jest pisana językiem dość trudnym dla zwykłego śmiertelnika. NIe zapominaj że nie wszyscy są ekspertami w obsłudze tego czy innego programu, ale mogą być ekspertami w innej dziedzinie i też możesz na nich trafić jak będziesz kiedyś od nich potrzebował pomocy.
Ja pracę na Revicie traktuje jako hobby i możliwość rozwoju kolejnych umiejętności, kiedy ktoś w czymś pomoże i udaje się osiągnąć efekt to mobilizuje do dalszej pracy, w przeciwnym wypadku sytuacja jest odwrotna.
Nawiązując do tematu, to poradziłem już sobie z powyższym problemem bez niczyjej pomocy, jeszcze zanim odpisałes na mojego posta.
A z drugiej strony, nie odpisuj na zapytania jak nie chcesz pomóc, bo potem wątek staje się mało czytelny jak ktoś przecina go takimi wypowiedziami.
Każdy dobrze wie że opcja Pomocy jest w programie i należy z niej korzystać, czasem jednak porady osoby na codzień pracujące z programem, lepiej, szybciej i poprawnie wytłumaczą to co z czym się je.

Pozdrawiam "zubrzyku"
Sebastian
slaw
Posty: 427
Rejestracja: 25 mar 2006, 12:06

Re: Znikł dach - jak przywrócić

Post autor: slaw »

kolego kanias ..... problem polega na tym ze revit to nie jest zabawka,tylko narzedzie do pracy
ty, nie obraz sie, jak czytam z opisu bawisz sie 'swoim domkiem' i z revitem na co dzien nie masz chyba wiele wspolnego
nikt tu nie owija w bawelne ze revit jako narzedzie nie jest programem typu ciastko
latwo smacznie i przyjemnie ..... niestety nie, jak kazde specjalistyczne narzedzie wymaga czasu (kazdy z nas caly czas sie uczy)

pytan bedziesz mial cala mase .... najlepiej jak zaczniesz od tutoriali revita
i wymodelujesz cos swojego, bo w revicie dany efekt mozna najczesciej na kilka sposobow osiagnac poza banalnymi wstaw sciane, okno, dzwi etc
zabawa na cudzym modelu .... kilka razy mialem przymiarki do wspolpracy by cos konczyc po kims w revicie = nigdy wiecej
kazdy ma swoje sposoby modelowania i kazdy popelnia wieksze lub mniejsze bledy, odkrywac i naprawiac swoje beldy to jedno
ale cudze

wiec primo ..... poza tym ze mozesz sobie poogldac 'swoj' dom i porobic widoczki, rzuty , przekroje
to zabawa z modelem bedzie prowadzila do wiekszego lub mniejszego balaganu jesli to nie ty modelowales ten dom

problem polega na tym ze na tym forum staramy sie nawzajem poznawac tajniki revita i rozne sztuczki i tricki
ale nikt z nas nie byl prowadzony za raczke przez podstawy programu = ta lekcje w bolach lepiej zrobic samemu
bo tutoriale sa naprawde niezle na poczatek zeby zalapac filozofie modelowania ..... lub wydac ciezkie pieniadze i pojechac na kurs

ale odpowiadajac na twoje pytanie
tak dach ci sie obsunal, zwykle jest przyczepiony do jakiegos poziomu, moze przesunales ten poziom, moze sam dach
da sie to poprawic w jego wlasciwosciach, a byc moze podniosles wiezbe, tez w jej wlasciwosciach (o ile jest zgrupowana) da sie to ustawic

a zubrzyk zareagowal 'gwaltownie' ..... ale w pelni go rozumiem

byc moze trzeba bedzie przykleic jakies ogloszenie :
zanim zapytasz ...... przejdz tutoriale i uzyj szukaczki
pozdro
slaw 8)
kanias
Posty: 7
Rejestracja: 11 lip 2009, 15:01
Lokalizacja: Ireland

Re: Znikł dach - jak przywrócić

Post autor: kanias »

Drogi kolego: "slaw"
Dziekuję za twoją opinię. Zresztą bardzo na poziomie. Rozumiem Was fachowców bardzo dobrze, że poświęcacie dużo czasu żeby dojść do tego co umiecie.
Ja niestety nie zostanę już architektem bo wybrałem inny zawód. Jednakże cały czas interesuje mnie ten temat i staram się coś zrobić w tym kierunku na własny pożytek.
Tutoriali mam dość dużo i różnego typu pdf, ale czasem jest ciężko znaleźć to co się chce, i nie chodzi mi o to że mam tego dużo, dlatego szukam podpowiedzi na forum.
Zresztą czasem mamy problem i wiemy co chcemy osiągnąć ale nie za bardzo wiemy pod jakim hasłem tego szukać w pomocy, więc myślę że warto zapytać, bo "kto pyta nie błądzi", chyba że się mylę.
W tej chwili dążę do wprowadzenia kilku uduskonaleń, (i wiem że żaden architekt nie chciałby poświęciłby temu tyle czasu co ja). W związku że jest to mój projekt, chciałbym wykonać kilka wizualizacji aby zobaczyć co można osiagnąć w rzeczywistości, niestety nie jestem fachowcem w tej dziedzinie i potrzebowałem/ję drobnej czasem pomocy. Myślałem że na forum można liczyć na pomoc życzliwych ludzi, ale widzę że niektórzy dość sceptycznie podchodzą do niektórych zapytań. Wystarczyło nic nie odpisywać ( "wciśnij F1") i nie byłoby tematu, a tak rozwinęła się myśl filozoficzna :).

W każdym razie dziękuję za Twoje zdanie i tych kilka słów. Poszukam tych właściwości aby skorygować problem.
Proszę tylko o trochę wyrozumienia dla początkujących bądź dla fascynatów. Być może oni dojdą /dojdziemy to takiego zaawansowania, że później my zaczniemy pomagać innym. Jeżeli tak nie będzie to forum zapewne kiedyś przestanie istnieć.

Pozdrawiam
Sebastian
ryj
Posty: 2
Rejestracja: 01 cze 2009, 14:28

Re: Znikł dach - jak przywrócić

Post autor: ryj »

Kanias - w pełni popieram Twe stanowisko, forum jest po to by sobie pomagać, i nawet proste pytania są tu jak najbardziej na miejscu. Nikt nikogo personalnie nie przymusza do odpowiedzi, więc nie pojmuję irytacji niektórych "wyjadaczy". Jeśli pytanie wydaje się zbyt proste można przecież nie odpisywać, chyba że ktoś lubi zgrywać "znawcę" tematu. W ten sposób z forum pomocy stworzy się towarzystwo wzajemnej adoracji.
Awatar użytkownika
Andrzejj
Posty: 143
Rejestracja: 25 maja 2006, 08:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Znikł dach - jak przywrócić

Post autor: Andrzejj »

Witam,
Każdy z nas kiedyś zaczynał, jedni wcześniej (gdy nie było żadnych materiałów) inni później (gdy grono użytkowników Revita było już dosyć spore).
Jeżeli nie masz czasu na klikanie w pomocy, czy przerabianie tutoriali, polecam ikonę "kursora ze znakiem zapytania". U Ciebie tuż pod menu rozwijalnym Ustawienia. Poklikaj nią po ikonach, a bardzo szybko dowiesz się do czego służą.
Na początku często z tego kożystałem, wystarczy pół godziny dziennie i w tydzień obskoczysz wszystkie polecenia - nie ma ich zbyt wiele :)

pozdrawiam,
Andrzejj
ODPOWIEDZ