Szyk kołowy w rodzinie i wielki problem

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
sir Ocky
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:25

Szyk kołowy w rodzinie i wielki problem

Post autor: sir Ocky »

Witajcie
Jak nadać etykietę dla parametru promień w szyku kołowym? Z parametrem ilości elementów w szyku nie ma problemów. Próbuję stworzyć nadproże z cegieł po łuku. Uznałem, że szyk kołowy świetnie się do tego nadaje no i pojawił się problem :( . Może moje podejście do problemu nadproża ceglanego po łuku jest złe? Macie jakieś inne sposoby? Proszę o jak najszybszą odpowiedź (termin pili). Teraz tak właśnie pomyślałem. Może obracać pierwszy i ostatni element szyku?
Z góry dziękuję za odzew i przepraszam za moją ewentualną ignorancję - parę miesięcy dopiero ćwiczę Revita...
qn
Posty: 104
Rejestracja: 13 sie 2009, 20:21
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Szyk kołowy w rodzinie i wielki problem

Post autor: qn »

Po wybraniu jednego z elementów szyku pojawiają się wymiary tymczasowe, a przy wymiarze tymczasowym promienia symbol "Make this temporary dimension permanent". Po kliknięciu w tegoż wymiar tymczasowy stanie się zwykłym. Teraz po wybraniu wymiaru można nadać etykietę.
sir Ocky
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:25

Re: Szyk kołowy w rodzinie i wielki problem

Post autor: sir Ocky »

Dzięki - zadziałało, ale nie do końca tak jak bym chciał. Otóż razem ze zmianą promienia całe nadproże mi się przesuwa. Po nałożeniu więzów na lokalizację nadproża wyskakuje błąd więzów (środek szyku nie chce się przesunąć). Ja spowodować aby środek szyku przesuwał się według jakiegoś parametru? Wymiarów nie da się stworzyć tak jak poprzednio:(.
sir Ocky
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:25

Re: Szyk kołowy w rodzinie i wielki problem

Post autor: sir Ocky »

Udało się stworzyć wymiar do przesunięcia środka szyku. Niestety przy próbie zmianie parametru wyskakuje błąd więzów (mimo, ze innych więzów nie ma). Środek szyku jest uparty i nie chce się przesunąć:(.
qn
Posty: 104
Rejestracja: 13 sie 2009, 20:21
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Szyk kołowy w rodzinie i wielki problem

Post autor: qn »

Naprowadź mnie, jeśli błądzę:
Problem ze zmianą promienia polega na tym, że po zmianie zmniejsza się wysokość okna: zwiększasz promień - nadproże się przesuwa w górę i okno wychodzi za wysokie. Czy tak?
Jeśli w tym problem, to może uda się go rozwiązać budując okno w inny sposób: przyjmując, że stałym punktem jest środek szyku, a okno buduje się w górę - łuk, oraz w dół - prostopadłościan.
Rzeczywiście ja też mam problem z ustawianiem i modyfikacją środka szyku. Chyba nie jest to najlepsza metoda na budowanie okna z takim nadprożem, albo o czymś nie wiemy.
A może zbudować okno w prostszy sposób - nadproże po łuku jedną bryłą o innym materiale. Czy na pewno potrzebujesz, aby to nadproże było wymodelowane cegła po cegle? Chyba nie modelujesz w ten sposób całego budynku?
qn
Posty: 104
Rejestracja: 13 sie 2009, 20:21
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Szyk kołowy w rodzinie i wielki problem

Post autor: qn »

Znalazłem coś takiego, nie otwierałem, więc nie jestem pewien czy będzie przydatne, ale bardzo możliwe:
http://www.revitcity.com/downloads.php? ... ct_id=5967
sir Ocky
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:25

Re: Szyk kołowy w rodzinie i wielki problem

Post autor: sir Ocky »

Heh - budynek cegła po cegle to byłby wyczyn :D.
Potrzebuję nadproże po łuku z ładnie widoczną cegłą. Myślę, że zrobienie bryły po łuku i tekstury do tego byłoby trudniejsze. No i idea parametryczności by upadła. Środek szyku a wokół okno to chyba mogłoby się udać. Wymyśliłem jednak coś innego. Właśnie robię rodzinę dla nadproża łukowego i spróbuję je wstawić w rodzinę okna. Mam nadzieję, że wtedy będę mógł swobodnie operować tym nadprożem. Jeszcze dzisiaj dam znać czy się udało.
sir Ocky
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:25

Re: Szyk kołowy w rodzinie i wielki problem

Post autor: sir Ocky »

No ciekawe to okno. Tam jest dużo zagnieżdżonych rodzin więc chyba idę w dobrą stronę:).
sir Ocky
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:25

Re: Szyk kołowy w rodzinie i wielki problem

Post autor: sir Ocky »

No więc poddałem się na razie. Tymczasowo sprawa skończyła się tym, że stworzyłem szereg rodzin okien o różnej szerokości i o różnym promieniu nadproża (permanentna parametryczność upadła). Wysokością nadproża już udaje mi się sterować. Na razie panuje w tym totalny chaos więc nie zaprezentuje wyniku. Może w przyszłości uda się zrobić to lepiej. Na teraz wystarczy mi tak jak jest. Zauważyłem, że od tych wszystkich cegiełek poważnie mi Revit zwolnił. W przyszłości pomyślę jak ugryźć problem stosując odpowiednie tekstury.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kampoz
Posty: 166
Rejestracja: 12 lut 2010, 12:56
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Szyk kołowy w rodzinie i wielki problem

Post autor: kampoz »

Udało się Tobie sparametryzować ten szyk kołowy? Właśnie siedzę nad takim samym zadaniem... :-|
sir Ocky
Posty: 22
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:25

Re: Szyk kołowy w rodzinie i wielki problem

Post autor: sir Ocky »

Na razie zostawiłem to w takim stanie jak opisane powyżej. Całe szczęście na razie nie muszę "ruszać".
ODPOWIEDZ