Zmiana typu rodziny w rodzinie w projekcie :)

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Quesso
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 14:49
Lokalizacja: Toruń

Zmiana typu rodziny w rodzinie w projekcie :)

Post autor: Quesso »

Witam,
Mam pomysł, który nie wiem jak zrealizować.
W rodzinie drzwi mam wczytane kilka typów klamek. Będąc w edycji rodziny drzwi mogę swobodnie zmieniać typy klamek. Ponieważ klamka jest współdzielona, możliwa też zmiana jej parametrów bezpośrednio w projekcie, do którego wczytałem drzwi. Wystarczy ja kliknąć i wybrać właściwości. JEDNAK nie jest możliwa (bezpośrednio w projekcie) zmiana typu klamki, ani stworzenie nowego typu klamki, np z innym kolorem.

Czy możliwe jest wybranie innego typu klamki bezpośrednio w projekcie??
Awatar użytkownika
zubrzyk
Posty: 146
Rejestracja: 05 lis 2008, 16:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontaktowanie:

Re: Zmiana typu rodziny w rodzinie w projekcie :)

Post autor: zubrzyk »

jest taka możliwość... musisz stworzyć w rodzinie parametr <Family Type...> i nadać mu odpowiednią do klamek kategorię, wtedy każdemu typowi rodziny możesz przypisać inną wczytaną klamkę.
Ja mam podobny problem tylko że chciałbym mieć możliwość zmiany profilu wyciągnięcia metodą Sweep z poziomu edycji rodziny
Quesso
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 14:49
Lokalizacja: Toruń

Re: Zmiana typu rodziny w rodzinie w projekcie :)

Post autor: Quesso »

Super! Dzięki!!:)
Quesso
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 14:49
Lokalizacja: Toruń

Re: Zmiana typu rodziny w rodzinie w projekcie :)

Post autor: Quesso »

A jeszcze mam pytanie. Czy możliwe jest, aby np. typ sztangi antypanicznej wybierał się sam, w zależności od szerokości skrzydła czynnego? Chodzi o to, aby sztanga poszerzała się kiedy zmienię drzwi ze 100 na 120cm, np?
Albo czy możliwe jest aby parametr determinujący długość sztangi w rodzinie SZTANGI, był w jakiś sposób powiązany z parametrem szerokości skrzydła czynnego w rodzinie DRZWI???
Pozdro
Awatar użytkownika
zubrzyk
Posty: 146
Rejestracja: 05 lis 2008, 16:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontaktowanie:

Re: Zmiana typu rodziny w rodzinie w projekcie :)

Post autor: zubrzyk »

oczywiście że się da... toż to Revit !!!
w rodzinie sztangi ustaw parametr długości jako instance a w rodzinie drzwi kiedy wybierzesz sztangę i jej właściwości zobaczysz długość jako parametr, wtedy nadajesz długości ze sztangi parametr długości sztangi w rodzinie drzwi i gotowe :D
Acinski
Posty: 92
Rejestracja: 12 gru 2008, 14:48
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Re: Zmiana typu rodziny w rodzinie w projekcie :)

Post autor: Acinski »

Można tez wymiar sztagi przypisać w drzwiach do parametru szerokości wtedy sam się będzie dostosowywał do szerokości skrzydła.
nauka trwa
Quesso
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 14:49
Lokalizacja: Toruń

Re: Zmiana typu rodziny w rodzinie w projekcie :)

Post autor: Quesso »

Nie wiem co znaczy instance, mam polskiego Revita.
Doszedłem jednak do rozwiązania, ale nie do końca o to mi chodziło. Mam parametr długości sztangi w rodzinie sztang i ustawiłem go jako parametr elementu, dzięki temu, mogę rzeczywiście w projekcie po naciśnięciu sztangi zmienić jej długość, tylko, że muszę to robić dla każdych drzwi osobno...

Chodziło mi o to, żeby w zestawieniu, w rubryce "Rodzaj klamki" widniało tylko Sztanga, a nie Sztanga do drzwi 100cm, Sztanga do drzwi 120cm itd.

Chyba, że ustawienie parametru jako "instance", spowoduje, że parametr drzwi pojawi się w rodzinie we właściwościach typy drzwi - wówczas mógłbym skojarzyć go z szerokością skrzydła czynnego.
Ale co to jest ten "instance" i gdzie go znajdę?
Quesso
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 14:49
Lokalizacja: Toruń

Re: Zmiana typu rodziny w rodzinie w projekcie :)

Post autor: Quesso »

Hmm, jednak poniższa metoda, którą opisałem (parametr elementu) nie działa:(
Awatar użytkownika
zubrzyk
Posty: 146
Rejestracja: 05 lis 2008, 16:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontaktowanie:

Re: Zmiana typu rodziny w rodzinie w projekcie :)

Post autor: zubrzyk »

dokładnie o to chodzi... parametr może być elementu (instance) lub typu, jeśli ustawisz parametr elementu to w rodzinie drzwi możesz temu parametrowi nadać parametr ( :O ) szerokości sztangi.
Następnym etapem jest nadanie odpowiedniej wartości parametru szerokości sztangi w rodzinie drzwi np: "=szerokość drzwi-10cm"... a może, w zależności od potrzeb będzie trzeba użyć funkcji jeżeli..?
Quesso
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 14:49
Lokalizacja: Toruń

Re: Zmiana typu rodziny w rodzinie w projekcie :)

Post autor: Quesso »

Udało się:D
W rodzinie drzwi we właściwościach sztangi przy parametrze długość, był kwadracik, po jego kliknięciu mogłem wybrać parametr do skojarzenia:D Zrobiłem dodatkowy parametr dla drzwi "długość sztangi" i wprowadziłem wzór: skrzydło czynne - 5cm! Teraz sztang sama dopasowuje się do szerokości skrzydła.

Dziękuję Wam bardzo!:)
Acinski
Posty: 92
Rejestracja: 12 gru 2008, 14:48
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Re: Zmiana typu rodziny w rodzinie w projekcie :)

Post autor: Acinski »

Wiedziałem, że Ci się uda. Bardzo często stosuję ten myk :)
nauka trwa
Awatar użytkownika
zubrzyk
Posty: 146
Rejestracja: 05 lis 2008, 16:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontaktowanie:

Re: Zmiana typu rodziny w rodzinie w projekcie :)

Post autor: zubrzyk »

No dobra...a możliwość zmiany profilu wyciągnięcia metodą Sweep z poziomu edycji rodziny? Jest taka możliwość? Bo ja się poddałem
Quesso
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 14:49
Lokalizacja: Toruń

Re: Zmiana typu rodziny w rodzinie w projekcie :)

Post autor: Quesso »

Witam,
Z tego co próbowałem nie da się nadać profilowi parametru <typ rodziny>... Można jedynie nadać parametry dla położenia profilu, obrotu itp, dlatego bezpośrednio z projektu mógłbyś jedynie modyfikować położenie profilu, a nie jego kształt...

I rozwiązanie
Na pewno mógłbyś zrobić to analogicznie do tego jak ja z klamkami. Tzn. przypuśćmy, że chcesz mieć różne typy ościeżnic.
1. Tworzysz rodzinę na szablonie modele ogólne,
2. Robisz profil, któremu nadajesz parametry długości zmieniające niektóre z jego wymiarów.
3. Tworzysz kilka typów ościeżnic poprzez przeciąganie profilu.
4. Potem wczytujesz je do rodziny drzwi i nadajesz parametr <typ rodziny>, wówczas będziesz mógł w projekcie, klikając na właściwości drzwi, zmieniać rodzaje ościeżnic (które zostały stworzone na różnych typach profili).
Takie na okrętke...

II rozwiązanie
Ewentualnie mógłbyś w rodzinie ościeżnicy, parametry, które definiują kształt profilu ustalić jako parametry elmentu. Wówczas mógłbyś skojarzyć parametry ościeżnicy z parametrami drzwi i w ten sposób modyfikować je bezpośrednio z projektu.

Jednak nadal mam problem ze swoim problemem:)
Otóż występuje konflikt:
Nie ma możliwości zastosowania jednocześnie w tej samej rodzinie drzwi: \
- stworzenia parametru <typy rodzin> dla różnych rodzajów klamek (w tym sztangi),
-... oraz skojarzeniu parametru długości sztangi (z rodziny sztangi) z parametrem długość sztangi (z rodziny drzwi).
Kiedy skojarzę parametry sztangi z parametrami drzwi i sprawdzę, że sztanga rzeczywiście wydłuża się automatycznie wraz ze zwiększeniem szerokości skrzydła czynnego, a następnie wczytuję drzwi do projektu, to Revit nie daje rady stworzyć nowego typu drzwi, w którym sztangę zamieniam np. na zwykłą klamkę... :(

Tak samo jest w rodzinie drzwi, kiedy zamieniam sztangę na klamkę i znowu klamkę na sztangę, revit nie pamięta skojarzenia parametrów sztangi i drzwi i sztanga znowu nie odnosi się do szerokości skrzydła drzwiowego...
Pewnie wynika to z tego, że parametr długości sztangi w rodzinie sztanga jest parametrem elementu, a nie typu. Jednak przy ustawieniu go jako parametr typu, nie ma możliwości skojarzenia parametrów sztangi i drzwi... (kwadracik jest nieaktywny)...

Musiałbym stworzyć oddzielne drzwi tylko dla sztangi... czy jest inne wyjście?
Pozdrawiam
Quesso
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2009, 14:49
Lokalizacja: Toruń

Re: Zmiana typu rodziny w rodzinie w projekcie :)

Post autor: Quesso »

Już poradziłem sobie ze swoim problemem.
Po prostu, stworzyłem jedną rodzinę klamek, w których wszystkie się nakładają na siebie. I utworzyłem w niej kilka typów: sztanga, klamka zwykła itp (nadałem parametr widoczności). Dzięki temu, po wczytaniu takiej zbiorczej klamki do drzwi, w każdym typie klamki mam odniesienie do parametru długości sztangi i już się Revit nie pluje, że nie może stworzyć jakiegoś typu drzwi:)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ