Region maskowania

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Acinski
Posty: 92
Rejestracja: 12 gru 2008, 14:48
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Region maskowania

Post autor: Acinski »

Problem wygląda tak. Mamy ramkę rysunkową a w niej tabelkę z danymi.
Wstawiamy to w arkusz w projekcie i pojawia się problem bo np mapa jest widoczna pod tabelką. Zasłonięciu ulegają tylko pola pod tekstem.
Da się wstawić w rysunku region i wsunąć go pod tabelkę ale to bez sensu bo gdy przesuwamy mapę, przesuwa się region.
W rodzinie tabelki występuje region maskowania ale albo nie znam zasady jego działania albo nie działa tak jak sądzę, że powinien, wychodzi chyba na jedno ;)
Jest też region ale ten cholera w rodzinie wygląda bosko a po wczytaniu do projektu nagle zasłania wszystko w tabelce i rysunku poza tekstami więc też lipa.
macie pomysł jak to zrobić?
nauka trwa
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Region maskowania

Post autor: pies »

Region maskowania w arkuszu nie działa "albo nie znam zasady jego działania" jak to ładnie ująłeś :)
Można zamaskować tło zwykłym białym regionem typu SOLID. Taki region pokrywa linie więc, każde pole tabeli trzeba wypełnić osobno. Jest to trochę dłubaniny, ale jeżeli masz jeden plik z tabelką, a wielkości arkusza sparametryzowane, to warto poświęcić temu kwadrans.

Na załączonym obrazku pokazałem jak taka, częściowo wypełniona, tabelka przykrywa widok z podłożonym rastrem.
Załączniki
tabelka.jpg
tabelka.jpg (40.79 KiB) Przejrzano 8680 razy
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Acinski
Posty: 92
Rejestracja: 12 gru 2008, 14:48
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Re: Region maskowania

Post autor: Acinski »

Cholera to takie proste, że aż mi głupio. Zasłaniałem regionem i chowały mi się linie a tekst zostawał. Że tez nie wpadłem na to, żeby wypełnić poszczególne pola. Tabelki a jakże sparametryzowane do tego stopnia, że niczego nie muszę wpisywać. Z danymi adresowymi inwestora i działki włącznie. teraz jedynie muszę rozkminić jak wykonać zamaskowanie tła pod logo bo o ile w tabelce w rodzinie wszystko wygląda cacy to po wczytaniu nagle logo znika pod regionem.
nauka trwa
Awatar użytkownika
kampoz
Posty: 166
Rejestracja: 12 lut 2010, 12:56
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Region maskowania

Post autor: kampoz »

Zedytuj logo dodając mu białe tło tak żeby wypełniało całą komórkę tabeli.
No i wówczas nie trzeba będzie dodawać regionu kreskowania w tej komórce. :-)
Acinski
Posty: 92
Rejestracja: 12 gru 2008, 14:48
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Re: Region maskowania

Post autor: Acinski »

Takoż własnie dłubię. Pobawiłem się komponentami szczegółów i tam region maskowania działa fenomenalnie. Dlaczego skubany nie działa w tabelce skoro jest dostępny? Ma ktoś pomysł? Do tabelki nie da się tez wstawić komponentów bo zrobiłbym taki szczegół i go wstawił. Totalna porażka. Nie wierzę aby revit miał takiego bug'a. Czyżby w hameryce stosowano zawsze nad tabelką pusty pas na opisy legendy itd? Przeciez chyba też korzystają z formatu A4 i A3.
nauka trwa
Acinski
Posty: 92
Rejestracja: 12 gru 2008, 14:48
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Re: Region maskowania

Post autor: Acinski »

Po wszelkich próbach okazuje się, że najlepszym zupełnie bezproblemowym sposobem jest wykonanie pliku *.jpg jako białej łatki w najniższej jakości, który ma wielkość 100b i wczytanie go do tabelki. Problem zostaje rozwiązany od strzału. Zasłania wszystko przepięknie nie generując najmniejszych kłopotów z widocznością w tabelce. Po prostu wczytuje się go jako tło i sru. Pozamiatane. Jedyny problem to dopasować wymiar ale jesli znamy wymiar tabelki to tworzymy łatkę w danej proporcji np 5x6pix i po problemie.
nauka trwa
miódwuchu
Posty: 34
Rejestracja: 19 lis 2009, 10:48

Re: Region maskowania

Post autor: miódwuchu »

A mozesz wrzucic screen, bo nie rozumiem w czym problem? Czemu po prostu nie przytniesz rysunku do ukladu strony?
Acinski
Posty: 92
Rejestracja: 12 gru 2008, 14:48
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Re: Region maskowania

Post autor: Acinski »

Dokładnie o to co pokazał Pies. Masz arkusz A3 np. Wstawiasz skan mapy A3 i w arkuszu wchodzi on pod ramkę zajmującą dolny narożnik. To samo z dwg i generalnie całą resztą. Region maskowania w ramkach nie działa. Pies miał dobry pomysł ale nie załatwiał sprawy Logo bo są w nim tez linie i podpis no, który znikał. Teraz wszystko działa wprost genialnie.
nauka trwa
miódwuchu
Posty: 34
Rejestracja: 19 lis 2009, 10:48

Re: Region maskowania

Post autor: miódwuchu »

Rozumiem ze ramka nie jest na calej wysokosci strony, wiec przyciecie wysunku nie zalatwia sprawy?

Sposob piesa rozwiazuje problem, ale osobiscie zrobilbym to inaczej: jak juz ustawisz mape tam gdzie potrzebujesz, aktywujesz widok i maskujesz rysunek pod tabelką. Trwa to pół minuty, więc nawet gdy potem przestawisz mapę, zmienienie obszaru maskowania nie jest problemem.

Miałem ten problem gdy chciałem wstawić dwa rysunki na jedną stronę, i w niektórych miejscach się nakładały. Aktywacja widoku, region, po sprawie. Wash and go
Acinski
Posty: 92
Rejestracja: 12 gru 2008, 14:48
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Re: Region maskowania

Post autor: Acinski »

Robiłem tak ale mnie to wkurzało.
Za każdym razem gdy przesuwałem mapę maska się przesuwała. Dodatkowo dla każdego widoku z koniecznością załonięcia nowa maska. Najłatwiej byłoby wzorem cad'a zrobić widoki z obrysem indywidualnym ale.... teraz tabelka ma maskę i po jabcach. O niczym nie muszę pamiętać. Wszystko działa pięknie samo. Co by pod ramkę nie weszło jest zasłonięte.


Jest za to inny dziwny objaw dotyczący legendy. Legenda posiada tło i ładnie zakrywa sobą mapę. Niestety raz się drukuje z tłem a raz bez :shock: Gdy ją drukuje jak raster problem przestaje istnieć. O co kaman?
nauka trwa
ODPOWIEDZ