Revit2008 - wyciąganie po krzywej 3d

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Katarzyna
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2012, 09:47

Revit2008 - wyciąganie po krzywej 3d

Post autor: Katarzyna »

Potrzebuję wymodelować giętą balustradę schodów zabiegowych, o jeszcze bliżej niesprecyzowanym, ale raczej dość rozrzeźbionym przekroju. Z tego, co udało mi się znaleźć, muszę to zrobić przez wyciąganie po ścieżce. I tu zaczyna się problem, bo: 1. nie mogę dojść do tego, jak narysować krzywą przestrzenną - za każdym razem program mnie prosi "pick a plane", a ściany po łuku "nie chwyta".
I jeszcze drugie pytanie: jak zakończyć ścianę po tej samej krzywej - na odcinkach prostych nie mam problemu, tylko na tym łukowym nie wiem, jak to zrobić. Dodam jeszcze, że schody robię jako rodzinę lokalną i nie bardzo widzę możliwość robienia tego jako schodów, bo mam stopnie o różnym kształcie. Chyba że to by był jednak jakiś sposób?
Awatar użytkownika
PijPiwo
Posty: 212
Rejestracja: 17 maja 2011, 22:31
Lokalizacja: Gdansk/Chicago

Re: Revit2008 - wyciąganie po krzywej 3d

Post autor: PijPiwo »

Jesli wybierzesz schody jako 'Host' dla balustrady, to 'ulozy sie' ona do profilu schodow, nawet po luku. Nic wyciagac po sciezce nie trzeba.

Nie bardzo rozumiem co znaczy 'zakonczyc sciane'. Czy chodzi Ci o sciane ktora biegnie wzdluz i pod schodami i chcesz zeby nie wystawala ponad schody?
Kszalty stopni mozesz miec jakie chcesz, szkicujac je czy modyfikujac normalne (proste) schody w sketch edytor.

Jak bys mogla wrzucic jakis rysunek, byloby latwiej wytlumaczyc.
Pozdrawiam!
Katarzyna
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2012, 09:47

Re: Revit2008 - wyciąganie po krzywej 3d

Post autor: Katarzyna »

Obrazek

mam nadzieję, że obrazek się wyświetli
Chciałabym, żeby balustradę schodów tworzyła ściana, która biegłaby równolegle do biegu schodów, do wysokości mniej więcej 30 cm powyżej stopni i powyżej drewniana balustrada. No i jeszcze ta ściana miałaby się kończyć na pierwszym stopniu i zawijać jak ślimak. Nie wiem, czy nie zamieszałam tym opisem.
hmm, próbowałam kiedyś takiej ręcznej edycji schodów i one mi się potem rozjeżdżały, dlatego teraz od razy zaczęłam je modelować ręcznie, ale w sumie to było dawno i jeszcze chyba w Revicie8.
Katarzyna
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2012, 09:47

Re: Revit2008 - wyciąganie po krzywej 3d

Post autor: Katarzyna »

Dzięki za podpowiedź, jeszcze tak myślałam, że sposób, o którym piszesz by się sprawdził, gdyby nie to, jak ma się kończyć (w sumie to zaczynać) ta ściana i balustrada na tym pierwszym stopniu. Ale tak czy siak, jak narysować przestrzenną krzywą i wyciągnąć po niej jakiś profil?, przede wszystkim po łuku, bo na prostych odcinkach to już mi się udało.
Katarzyna
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2012, 09:47

Re: Revit2008 - wyciąganie po krzywej 3d

Post autor: Katarzyna »

Nie wiem, czy powinnam to ciągnąć w tym temacie, chyba powinnam edytować tytuł pierwszego posta na "niestandardowe schody, ściana i balustrada osadzona na ścianie", tyle że takiej opcji nie widzę.

Postąpiłam wg rad PijPiwo, zaczęłam tworzyć schody, a nie rodzinę lokalną. I wszystko fajnie, tylko:
1. program przyjął za pierwszy stopień ten, który jest de facto ostatnim, a ja nie wiem, jak to zmienić
2. balustrada nie idzie wcale ładnie, równolegle do schodów, tylko sama sobie - rys.
Obrazek
ODPOWIEDZ