wymiarowanie ukosnych scian oraz inne kwiatki...

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
t.kacki
Posty: 44
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:35

wymiarowanie ukosnych scian oraz inne kwiatki...

Post autor: t.kacki »

Witam!

od dosc niedawna zajmuje sie revitem (v9.0), lecz juz w pierwszej chwili natrafilem na kilka problemow, ktorych obejsc nie moge...

1. Podczas zmiany skali np z 1:50 na 1:500 kompletnie "rozjezdzaja" sie znaczniki osi- czy nie powinny byc one skalowane razem z rysunkiem?
2. Jak zwymiarowac dlugosc ukosnej sciany? Nie moge jej "chwycic"- za kazdym razem podawany mi jest wymiar dlugosci rzutu sciany na os X lub Y.
3. Co ze znacznikami okien i drzwi wstawionych w sciany ukosne? Nie da sie ustawic ich prostopadle do plaszczyzny sciany?
4. Czy da sie zwymiarowac punkt poczatkowy (zaczepenia) promienia?
5. Czy w edytorze rodzin, do plaszczyzny odniesienia (ktora sterujemy naszym obiektem) mozemy "pdczepic" jakis punkt- np chce, aby plaszczyzna odniesienia regulowala mi luk, styczny do niej w punkcie. Jak nadac takie wiazanie?

hmmm to chyba tyle pytan... ;-)

Tak jak pisalem- jestem poczatkowym revitowcem dlatego prosze o poblazliwosc, jezeli ktores z pytan/odpowiedzi wydaja sie byc oczywiste.

Pozdrawiam!
Załączniki
sciany.JPG
Lukaszsw
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2006, 08:06

Post autor: Lukaszsw »

1 Nie wiem co znaczy "rozjeżdżają się", ale symbole raczje nie powinny być skalowane. Może końce osi powinny być ze sobą ustawione w jednej linii (wtedy podczas ruszania wszystkie są razem i jest ta przerywana zielona linia między nimi)

2. najedz na narożnik i wciskaj TAB aż powie, że zaznaczasz punkt. w 1:50 to mało widać szczerze mówiąc, ale punkt w końcu się zaznacza. Łatwiej mi jest kliknąć najpierw na linię poprzeczną do ściany jesli są takie (np. brzegi otworu okiennego) i potem narożniki

4. jak zaznaczysz łuk to jest wymiar od środka i można kliknąć, żeby ten wymiar był zaznaczony na stałe ('make this temporary dimension permament')

Resztę może ktoś inny
Awatar użytkownika
t.kacki
Posty: 44
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:35

Post autor: t.kacki »

ad1- rysunek 1
ad2- udalo sie!!! uzekla mnie "prostota" tego wymiarowania... kto to wymyslil- powino byc KLICK - juz!!! (ale dziala- dzieki)
ad4- nie chodzi mi o wymiar samego proienia luku lecz o "chwycenie" wymiarem miejsa, gdzie ten promien sie zaczyna- srodke promienia (rysunek2)

Dzieki!
Załączniki
znaczniki osi w skali 1:50 i 1:500
znaczniki osi w skali 1:50 i 1:500
jak zwymiarowac poczatek promienia luku
jak zwymiarowac poczatek promienia luku
łuk.jpg (7.17 KiB) Przejrzano 9081 razy
Ostatnio zmieniony 21 gru 2006, 09:15 przez t.kacki, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
arkada
Posty: 289
Rejestracja: 11 paź 2005, 21:03
Kontaktowanie:

Post autor: arkada »

witam

ad.3 - w rodzinie znacznika z menu górnego ustawienia -> kategoria i parametry rodziny -> zaznaczyć opcję obróć z komponentem

ad.4
to jest faktycznie niedoróba - "obejściem" jest narysowanie małej kreseczki lub znacznika środka i wymiarowanie do niego :cry:

ad.5 - łuki w revicie są bardzo chimeryczne i ich opanowanie wymaga wielu eksperymentów, z moich doświadczeń wynika, że łatwiej wiązać połówki łuków

pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
t.kacki
Posty: 44
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:35

Post autor: t.kacki »

ad 3.

Jesli zaznacze interesujacy mnie znacznik PKM -> Edytuj rodzinę program pyta czy edytowac dzwi (w ktorych wstawiony jest znacznik), wybieram OK, pojawia sie sam znacznik w Edytorze rodzin, wybieram kategoria i parametry rodziny z menu Ustawienia i zaznaczam Obroc z komponentem zamykam edytor rodzin- zapisuje zmiany, wstawiam dzwi (zapisane przed chwila) i nic- znacznik dalej nie jest pionowo do plaszczyzny sciany.

Co robie nie tak?

Pzdr
Awatar użytkownika
arkada
Posty: 289
Rejestracja: 11 paź 2005, 21:03
Kontaktowanie:

Post autor: arkada »

edytuj znacznik, nie drzwi - prawdopodobnie kliknąłeś na drzwi
pzdr
Piotr
http://www.studioarkada.pl
Awatar użytkownika
t.kacki
Posty: 44
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:35

Post autor: t.kacki »

Zaznaczony mam tylko znacznik:

rys1: Zaznaczam znacznik -> PKM -> Edytuj rodzine
revit pyta czy edytowac drzwi -> OK

rys2: w kategoriach... zaznaczam obroc...

rys3: Zamykam edytor- pojawia sie kmunikat czy zapisac drzwi

sam juz nie wiem- u Ciebie dziala to normalnie?
Załączniki
1.JPG
2.JPG
3.JPG
Awatar użytkownika
arkada
Posty: 289
Rejestracja: 11 paź 2005, 21:03
Kontaktowanie:

Post autor: arkada »

czy w otwartym znaczniku (po zedytowaniu) dajesz komendę 'wczytaj do projektu' - jeśli tego nie zrobisz, to owszem, zapiszesz znacznik w bibliotece, ale nie w projekcie
pzdr
Piotr
http://www.studioarkada.pl
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

Etykieta z której korzystam i działa jak należy.

...trochę niepedagogiczne, ale idą Święta więc to prezent :D
Załączniki
A1_Etykieta_Drzwi_100.rfa
Gdyby się nie chciało wczytać, to znaczy, że niestety jest to już w wersji 9.1
(108 KiB) Pobrany 403 razy
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Lukaszsw
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2006, 08:06

Post autor: Lukaszsw »

Może znacznik ma taką nazwę podobną do nazwy drzwi. Wygląda z rysunków, że wszystko ok. Otworzyłem revita i edytowałem pierwszy lepszy znacznik i działa bez zarzutu.

a apropo 'rozjeżdżających' się osi znaczników osi to w revicie elementy admotacji się nie skalują - tzn. 3mm kółko na końcu osi zawsze będzie miało 3 mm. Z rysunku wynika, że są dokładne w tym samym miejscu.
Jakby znaczniki miały się skalować to na rysunku w 1:500 miały by 0,3 mm, wiec nie były by raczej czytelne. Nie wiem czy się rysuje 500 z osiami w ogóle, ale mniejsza z tym.
Rozwiązniem jest stworzenie nowych znaczników osi czytelnych w 1:500
Awatar użytkownika
t.kacki
Posty: 44
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:35

Post autor: t.kacki »

ok- nie dostrzeglem- wczytalem do projektu, znacznik zmienil orientacje, ale niestety na pozioma do lica sciany- zawsze jakis postep ;-)

Pobawie sie tym innym razem- pewnie cos pomijam i dlatego nie wychodzi- wersja "niepedagogiczna" Kudlatego dziala ok! ;-) skorzystam- dzieki!

Pzdr!

Ps- nie uzywam dlugo Revita, ale juz zaczyna mnie wciagac... :-)
Załączniki
progress.JPG
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

Możesz zmniejszyć sobie znaczniki osi (oryginalne są za wielkie jak dla mnie)

Kliknij oś (GRID) -> sprawdź we własciwościach (PROPERTIES) jaka rodzina (FAMILY) definiuje znacznik (patrz SYMBOL). U mnie jest to M_GridHead-Circle

Idź do-> PROJECT BROWSER -> FAMILIES -> ANNOTATION SYMBOLS i znajdź rodzinkę definiującą główkę osi (czyli: M_GridHead-Circle)

następnie otwórz do edycji (EDIT) zmniejsz tekst, zmniejsz kółko, zapisz i wczytaj do projektu. Gdyby nie chciało się zapisać to znaczy, że trzeba zmienić właściwości pliku (odptaszkować "tylko do odczytu")

PS: REVIT nie tylko wciąga, ale i uzależnia, więc zanim następnym razem go otworzysz dobrze się zastanów i na wszelki wypadek pożegnaj z najbliższymi :lol:
Pozdrawiam
Był Kudłaty
ODPOWIEDZ