Zestawienie strop/ściana - problem

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Zestawienie strop/ściana - problem

Post autor: AndrzejZ »

Witam Wszystkich,
Coś nie tak wymyślono w relacjach ściana/strop, konkretnie w zestawieniach.
PRZYPADEK 1 (standard):
rysuję ścianę na stropie, poziom dołu ściany = aktualny poziom kondygnacji, góra ściany - nieistotne. Żeby na przekroju było "ładnie" łączę geometrię ściany ze stropem i graficznie ściana stoi na żelbecie zamiast na wylewce i styropianie.
Efekt w zestawieniu - Revit nie liczy objętości ściany pomiędzy wierzchem stropu a warstwą nośną, choć graficznie wyświetla. Objętości warstw posadzki nie zmniejszają się.
PRZYPADEK 2 (po rozum do ...)
rysuję ścianę na stropie, poziom dołu ściany = z minusem równym grubości warstw posadzki, góra ściany - nieistotne. W przekroju graficznie ściana stoi na żelbecie ale żeby było "ładnie" łączę geometrię ściany ze stropem.
Efekt w zestawieniu - Revit nie liczy objętości ściany pomiędzy wierzchem stropu a warstwą nośną, choć graficznie wyświetla. Objętości warstw posadzki nie zmniejszają się.
PRZYPADEK 3 (po rozum do ... , drugi raz)
rysuję ścianę na stropie, poziom dołu ściany = z minusem równym grubości warstw posadzki, góra ściany - nieistotne. W przekroju graficznie ściana stoi na żelbecie ale nie chcę :( żeby było "ładnie" i nie łączę geometrii ściany ze stropem.
Efekt w zestawieniu - Revit liczy objętość ściany pomiędzy wierzchem stropu a warstwą nośną, choć graficznie nie jest "ładnie". Objętości warstw posadzki nie zmniejszają się.
WNIOSEK:
Objętości materiałów warstw wykończeniowych stropu ZAWSZE dominują w zestawieniach nad dołączonymi ścianami.
KONSEKWENCJE:
Poważne błędy w zestawieniach ścian, wylewek, styropianu. (np. dla jednego stropu średniej wielkości domu jednorodzinnego, ścian z poro... gr. 25 cm mam ok. 80 mb, gr. warstw posadzkowych 20 cm (parter), czyli na budowie zabraknie 4 m3 cegieł tj. ponad 170 szt. co daje prawie 3 palety). Typowy dom to dwa stropy czyli zabraknie 5-6 palet.
Za to styropianu nie zabraknie i wylewki się wyleją na podjazd :D
ROZCZAROWANIE:
Cóż, nie pierwsze.
ZADANIE NA JUTRO:
Sprawdzić co z dołączeniem góry ściany bo piszę że nieistotne a może być kolejne jw.
PYTANIE:
Macie na to sposób? :wink: :?:

Przepraszam za brak obrazków ale Revit ma zakaz wjazdu do domu (za karę :D ).
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zestawienie strop/ściana - problem

Post autor: pies »

To ciekawe co piszesz. Nigdy nie robiłem jakichś precyzyjnych zestawień, jedynie zgrubne szacunki na podstawie koncepcji, więc problem mnie zaintrygował.

Na podstawie przykładu który załączam, mogę stwierdzić, że po połączeniu stropu ze ścianą Revit rzeczywiście głupieje.

Myślę, że trzeba będzie się udać do "wyższych instancji".
Załączniki
wykaz-materiałów.jpg
materials-takeoff.rvt
(976 KiB) Pobrany 228 razy
Pozdrawiam
Był Kudłaty
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zestawienie strop/ściana - problem

Post autor: AndrzejZ »

Dzięki za szybką reakcję. I to sam forumowy guru.
Zaatakuję w takim razie "wyższe instancje" w Łodzi jako ich "podopieczny".
Zdam relację.
Awatar użytkownika
kampoz
Posty: 166
Rejestracja: 12 lut 2010, 12:56
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Zestawienie strop/ściana - problem

Post autor: kampoz »

Jest więcej takich kwiatków...
  • Docinanie ścian i podłóg jak pisałeś
  • wall join - w zależności od różnych opcji połączenia narożników ścian, kalkulacja jest inna. Poprawna tylko dla "mitter"
  • automatyczne wycinanie podłóg ze ścian
  • sweeps/reveal - wbudowane w konstrukcji ściany wycinają objętość z całej ściany a nie tylko z warstwy której dotyczą
  • zdażyło mi się, że ściana która miała profil edytowany ręcznie występowała w zestawieniu podwójnie...
Ostrożność przy kalkulacjach jest mocno wskazana :-|
mirad
Posty: 5
Rejestracja: 05 wrz 2014, 10:49

Re: Zestawienie strop/ściana - problem

Post autor: mirad »

Witam,
czy ktoś wie, czy problem w/w został może rozwiązany w nowych wersjach programu REVIT?
Ja zauważyłam również, iż konstrukcyjna warstwa ściany nie zostaje wycięta przez słup konstrukcyjny - co w przypadku sporej ilości słupów wiąże się z dużym błędem w zestawieniu np pustaków.
Czy jest może jakiś sposób na to by słupy wycinały warstwę konstrukcyjną ściany?
Jeśli nie, to jak w REVICIE tworzyć projekty obiektów wykonanych w konstrukcji szkieletowej drewnianej, tak by można było skorzystać z zestawień?
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zestawienie strop/ściana - problem

Post autor: AndrzejZ »

Revit 2015 - nic nowego w sprawie zestawień.
Słupy konstrukcyjne wstawione w ścianę wycinają jej objętość i można je zestawiać pod warunkiem że ściana będzie niekonstrukcyjna.
Ściana szkieletowa? nigdy nie robiłem ale pomyślałem o systemie belek (skoro robię tym więźbę to czemy nie ściany) co potwierdził wujek Google https://www.youtube.com/watch?v=HeRZbaeY4M8
mirad
Posty: 5
Rejestracja: 05 wrz 2014, 10:49

Re: Zestawienie strop/ściana - problem

Post autor: mirad »

Dziękuję za odpowiedź.
System belek - znam tą funkcję, choć faktycznie nie pomyślałam by wykożystać ja w ścianie gdzie wstawiam słupy.
Bardziej jednak mnie martwił błąd wynikający z nie wycinania ściany słupem - ale skoro przy ścianie niekonstrukcyjnej to działa - to wydaje się, że ten problem jest rozwiązany.
Jedyne pytanie jakie mi się nasówa, to czy to nie będzie komplikowało pracy konstruktorowi - jak ścianę nośną wzmocnioną słupami zaznaczę jako niekonstrukcyjną?
mirad
Posty: 5
Rejestracja: 05 wrz 2014, 10:49

Re: Zestawienie strop/ściana - problem

Post autor: mirad »

Witam ponownie,
Wycinam ścianę słupem, albo belką - robię zestawienie i jest niespodzianka:
- w ścianach wielowarstwowych revit nie odejmuje objętości słupa z warstwy w której jest on wrysowany,
odejmuję ją z wszystkich warstw - suma tych odjętych z każdej warstwy objętości daje ilość jaką powinien odjąć tylko w warstwie konstrukcyjnen.
- co więcej w ścianie wielowarstwowej nie została odjęta powierzchni materiału konstrukcyjnego - która przecież też się zmienia - powinna wynosić 99 m2
np.
Załączniki
błędy w zestawieniu materiałów (przykład ściany jednowarstwowej oraz wielowarstwowej)
błędy w zestawieniu materiałów (przykład ściany jednowarstwowej oraz wielowarstwowej)
Awatar użytkownika
kampoz
Posty: 166
Rejestracja: 12 lut 2010, 12:56
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Zestawienie strop/ściana - problem

Post autor: kampoz »

Tak wlasnie sie dzieje. Revit niestety tutaj plata figle.
Testowalem to samo z boniowaniem i gzymsem w scianie warstwowej i bylo podobnie. Zmniejszal objetosc wszystkich warstw, choc boniowanie bylo tylko w jednej.
Rozwiazanie - modelowac kazda warstwe oddzielnie - wowczas zestawienia generowane sa poprawnie.
mirad
Posty: 5
Rejestracja: 05 wrz 2014, 10:49

Re: Zestawienie strop/ściana - problem

Post autor: mirad »

Pracując z małym projektem to bardzo wydłuża czas pracy - tak próbuję to omijać od jakiegoś czasu wszystkie warstwy osobno - ciężko mi jednak wyobrazić sobie taki schemat działania przy dużym projekcie :(
AndrzejZ
Posty: 169
Rejestracja: 22 kwie 2009, 17:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zestawienie strop/ściana - problem

Post autor: AndrzejZ »

Sprawdziłem. U mnie "prawie" dobrze :wink:
Jak "pawie"? - widać poniżej. Zestawiłem dwie ściany (w tym jedna z wstawionym słupem konstrukcyjnym). Ściany 2/2 m, słup 25/25/200 cm.
Budowa to nie apteka więc to "prawie" jest akceptowalne. Tylko dlaczego jest? D... nie BIM.
Revit zamiast w kategorii BIM powinien startować w kategorii BIM-BOM :-)
Mirad, dopiero teraz dostrzegłem różnicę, ja robię przedmiar materiałów ścian, ty robisz zestawienie. Sprawdź proszę czy różnica ma znaczenie. Mój przykład już zamknąłem bez zapisywania :-(
Pozdrawiam
Załączniki
Zrzut ekranu 2014-09-10 19.09.50.png
mirad
Posty: 5
Rejestracja: 05 wrz 2014, 10:49

Re: Zestawienie strop/ściana - problem

Post autor: mirad »

Zestawienie które wygenerowałam - robię korzystając z funkcji 'przedmiar materiałów' tylko program sam generuje nazwę 'zestawienie materiałów' - więc tak naprawdę to chyba to samo.
ODPOWIEDZ