dzielenie ścian elewacyjnych do kolorystyki

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
milsen
Posty: 266
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:28
Lokalizacja: Iława

dzielenie ścian elewacyjnych do kolorystyki

Post autor: milsen »

Witam wszystkich,

mam pytanie na temat elewacji. Każdą ścianę zewnętrzną muszę podzielić na kilka obszarów żeby każdy z nich miał inny kolor (o różnych kształtach - łuki i prostokąty), a nie za bardzo wiem jak to zrobić. Doszedłem, że mogę na elewacjach operować regionami, ale musze mieć kolorystykę w wizuzalizacji i wyrenderowanej animacji. W Revicie pracuje od tygodnia :) , wcześniej działałem w ADT 2006.
Awatar użytkownika
arkada
Posty: 289
Rejestracja: 11 paź 2005, 21:03
Kontaktowanie:

Post autor: arkada »

użyj narzędzia podziel powierzchnię i kubełkiem powlewaj odpowiednie materiały do obszarów - wszystko jest widoczne w renderingach i animacjach
Załączniki
qqq.jpg
qqq.jpg (9.11 KiB) Przejrzano 9755 razy
pzdr
Piotr
http://www.studioarkada.pl
Awatar użytkownika
milsen
Posty: 266
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:28
Lokalizacja: Iława

Post autor: milsen »

dzięki, all ok :-)
mkprojekt
Posty: 236
Rejestracja: 18 paź 2005, 08:16

Post autor: mkprojekt »

Czy dla takiego podziału jak zaproponował arkada da się sprawdzić jaki materiał został przypisany? Powiedzmy dostaję plik revita z zaprzyjaźnionej pracowni i na elewacji kolega zastosował kilka materiałów narzędziem "podziel powierzchnię". Jak teraz dojść, który materiał jest który?
pozdrawiam
slaw
Posty: 427
Rejestracja: 25 mar 2006, 12:06

Post autor: slaw »

nie

zeby bylo widac roznice w zestawieniach trzeba to zbudowac roznymmi scianami
pozdro
slaw 8)
Awatar użytkownika
arkada
Posty: 289
Rejestracja: 11 paź 2005, 21:03
Kontaktowanie:

Post autor: arkada »

materiał można łatwo rozpoznać używając metki materiału - wyświetli się nazwa materiału wlanego kubełkiem
pzdr
Piotr
http://www.studioarkada.pl
mkprojekt
Posty: 236
Rejestracja: 18 paź 2005, 08:16

Post autor: mkprojekt »

No tak, nawet mi to nie przyszło do głowy. Zakładałem, że powinno to być gdzieś we właściwościach. dzięki
pozdr
mkprojekt
Posty: 236
Rejestracja: 18 paź 2005, 08:16

Post autor: mkprojekt »

Zakładałem rozwiązania jak podał "sław". Rzeczywiście dla zestawień tworzyłem różne ściany, jest to jednak bardzo pracochłonne przyjmując, że np. dany materiał wykończeniowy występuje na różnych wysokościach i w różnych miejscach.
pzdr
slaw
Posty: 427
Rejestracja: 25 mar 2006, 12:06

Post autor: slaw »

ale metkowania chyba nie zobaczymy w zestawieniach

jesli roznica na scianie ma polegac tylko zmianie koloru tynku to nie ma absolutnie sensu bawic sie w rozne sciany ale zalewac obszarami ...... co za roznica dla wykonawcy czy maluje na rozowo czy seledynowo ...... roznica jest wtedy kiedy pojawiaja sie np. kasetony aluminiowe etc ...... dla takich obszarow jest sens tworzenia scian = pracochlonne ale na etapie robienia obmiarow nam zaprocentuje

najczesciej i tak budujemy nasze koncepcje tak ze zaczynamy od narzedzi najszybszybciej dajacych efekty 'wizualne' by w trakcie dopracowywania 'podmieniac' niektore elementy ...... tak zreszta zbudowny jest i revit ..... zacheca do tego zeby zaczynac od bryl (powinowactwo po ADT ?) by potem je 'obudowywac' ....... idiotyzmem byl by program ktory na samym poczatku wymaga okreslania miliona detali
pozdro
slaw 8)
mkprojekt
Posty: 236
Rejestracja: 18 paź 2005, 08:16

Post autor: mkprojekt »

dokładnie jest jak napisałeś. rzeczywiście do zestawień w projekcie wyk. trzeba wykonać różne typy ścian. nie wyobrażam sobie tego inaczej. Jakub gdzieś na forum napisał, że można tworzyć gołe ściany i potem obkładać je materiałem wykończeniowym. to też jest sposób. Sztuka w tym, żeby wybrać najszybszy, najprostszy i najdokładniejszy sposób i konsultując to między nami na forum próbujemy tak robić. Tak mi się wydaje...
pzdr
Awatar użytkownika
arkada
Posty: 289
Rejestracja: 11 paź 2005, 21:03
Kontaktowanie:

Post autor: arkada »

w większości przypadków używam pozaprogramowego "narzędzia" - kosztorysant (w sumie wychodzi taniej niż bawienie się w "dzielenie ściany na czworo" :D)
pewnie, że można zbudować w revicie taki model, że wszystkie zestawienia zrobią się same, ale czy to jest opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia?
pzdr
Piotr
http://www.studioarkada.pl
slaw
Posty: 427
Rejestracja: 25 mar 2006, 12:06

Post autor: slaw »

jest ale poki co nie w Polsce..... jesli caly zespol robi w revicie = wszystkie branze od architektury przez konstrukcje po wentylacje etc wtedy ma to duzy sens bo diametralnie przyspiesza prace i pozwala na szybsze wykrywanie 'konfliktow' ...... a jakie kolwiek zmiany maja odrazu przeniesienie na zewstawienia
pozdro
slaw 8)
Awatar użytkownika
arkada
Posty: 289
Rejestracja: 11 paź 2005, 21:03
Kontaktowanie:

Post autor: arkada »

no właśnie, póki co, nie w Polsce.... :?
pzdr
Piotr
http://www.studioarkada.pl
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

czy w realu :wink: są zespoły, w których wszystkie branże pracują e Revicie? Czy ktoś słyszał o projektowaniu wentylacji mechanicznej?

Moi projektanci korzystają z nakładki na Autocada o nazwie (bodajże) CADWENT która liczy przepływy, robi zestawienia i wykrywa kolizje instalacji.
Ostatnio zrobili mi tak również kanalizację sanitarną, ale trochę to na siłę.
Revit wczytuje ich modele, ale z pewnymi oporami.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
ODPOWIEDZ