Revit od zera

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
monster
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2007, 18:03
Kontaktowanie:

Revit od zera

Post autor: monster »

Witam,
zastanawiam sie nad wdrozeniem do firmy Revita,
na poczatek jedno, moze dwa stanowiska..
Do tej pory wszystkie projekty powstawaly w AutoCadzie,
ale mamy okazje kupic Revita w bardzo promocyjnej cenie,
poza tym bardzo przekonujaco dzialaja na mnie prezentacje Revita na stronie Autodesku.
Teoretycznie wyglada to wszystko bardzo pieknie, powiazania, zaleznosci, praca grupowa...
A jak praktyka? Czy rzeczywiscie Revit przyspiesza rysowanie
w stosunku do kreslenia w AC?
Jak sobie radzi Revit z osiedlami ~20000m2?
Czy nadaje sie do projektow wykonawczych?
Czy wdrozenie i nauczenie sie wszystkich opcji trwa w nieskonczonosc?

Jak zaczac przygode z Revitem? Sa jakie polskie tutoriale,
w ktorych buduje sie z pomoca instruktora budynek od zera do rysunkow wykonawczych?
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

jeżeli do tej pory rysowałeś wszystko w AutoDADzie w 2D, to nie ma czego porównywać.

Robię teraz osiedle około 10 000m2 Wszystko znakomicie działa. Robota jest podzielona na zadania, na 3 stanowiska i właśnie "wymiatamy" projekt wykonawczy, palce lizać :wink:

W zespole 1 osoba na pewno powinna dobrze znać i "czuć" Revita. Jak wiadomo każdą pracę można wykonać na wiele sposobów. Taki ktoś powinien tworzyć strategię i organizować pracę pozostałym (przydzielać zadania i kontrolować powstawanie projektu)
Revita mam w pracowni od półtora roku to. Traktuję to jak okres pionierski, który powinien wkrótce zaowocować stworzeniem własnego standardu.
Czy wdrozenie i nauczenie sie wszystkich opcji trwa w nieskonczonosc
Nie !!! :D, ale szlifowanie warsztatu nigdy się nie kończy. Polecam lekturę niniejszego forum :wink:
Ostatnio zmieniony 21 sty 2007, 19:32 przez pies, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
monster
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2007, 18:03
Kontaktowanie:

Post autor: monster »

a w jaki sposob uczyles sie Revita?
podrecznik Revita po polsku to ~700 stron :o
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

Zacząłem od wykonania pierwszego ćwiczenia, które dostałem na płycie, a potem uczyłem się po kawałku na konkretnych projektach (na początek małych) i dużo eksperymentowałem.
Właściwie cały czas się uczę, choć w tej chwili bardziej zajmują mnie zagadnienia efektywności niż ujarzmianie programu.
Na pewno nie ryzykowałbym zaczynania nauki od osiedla 20 000m2, raczej od prostego domu jednorodzinnego.
Załączniki
Mój pierwszy projekt wykonany w Revicie (zrealizowany :-))
Mój pierwszy projekt wykonany w Revicie (zrealizowany :-))
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Awatar użytkownika
arkada
Posty: 289
Rejestracja: 11 paź 2005, 21:03
Kontaktowanie:

Post autor: arkada »

Ja wykonałem prawie samobójczą misję - uczyłem się revita na budnku mieszkalnym 7000 m2. :D

Wcześniej 10 lat pracowałem na acadzie i adt i mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że (oczywiście po przejściu okresu wdrożeniowego) przyspieszenie pracy jest bardzo duże.

Jak pisał Pies - z pracą w acadzie 2d nie ma co porównywać.

W revice w ciągu jednego dnia udaje się zrobić koncepcję np. domu jednorodzinnego z plastycznymi, cieniowanymi perspektywami, ogólnymi zestawieniami, rzutami 3d kondygnacji.

Projekty wykonawcze jak najbardziej (chociaż kiedyś miałem co do tego poważne wątpliwości), nawet lepiej niż w acadzie.

Jak dla mnie, pewną barierą był brak porządnych bibliotek dostosowanych do polskich realiów (uczyłem się programu sam - "macanie" i podręcznik - i zajęło mi trochę czasu zanim opanowałem tworzenie elementów bibliotecznych).

Przez rok zrobiłem kilkanaście projektów wykonawczych w revicie i na pewno nie wrócę do acada :).

Konkluzja: zdecydowanie polecam przejście na revita.

P.S. Parę przykładów tego co zrobiłem w revicie na mojej stronce, w zakładce PROJEKTY BIEŻĄCE.
pzdr
Piotr
http://www.studioarkada.pl
slaw
Posty: 427
Rejestracja: 25 mar 2006, 12:06

Post autor: slaw »

ten revit ktorego znamy to przedszkole dopiero w swoim rozwoju, choc wymiata 2D (rysowanie 2D to jak zabawa rapitografami) i wpycha sie lokciami na rynek 3D zjadajac bratniego ADT i mocno podgryzajac tylek zasiedzialemu Archicadowi, reszta sie juz niemal nie liczy w tym poziomie

prawdziwa jazda sie zacznie jednak jak na revita przesiada sie konstruktorzy i instalatorzy ....... bedzie huuuuuczec 8)

z perspektywy niemal roku i zrobieniu kilku projektow od A do Z pytanie zadal bym inaczej

jak nie revit to co ?
pozdro
slaw 8)
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

trochę, się chyba zapędziłeś :lol:
...choć myślę podobnie.

Postaw podobną tezę na forum Archicada... :?
Pozdrawiam
Był Kudłaty
slaw
Posty: 427
Rejestracja: 25 mar 2006, 12:06

Post autor: slaw »

co ? o podgryzaniu tylka ? przeciez to czysta prawda :D ...... w koncu to pojawienie sie revita wymusilo ruchy archicada bo wczesniej nie specjalnie mial konkurencje ....... teraz sa 2 silne konie na prowadzeniu calej stawki i z ich rywalizacji moga wyjsc same plusy
pozdro
slaw 8)
Awatar użytkownika
milsen
Posty: 266
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:28
Lokalizacja: Iława

Post autor: milsen »

Witam,
wprawdzie nie mogę prównywać Revita do ArchiCAD'a bo w nim nie pracowałem, ale na pewno jest zdecydowanie lepszy od ADT. Z wizualką 2 budynków mieszkaniowych w ADT "mordowałem" się strasznie (błędy w połączeniach ścian i podobne problemy), a juz najbardziej z renderingiem. W Revicie wszystko jest czyste i przejrzyste :). Budynek, który robiłem teraz w Revicie (renderek wrzuciłem do galerii) to czysta przyjemność :-). A generator terenu i jego podziału jest prosty i genialny. Coś nak NURBS'y z 3D MAX'a.

Jake znacie dobre tutoriale i gdzie je można ewentualnie dostać? Co najbardziej polecacie? Oczywiście planuję jakieś szkolenie weekendowe, tylko na razie nie widać terminów...
monster
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2007, 18:03
Kontaktowanie:

Post autor: monster »

a jak wyglada wlasnie sprawa renderingow??
do tej pory budowalem wszystko w 'cadzie' albo 'maksie',
a renderowalem za pomoca vray`a. taki zestaw dawal fantastyczne efekty, super fotorealistyczne obrazki...
czy model, ktory powstaje w revicie moze byc renderowany w maksie
albo Vizie z globalna iluminacja?

te obrazki, ktore wychodza z czytego revita szczerze powiedziawszy
pozostawiaja wiele do zyczenia :(
Awatar użytkownika
arkada
Posty: 289
Rejestracja: 11 paź 2005, 21:03
Kontaktowanie:

Post autor: arkada »

revit ma zaimpletowanego accurendera - renderingi z accu mają swój "styl" można lubić tą lekką miękkość obrazu lub nie - kwestia gustu, ale całkiem przyzwoite efekty są do osiągnięcia (coś wiem, bo 10 latek pracaowałem z accu)

model z revita można wyeksportować do dwg, dxf, sat - robiłem kiedyś próby, ale w dalszą obróbkę do renderów się nie bawiłem (może koledzy będą mieli coś więcej do powiedzenia w tym temacie)
pzdr
Piotr
http://www.studioarkada.pl
Awatar użytkownika
pidzikol
Posty: 146
Rejestracja: 03 kwie 2006, 16:34
Lokalizacja: Wroclaw
Kontaktowanie:

dobra wspolpraca z vizem

Post autor: pidzikol »

Mamy viza w biurze i bardzo dobrze sie sprawdza z revitem. Podstawowa sprawa to dobrze dopracowany filtr do exportu dwg. Im bardziej uporzadkowane warstwy tym lepiej i wygodniej pracuje sie w vizie. My stosowalismy w VIZie metode linkowania wyexportowanego z revita pliku dwg. Pozniej po roznych zmianach w revicie nadpisywalismy dwg a w vizie klikalismy reload. Warto dodac ze gdy w vizie nalozone zostaly materialy to po odswiezeniu linku wszystkie materialy pozostaly w nienaruszonym stanie nawet na tych scianch ktore np zostaly przesuniete lub wydluzone w revicie. Mysle ze to jest dobry sposob. Daje mozliwosc wykorzystanie revita jak i mozliwosci maxa czy viza.
No i nie ma problemu ze sie cos nie zgadza w renderingu z projektem.
pozdrowienia!
Pawel Idzik z Wrocławia
slaw
Posty: 427
Rejestracja: 25 mar 2006, 12:06

Post autor: slaw »

wyczytalem za oceanem ze podobno ktos cos slyszal :lol: ....... ze szykuje sie wymiana engina renderujacego z acu na viza ...... czy poza cwierkaniem skowronkow ktos cos slyszal w tym temacie ?
pozdro
slaw 8)
mario1275
Posty: 295
Rejestracja: 25 paź 2006, 18:24
Kontaktowanie:

Post autor: mario1275 »

dobrze żeby odbyło sięto w ciągu najbliższego roku(ze względu na wykupioną obowiązkową subskrypcję);)
Awatar użytkownika
pidzikol
Posty: 146
Rejestracja: 03 kwie 2006, 16:34
Lokalizacja: Wroclaw
Kontaktowanie:

Na jezykach...

Post autor: pidzikol »

To mi troche przyppomina pisenke kayah na jezykach. Byla tam taki tekst ...Ten ktoś mi powiedział Że tamten powiedział By on mi powiedział... itd Oby tym razem sie sprawdzilo bo teskno mi za vizem...
pozdrowienia!
Pawel Idzik z Wrocławia
ODPOWIEDZ