biblioteki PL, więźba dachowa

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Zgred

biblioteki PL, więźba dachowa

Post autor: Zgred »

Kłaniam się Państwu,
Z uwagą śledzę dyskusje na Forum - gratulacje za pomysł jego utworzenia. Właśnie rozpoczynam pracę na Revicie 8 (kupiłem podobno 8.1). Bogactwo programu mnie fascynuje i ... przeraża. Po 2 tygodniach dorywczego poznawania programu mam setki pytań i wątpliwości, ale podstawowe są dwa, a właściwie 2 grupy pytań :
Do Dystrybutora - Jaki będzie poziom spolszczenia programu w wersji PL? - Czy można oczekiwać "polskich" bibliotek (nazwy warstw w przegrodach, definicje materiałów, normowe oznaczenia rysunkowe itp.)? Intencja pytania jest następująca - czy jest sens budować taką bibliotekę samemu, czy też tzw. "lokalizacja" zaoszczędzi nam użytkownikom nieco czasu na projektowanie zamiast indywidualnego dostosowywania programu ?
Na marginesie - pomysł utworzenia stałego miejsca na tworzenie, wzbogacanie i wymianę bibliotek jest nad wyraz chwalebny.

Pytanie drugie, do wszystkich ludzi dobrej woli :
Uprzejmie proszę o wyjaśnienie jak tworzy się w Revicie tradycyjną więźbę dachową np. krokwiowo jętkową z podójną ścianą stolcową, w taki sposób by funkcjonowała w podstawowym pliku projektu, a nie w oddzielnym pliku "konstrukcyjnym", by była możliwa jej edycja, opisanie i wydruk? Nie znalazłem niestety narzędzia, które ułatwiałoby to zadanie.
Budowa takiego elementu we własnym zakresie jako parametrycznej "rodziny" napawa mnie zgrozą.
Pytanie to jest czubkiem góry lodowej, którą jest temat wstawiania elementów konstrukcji budynku - płyt, wieńców, żeber, belek, rdzeni itp. w "architektoniczną" powłokę ścian, stropów i dachów - czy są różnice między dachem rysowanym z zakładki Basics i Structural?

Być może kwestie te, sformułowane przez nowicjusza są banalne (i oby tak było) - proszę doświadczonych użytkowników o wybaczenie. Większość dotychczas napotkanych problemów w pracy z programem udało się szybko rozwiązać, co każe raczej zadawać pytanie "jak?", a nie "czy można".
Pozdrowienia dla wszystkich uczestników,
Zgred
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

Problem więźby istnieje. Nie spotkałem na razie jakiegoś praktycznego rozwiązania. Rysowanie każdej krokwi osobno mierzi mnie :-)
Przy prostych jedno, czy dwuspadowych dachach nie ma problemu. Gorzej z dachami bardziej skomplikowanymi.
Eksperymentowałem z zastosowaniem STRUCTURAL BEAM SYSTEM ustawionych w płaszczyźnie połaci, ale efekty są na razie zaledwie takie sobie.
Pozdrawiam
Był Kudłaty
ODPOWIEDZ