Nadawanie materiałow na obiekty

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Magda
Posty: 11
Rejestracja: 31 sty 2007, 16:16

Nadawanie materiałow na obiekty

Post autor: Magda »

Nadal mam problemy z nadawaniem materiałów na obiekty... :roll: :)

Jak nadaję na pojedynczy obiekt na przykład na ścianę, to materiał pojawia sie na prawie wszędzie, a nie tylko na tym jednym obiekcie, na który chciałam go nadać......

Robie to tak: wybieram obiekt > properties > edit/new > duplocate > structure/edit > w warstwie finish wybieram material, ktory chce widziec na renderze (w polu ACCU Render)...
I material wskakuje mi na caly obiekt...

Z góry dzięki za rade :)

M.P.
Magda
Awatar użytkownika
arkada
Posty: 289
Rejestracja: 11 paź 2005, 21:03
Kontaktowanie:

Post autor: arkada »

wydaje mi się, że w ten sposób zmieniasz globalnie cały typ ściany

rozwiązanie:

1. zduplikuj typ obiektu np. ściany w edycji i nadaj mu materiał wykończeniowy

2. wygodnym narzędziem jest też "kubełek" (z górnego paska) - można nim "wlewać" materiały na poszczególne powierzchnie

jeżeli chcesz zmienić materiał tylko na fragmencie ściany, podziel ją narzędziem "podziel powierzchnię" (też z górnego paska) i dalej "kubełek"
pzdr
Piotr
http://www.studioarkada.pl
Kiedryn
Posty: 25
Rejestracja: 07 lis 2006, 09:05
Lokalizacja: Warszawa / Piaseczno

Re: Nadawanie materiałow na obiekty

Post autor: Kiedryn »

Magda pisze:...

Robie to tak: wybieram obiekt > properties > edit/new > duplocate > structure/edit > w warstwie finish wybieram material, ktory chce widziec na renderze (w polu ACCU Render)...
I material wskakuje mi na caly obiekt...
Dokładnie w ten sposób zmnieniasz materiał dla typu ściany.
Awatar użytkownika
arkada
Posty: 289
Rejestracja: 11 paź 2005, 21:03
Kontaktowanie:

Post autor: arkada »

widzę jeszcze jedną możliwość, gdzie może pojawiać się błąd - ustawiając teksturę accurendera zmieniasz cały materiał (tekstura jest w nim niejako zagnieżdżona)

spróbuj zmienić materiał, ale nie w polu accu, tylko revitowy
pzdr
Piotr
http://www.studioarkada.pl
Magda
Posty: 11
Rejestracja: 31 sty 2007, 16:16

Post autor: Magda »

Dzięki za rade... :)

Zaraz to wyprobuję.

Pozdrawiam!!! :o)

M.P.
Magda
Awatar użytkownika
Andrzejj
Posty: 143
Rejestracja: 25 maja 2006, 08:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Post autor: Andrzejj »

Jeszcze mała podpowiedź z mojej strony. Pamiętaj o tym co napisał arkada, a ja dorzucę jeszcze kilka ważnych informacji.
1. Zaznaczając jakikolwiek element, wchodzisz we właściwości i nadajesz mu materiał. Ten cały spis materiałów w tabeli po lewej stronie to tylko materiały bazowe.
2. Pamiętaj, że jeżeli chcesz zrobić swój materiał, należy powielić któryś bazowy i dla nowego materiału nadać teksturę.
WAŻNE: Dlaczego trzeba tak robić jak napisałem. Przykład: wstawiasz do modelu 5 elementów wykonanych z betonu. Jeżeli wejdziesz w jeden z tych elementów i dla materiału beton zmienisz teksturę, wówczas zmieni się ona dla wszystkich elementów a nie tylko dla tego jednego. Dodatkowo zmieni się tekstura dla każdego elementu w modelu dla którego przypisany jest materiał beton.
Wiem, że to oczywiste, ale przyznaję się, że sam długo z tym walczyłem zanim zorientowałem się o co chodzi.
Pozdrawiam wszystkich czytelników :D
ODPOWIEDZ