w9 nadchodzi

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Zgred

w9 nadchodzi

Post autor: Zgred »

Nadciąga wersja 9 >
(www.taylor-tech.com/revit),
chociaż Autodesk o tym jeszcze nie informuje.
Jest trochę nowych funkcji np. nowe polecenie "Pomieszczenie" niezależne od etykietowania pomieszczeń, indywidualne określenie sposobu obliczeń powierzchni (ściany wykończone, surowe), dach, słupy będą granicami obliczeń powierzchni, czyli mniej rysowania separacji pomieszczeń, wymiarowanie ścian ukośnych, filtry wyboru elementów definiowane przez użytkownika, dołączanie słupów (góra - dół), wyświetlanie zasłoniętych elementów i inne.
Nadal nie widać narzędzia do automatyzacji więźby dachowej ... choć pracuję nad tym zadaniem w wersji 8.
Pozdrowienia,
Zgred
PS. Przy okazji proszę o ew. porady n/t umieszczania wieńców i nadproży w ścianach
Awatar użytkownika
Jakub Góralski
Posty: 176
Rejestracja: 01 cze 2005, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Post autor: Jakub Góralski »

Wieńce najprościej jest wykonać przy pomocy narzędzia w MODELLING > HOST SWEEPS > FLOOR SLAB EDGE. Zaczynasz od tego, że definiujesz przekrój wieńca jako nową rodzinę na podstawie szablonu MetricProfile.rft.

Tu proponuję pewien patent, który moim zdaniem znacznie przyspiesza pracę. Kiedy rozpoczniesz pracę w nowym pustym szablonie nie widzisz kontekstu w jakim ten wieniec będzie się znajdował. Żeby nie przełączać się między rysunkami i nie domierzać ścian i stropów a następnie wprowadzać tych wymiarów w edytorze rodzin, proponuję prostą rzecz.
1. Narysuj (w projekcie) przekrój przez tę ścianę i strop, w których docelowo będzie umieszczony wieniec.
2. Przejdź do rysunku przekroju
3. Z zakładki projektowej DRAFTING wybierz DETAIL LINES
4. Narysuj obrys wieńca na przekroju
5. Zaznacz wszystkie linie które narysowałeś i skopiuj do schowka Ctrl+C
6. Wklej linie do otwartego szablonu MetricProfile.rft

W ten sposób masz już rzeczywistą wielkość wieńca. Zwróć uwagę na punkt wstawienia. Ponieważ narzędzie FLOOR SLAB EDGE działa jak każdy inny SWEEP, czyli po zadanej ścieżce przeciąga profil, punkt wstawienia profilu jest tym punktem, który po tej ścieżce się porusza. Stąd, jeżeli jako punkt wstawienia pokażesz prawy górny róg profilu a w projekcie wskażesz górną krawędź stropu, wtedy wieniec zostanie wymodelowany do środka płyty. Tu oczywiście ma znaczenia jak opierasz płytę stropową (na warstwie konstrukcyjnej czy do jej lica)

Po zakończeniu pracy nad profilem zapisz go i wczytaj do projektu. W projekcie, wybierz narzędzie MODELLING > HOST SWEEPS > FLOOR SLAB EDGE. W właściwościach tego narzędzia przeprowadź edycjei zrób kopię aby stworzyć nową krawędź stropu (FLOOR SLAB EDGE). W miejscu gdzie określa się profil wybierz ten który wczytałeś i gotowe.
Wskazuj teraz krawędzie stropu i wieńce gotowe.

Kilka uwag:
Jeżeli będziesz wskazywał po kolei wszystkie krawędzie stropu, powstanie jeden wieniec. Jeżeli po wstawieniu jednego naciśniesz Start Next na pasku opcji, i tak za każdym razem, powstaną pojedyncze odcinki wieńca dla każdej krawędzi stropu. Łatwiej wtedy panować nad tym w projekcie no i oczywiście w zestawieniach masz osobne wieńce a nie jednego żelbetowego tasiemca.
Po wstawieniu wińca, zaznacz go i otwórz jego właściwości. Znajdziesz tam parametry pozwalające przemieszczać wieniec w pionie i poziomie Oraz obracać go o dowolny kąt względem punktu wstawienia.

Mam nadzieję, że te wskazówki Ci pomogą. Powodzenia!
Pozdrawiam
Jakub Góralski
http://www.zapparchitekci.pl
Zgred

wieńce

Post autor: Zgred »

Bardzo dziękuję Panu Jakubowi za podpowiedzi i cenne rady odnośnie konstruowania wieńców. Muszę przyznać, że moje własne próby podążały w tym samym kierunku i prawie się powiodły. Prawie - dlatego, że nie bardzo mogę sobie poradzić z wycięciem odpowiedniej bruzdy w ścianie warstwowej - w jej części konstrukcyjnej. Przypuszczam, że należy próbować narzędziami do edycji ścian warstwowych w przekroju pionowym (region, sweep, reveal), ale bardzo proszę o potwierdzenie słuszności tego kierunku poszukiwań.
Kolejny temat to nadproża - tu prawdopodobnie trzeba wstawić konstrukcyjną belkę i znów wyciąć kawałek ściany. Być może można ten proces zautomatyzować budując rodzinę podobną do drzwi, okien (z zagnieżdżoną belką nadprożową) generującą otwór w ścianie. Czy słusznie kombinuję ...?
Podziękowania dla "łańcucha ludzi dobrej woli" za opublikowane biblioteki i zarazem prośba :
Przypuszczam, że część użytkowników pracuje na będących jeszcze "w obiegu" wersjach starszych programu - ja np. na wersji 8 - polskiej. Czy możliwe jest prezentowanie takich raytasów w formatach wcześniejszych wersji. Jak wiemy późniejsza otworzy pliki zapisane we wcześniejszej, ale nie odwrotnie.
Pozdrowienia dla wszystkich revitariuszy i revitalescentów
Zgred
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

........ wersja 9 nadciągnęła, można ją ściągnąć ze strony Autodesku.

Oczywiscie pliki zapisane w tej wersji, zgodnie z panującymi zwyczajami, nie są czytane przez wersje poprzednie,
... więc jeszcze się wstrzymam z jej instalacją
... choc mnie korci :-D
Pozdrawiam
Był Kudłaty
slaw
Posty: 427
Rejestracja: 25 mar 2006, 12:06

Post autor: slaw »

nie trzeba sciagac
przychodzi 'ekologicznie' zapakowane pudelko z zielonej Irlandii
z 3 plytakami

pierwsze wrazenia z poziomu zoltodzioba ..... kilka fajnych dodatkow multimedialnych w heplach ...... ergo = w koncu mozna cos zrozumiec z tych helpow :roll: ....... oby wiecej bo jak ktos pierwszy raz wyplywa na morze to nie koniecznie rozumie co to znaczy lewy foka szot luzuj ...... a obrazkowo - pusc ta cholerna linka co w lapie trzymasz szybciej :mrgreen:

z nowosci mozliwosc tworzenia pomieszczen znajdujacych sie na wielu poziomach, zliczanie kubatury pomieszczen, wogole mozliwosc tworzenia wirtualnych pomieszczen (bez scian etc)
ODPOWIEDZ