Kominy (było: Może pobijemy Revitcity :-)

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Revit Building.

Moderatorzy: pies, marcinm, Artur Owczarek, Slavco, slaw, Andrzejj

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jakub Góralski
Posty: 176
Rejestracja: 01 cze 2005, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Kominy (było: Może pobijemy Revitcity :-)

Post autor: Jakub Góralski »

Zgred,

Ubawiłem się i wzruszyłem z przewagą tego pierwszego.

Podam krótki opis jak zrobić komin i do tego parametryczny, cokolwiek to znaczy. Oczywiście metodę tę można rozwijać zwijać, jak komu wygodnie traktuj to jako ideę
Streszczenie:
1. Modelowanie pojedynczego pustaka jako rodziny
2. Modelownie komina w oparciu o wczytaną rodzinę pustaka kominowego.
3. Cieszenie się kominem parametrycznym w wielu projektach.

Opis:

1. Wchodzisz na stronę producenta pustaków kominowych i ściągasz bibliotekę symboli 2D
2. W Revit rozpoczynasz nową rodzinę korzystając z szablonu Specialty Equipment.rfa. Ten wydaje sie być najodpowiedniejszy.
3. Do rodziny importujesz (nie link) symbol 2D.dwg który zaimportowałeś wcześniej ze strony producenta
4. Eksplodujesz symbol i usuwasz śmieci.
5. Widoczność linii ustalasz na High Detail, dzięki czemu symbol komina będziesz miał zawsze na rzutach.
6. Modelujesz pustak
7. Zapisujesz pod nazwą, która coś Ci będzie mówić jeszcze tydzień później i to na przykład po 2 kwaterkach ;-)
8. otwierasz nową rodzinę z tego samego szablonu.
9. Wczytujesz rodzinę pustaka.
10. Ustawiasz się w widoku elewacji
11. wykonujesz „array” pustaka w pionie
12. wartość ilości elementów zamieniasz na parametr. Ważne żeby wybrać „instancje parametr”, wtedy dla każdego wystąpienia komina będzie można przypisać inną ilośc pustaków
13. Zapisujesz plik zgodnie z instrukcją w punkcie 7
14. Otwierasz nowy projekt i wczytujesz komin.
15. Ustawiasz go gdzie potrzebujesz
16. otwierasz jego Właściwości i wpisujesz ilość pustaków.
17. I tak dalej
18. Potem możesz go oczywiście obudować ścianami

To wszystko. Ku powszechnej radości podrzucam pustak wentylacyjny Schiedel KW-1 i komin z jego zastosowaniem.
powodzenia
Załączniki
Schiedel KW-1.zip
Pustak wentylacyjny Schiedel KW-1
(137.37 KiB) Pobrany 1473 razy
Komin_Schiedel KW-1.zip
Komin sparametryzowany
(177.2 KiB) Pobrany 1856 razy
Pozdrawiam
Jakub Góralski
http://www.zapparchitekci.pl
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

Piękna zabawka :D

Przypomina, że w Revicie można sparametryzować wszystko :lol:
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Zged

Post autor: Zged »

Niestety moja wersja 8 nie jest w stanie docenić walorów patametryczego komina Schiedel KW1, nie mniej BARDZO dziekuję za kominową lekcję.
Zgred
Gość

Post autor: Gość »

To może czas na 8.1?...
krzanek
Posty: 39
Rejestracja: 03 mar 2006, 20:49

Post autor: krzanek »

Witam.
A jak robicie otwarcia komina/wentylacji do pomieszczeń ?
--
Pozdrawiam krzanek
Awatar użytkownika
pies
Posty: 1113
Rejestracja: 14 paź 2005, 08:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pies »

Kominy robię jako element typu STRUCTURAL COLUMNS, a nie SPECJAL EQUIPMENT. Zalety takiego rozwiązania:
- wysokość dowiązuję do LEVEL
- w trybie SHADOWS ON cienie od komina na rzucie wyświetlają się o wysokości 1 kondygnacji a nie od całego komina.

Polecam używanie dwuwymiarowych rysuneczków DETAIL COMPONENT z symbolami zamiast drążenia trójwymiarowych kanałów w kominach.
Przy dużej liczbie kanałów niepotrzebnie wysilamy komputer do renderowania elementów które nie mają szansy byc widoczne.

Otwarcia kanałów załatwiam kolejnym dwuwymiarowym elementem typu DETAIL COMPONENT, który przy pomocy FILLED REGIN maskuje po prostu kawałek ściany.
Załączniki
komin_went_20x20.rar
Komin wentylacyjny z postaków ceramicznych 20x20 oraz oznaczenie otwarcia.
(340.17 KiB) Pobrany 1254 razy
Pozdrawiam
Był Kudłaty
Gość

Post autor: Gość »

Dzięki Kudłaty
--
Pozdrawiam Rafał
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kominy (było: Może pobijemy Revitcity :-)

Post autor: ada_mowska »

pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
Awatar użytkownika
kasia
Posty: 142
Rejestracja: 07 paź 2007, 11:11
Lokalizacja: 84-120

Re: Kominy (było: Może pobijemy Revitcity :-)

Post autor: kasia »

mam tylko taki, ale juz sie chyba przewijal przez forum
Załączniki
RONDO_PLUS_DWUCIˇGOWY_WENTYLACJA_KLINKIER_3Dmoduł.rfa
(376 KiB) Pobrany 851 razy
Awatar użytkownika
ada_mowska
Posty: 938
Rejestracja: 12 sty 2006, 07:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kominy (było: Może pobijemy Revitcity :-)

Post autor: ada_mowska »

Problme polega na tym, ze takiego komina nie ma, nie istnieje..jest zupełnie inny.
Wkrótce wrzucą go na stronę schiedel w dwg więc sobie zrobię..trudno :(
pozdrawiam
revitująca Ada
www.arttu.pl
szmek9
Posty: 30
Rejestracja: 14 lut 2012, 16:41
Kontaktowanie:

Re: Kominy (było: Może pobijemy Revitcity :-)

Post autor: szmek9 »

Jestem początkującym studentem to dopiero mój drugi projekt a pierwszy w revite, mam troche pytan do kominów

Robie budynek 4-kondygnacyjny i np. w każdej łazience musi być przewód wentylacyjny i spalinowy. Spalinowy oznaczamy przekreślonym kwadratem z połową zakreskowaną , jak to zrobić w revitcie ?? w autocadzie popwostu bym to narysował liniami w czy w revitcie wszystko musi być sparametryzowane ? , i druga rzecz to ustawienie widocznosci na niektorych pietrach przewody nie maja byc widoczne a na innych oznaczone kreskowaną linią , jak to zrobic ? tworzyć sekcje widoku i zmieniac poziom przecięcia płaszyczyzny ?
Kursy online.
http://www.bimv.pl
szmek9
Posty: 30
Rejestracja: 14 lut 2012, 16:41
Kontaktowanie:

Re:

Post autor: szmek9 »

pies pisze:Kominy robię jako element typu STRUCTURAL COLUMNS, a nie SPECJAL EQUIPMENT. Zalety takiego rozwiązania:
- wysokość dowiązuję do LEVEL
- w trybie SHADOWS ON cienie od komina na rzucie wyświetlają się o wysokości 1 kondygnacji a nie od całego komina.

Polecam używanie dwuwymiarowych rysuneczków DETAIL COMPONENT z symbolami zamiast drążenia trójwymiarowych kanałów w kominach.
Przy dużej liczbie kanałów niepotrzebnie wysilamy komputer do renderowania elementów które nie mają szansy byc widoczne.

Otwarcia kanałów załatwiam kolejnym dwuwymiarowym elementem typu DETAIL COMPONENT, który przy pomocy FILLED REGIN maskuje po prostu kawałek ściany.

tylko jest pewien problem ze structural columns bo jak się zrobi tym schematem to pozniej nie da się dolaczyc sciany i kominu tylko trzeba wycinac sciany. Ostatnio robilem jako generic model i z tego co pamietam to sie dolaczaly do sciany. Nie wiem w sumie czy to wogole logiczne dolaczyc sciane z kominem ale na planie ładnie wygladało. W przypadku popelnienia bledu jest duzo roboty z przesuwaniem i od nowa cięciem scian. Nie ma moze szablonu ktory tnie sciany ? Czy mozna jakos dodawac tego typu parametry nawet przy innych szablonach jak np. "co tnie co" ?
Kursy online.
http://www.bimv.pl
koksik
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2013, 09:52

Re: Kominy (było: Może pobijemy Revitcity :-)

Post autor: koksik »

Witajcie. Czy udało wam się coś ulepszyć w modelowaniu kominów, może ktoś już ma pomysł jak wstawiać komin bez dzielenia ścian.

Pozdrawiam.
tourist
Posty: 4
Rejestracja: 01 lip 2011, 12:00

Re: Kominy (było: Może pobijemy Revitcity :-)

Post autor: tourist »

Ja dołączyłbym się z pytaniem, bo jestem zielony czasami mimo, że już dwa lata w Revicie.
Jak do rodziny komina, który jest obiektem trójwymiarowym dowiązywanym do poziomów, dołożyć etykietkę opisową z numerkiem kondygnacji. Nie musi być zależna od opisu, może być parametrem po prostu, ale nie mam pojęcia jak to zrobić.
Pozdrawiam i z góry dzieki za pomoc...
ODPOWIEDZ