Materiały do renderowania

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem AutoCAD Architecture.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco

ODPOWIEDZ
Bartuo
Posty: 35
Rejestracja: 25 sty 2009, 08:53

Materiały do renderowania

Post autor: Bartuo »

Witam
Ostatnia próba zadania pytania, bo trzy ostatnie przeszły bez echa. Nie wiem, czy te pytania były za głupie, czy to forum już padło i nie ma tu nikogo.
Do rzeczy.

Nie mogę sobie poradzić z edycją materiałów przy projekcie złożonym z kilku konstrukcji.
Przykładowo. Mam dwie konstrukcje - 01-parter - 02-pietro. Wszystko połączone ze sobą przez plik standardów, więc style obiektów mam uzgodnione.

Tak tworzę nowy materiał do renderowania:
1. Otwieram edytor materiałów.
2. Tworzę nowy materiał AAA.
3. Eksportuję go do aktywnej palety narzędzi.
4. Konwertuję go na Materiał AEC - powstaje styl materiału AEC.
5. Dodaję Materiał AEC do stylu ściany, stropu itp.
6. Synchronizuję projekt.
7. W pliku złożeniowym wszystko się ładnie wyświetla. Jeżeli AAA to cegła, to we wszystkich konstrukcjach mam cegłę.

I tu się sprawa komplikuje. Bo powiedzmy, chcę w materiale AAA zmienić teksturę. Z cegły na dachówkę. Wchodzę w edytor materiałów do renderowania, zmieniam, ale nie mam jak tego zsynchronizowac, bo synchronizują sie tylko materiały AEC, a te są ok. I efekt mam taki, ze na 01-parter material AAAjest inny(cegła), na 02-pietro inny (dachówka), a w złożeniowym jeszcze inny. W zależności w którym pliku otworzyłem edytora materiałów i zmieniłem teksturę.

Chciałbym tak pracować:
Na początku tworzę koncepcję nie zastanawiając sie, jaki bedzie ostatecznie materiał w renderze (bo to zalezy od wielu rzeczy, np świateł w scenie), ale już na wstępie przypisywać konkretny, (np AAA) do konkretnych elementów, a potem, jak już model będzie skończony, tylko edytować materiały, a nie przypisania.

Moje pytania:
W jaki sposób synchronizować materiały do renderowania?
W jaki sposób zapisać nowy materiał, żeby go móc później edytować? Potrafię wyeksportować edytora materiałów do aktywnej palety narzędzi, ale nie potrafię wczytać odwrotnie: z palety narzędzi do edytora.

Pozdr
Bartek
ODPOWIEDZ