Żebra w przekrojach stalowych, umieszczanie profili jeden na

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
lukasz
Posty: 2
Rejestracja: 07 maja 2014, 15:52

Żebra w przekrojach stalowych, umieszczanie profili jeden na

Post autor: lukasz »

Dzień dobry, chciałbym poprosić o pomoc w rozwiązaniu dwóch problemów , udzielenie jakichś wskazówek, bądź zasugerowanie jakichś zastępczych działań.
1) Otóż pierwsze moje pytanie to czy da się tworzyć konstrukcje dokładnie ruszt stalowy umieszczając jeden dwuteownik bądź inny kształtownik stalowy na drugim
2) Mam profil stalowy skrzynkowy ( tworzą go dwa dwuteowniki przy sobie), jak moge wprowadzić żebra ???? Wiem że w programie Robot jest funkcja tego typu jednakże z tego co zdążyłem się zorientować to nie działa w tego typu przekrojach, ani w przekrojach tworzonych "na piechote", od początku. Myślałem na stworzeniu dwóch przekrojów i zadawaniu: 1 jako normalny, żądany przekrój i następnie bardzo krótki odcinek przekroju 2 ( jako przekrój z żebrem) . Co o tym sądzicie ??? Ewentualnie prosze o jakąś opinie ( dokłądną instrucke) jak zwymiarować później tego typu pręt ( składający sie z kilku prętów) jako jeden ??


Prosze o opinie, jakies sugestie a więc o pomoc, pozdrawiam
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Żebra w przekrojach stalowych, umieszczanie profili jede

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

ad.1 ruszt można wykonstruować rysując fizycznie pręty jako leżące jeden na drugim, czyli osie prętów względem siebie prostopadłych rysujemy na różnych płaszczyznach. współpracę prętów zapewniamy przez wprowadzenie węzłów kompatybilnych.
ad.2 żebra można wprowadzać w przekrojach otwartych. jaki ma być sens fizyczny wprowadzania tych żeber?
arekm
lukasz
Posty: 2
Rejestracja: 07 maja 2014, 15:52

Re: Żebra w przekrojach stalowych, umieszczanie profili jede

Post autor: lukasz »

Żebra o których mówię mają przede wszystkim usztywnić środnik. W tym przypadku zwiększą również nośność przekroju na zginanie.... to właśnie mają dawać żebra. W każdym bądź razie dziękuję za odpowiedz :)
ODPOWIEDZ