Trzy obciazenia na jednym pręcie

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
salkometer
Posty: 4
Rejestracja: 02 kwie 2014, 19:14

Trzy obciazenia na jednym pręcie

Post autor: salkometer »

Witam, od wczoraj staram sie poznac program robot w celu wykonania pracy dyplomowej i po kilku godzinach kombinowania mam problem.
Próbuje przyłożyć obciążenia od wiatru na lewa połać dachowa, mam pole F,H,I.

Połać dachową mam podzielona na dwa pręty od 0 do 15 m i od 15 do 30 (rozpiętość budynku 30m)
W lewej połaci muszę przystawić 3 siły (tak jak są 3 pola) od początku do środka rozpiętości konstrukcji.
Pole F - siła powiedzmy 2 kn (odcinek 0 - 1,8 m)
Pole H - siła 5 (odcinek od 1,8 m do 9 m)
Pole I - siła 2 (odcinek od 9 m do 15 m czyli środka rozpiętości)

Chciałbym te siły przyłożyć bez dzielenia na dodatkowe pręty czy węzły.

Używałem komendy obciążenie trapezowe:
pole F i H udało mi się ustawić ale pole I gdy wpisuje w rubryce x1: 9 m i x2: 15 m - siła pomimo wszystko jest przyłożona od 0 do 9 m.

Wrzucam załącznik, chciałbym coś takiego konkretnie.

Druga sprawa, czy jest możliwość powiększenia strzałek (sił) które oddziałują na konstrukcje? W niektórych przypadkach nie widać ze siła jest przyłożona i w jakim kierunku , jedynie widać wartość cyfrową.
Załączniki
do spr.JPG
do spr.JPG (16.99 KiB) Przejrzano 6435 razy
kayser
Posty: 186
Rejestracja: 19 wrz 2014, 08:04

Re: Trzy obciazenia na jednym pręcie

Post autor: kayser »

Spróbuj to zmienić z poziomu tabeli obciążeń. A jak nadal się nie uda to spróbuj jako obciążenie trapezowe (3p) i wszystkie 3 punkty o tej samej wartości.

Wielkość strzałek można kontrolować tylko przez opcję "przerysuj". Na różnym zoomie będzie je różnie ustawiać, więc można zrobić duży zoom, kliknąć przerysuj i oddalić widok, albo odwrotnie, wg potrzeb.
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Trzy obciazenia na jednym pręcie

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

wystarczy używać obciążenia trapezowego 2p.
należy tylko pamiętać, żeby współrzędne przykładania obciążeń odmierzać od tego samego końca pręta, czyli dla pola I (9-15m) trzeba wskazywać tak samo, jak dla pola H czy F (np. od lewej krawędzi pręta)

wielkości symboli obciążenia można zmieniać również poprzez PgUp oraz PgDn z klawiatury.
albo prawy klawisz myszy --> Wyświetl... --> Wielkość symboli (domyślna wartość 30)
arekm
salkometer
Posty: 4
Rejestracja: 02 kwie 2014, 19:14

Re: Trzy obciazenia na jednym pręcie

Post autor: salkometer »

Zeby wyszlo musialem okreslic dwa pierwsze pola patrzac tak jakby od lewej, a trzecie pole od prawej.
Pole F - (odcinek 0 - 1,8 m, od lewej)
Pole H - (odcinek od 1,8 m do 9 m,od lewej)
Pole I - (odcinek od 0 m do 6 m, trzecia wartość jest mierzona od prawej,nie wiem dlaczego)
salkometer
Posty: 4
Rejestracja: 02 kwie 2014, 19:14

Re: Trzy obciazenia na jednym pręcie

Post autor: salkometer »

Edit: Jeszcze jedna sprawa, czy jest możliwość ustawienia przezroczystego tła w robocie, muszę wkleić ramę do microsoft word, ale nie chce żeby była widoczna jakakolwiek otoczka poza ramą. Używam komendy print screen i wklej do painta, następnie zapisuje do jpg. Próbowałem używać zrzutu ekranu, ale niestety nie moglem odnaleźć folderu gdzie plik jest zapisywany, tym bardziej ze zapisywany jest chyba w jakimś specyficznym formacie.
ODPOWIEDZ