Optymalizacja

Na tym forum dyskusyjnym rozmawiamy o wszystkim co jest związane z programem Autodesk Robot Structural Analysis.

Moderatorzy: Artur Owczarek, Slavco, Arkadiusz Mackiewicz

ODPOWIEDZ
Andrzej1985
Posty: 8
Rejestracja: 17 kwie 2011, 11:37

Optymalizacja

Post autor: Andrzej1985 »

Witam

Z jakich metod optymalizacyjnych korzysta Robot ?
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Optymalizacja

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

jeżeli chodzi o metody optymalizacji, to raczej chyba trzeba mówić o opcjach optymalizacji. mam na myśli określenie kryteriów, których program ma użyć przy wymiarowaniu prętów, np. ciężar lub max. wysokość przekroju lub min. grubość środnika itd.
opcje te ustalić można na etapie wymiarowania prętów stalowych, w oknie "Obliczenia" przycisk "Opcje"
mam nadzieję, że mówimy o tym samym.
arekm
Andrzej1985
Posty: 8
Rejestracja: 17 kwie 2011, 11:37

Re: Optymalizacja

Post autor: Andrzej1985 »

Witam

To co jest w opcjach wydaje mi się, że są to warunki ograniczające.

Co do kryterium, Robot prawdopodobnie przyjmuje kryterium minimum ciężaru konstrukcji.

A moje pytanie o metodach optymalizacyjnych dotyczy algorytmu jakim robot się posługuje dochodząc do optymalnego rozwiązania, a ściśle mówiąc jaką metodę optymalizacji zawiera dany algorytm. Np Solver w kolejnych krokach (kolejnych iteracji) dochodząc do optymalnego rozwiązania korzysta z metody Newtona lub gradientu sprzężonego. Różnią się one tym, że Metoda Newtona wymaga większej pamięci operacyjnej, ale mniejszej liczby iteracji niż metoda Gradientu Sprzężonego.
Awatar użytkownika
Arkadiusz Mackiewicz
Posty: 110
Rejestracja: 02 sty 2007, 09:26

Re: Optymalizacja

Post autor: Arkadiusz Mackiewicz »

Andrzej1985 pisze:Witam

To co jest w opcjach wydaje mi się, że są to warunki ograniczające.


Co do kryterium, Robot prawdopodobnie przyjmuje kryterium minimum ciężaru konstrukcji.


--- warunki ograniczające albo kryteria optymalizacji. obojętne, jak to nazwiemy :)
dzięki nim możemy określić, który parametr (ciężar, wysokość, szerokość...) będzie decydował ostatecznie o tym, który profil zostanie uznany za optymalny

A moje pytanie o metodach optymalizacyjnych dotyczy algorytmu jakim robot się posługuje dochodząc do optymalnego rozwiązania, a ściśle mówiąc jaką metodę optymalizacji zawiera dany algorytm. Np Solver w kolejnych krokach (kolejnych iteracji) dochodząc do optymalnego rozwiązania korzysta z metody Newtona lub gradientu sprzężonego. Różnią się one tym, że Metoda Newtona wymaga większej pamięci operacyjnej, ale mniejszej liczby iteracji niż metoda Gradientu Sprzężonego.

--- jeżeli rozmawiamy o silniku obliczeniowym, to mamy do wyboru kilka metod obliczeniowych (metod rozwiązywania układów równań). wymienione są one w Narzędzia/Preferencje zadania/Analiza konstrukcji, a dokładnych ich opis i warunki stosowania można znaleźć w Pomocy programu. Zapraszam do lektury :)
Natomiast zwrot "optymalizacja" widniejący w module wymiarowania prętów, to dobranie profilu pręta do określonych przez Użytkownika kryteriów.
arekm
ODPOWIEDZ